další zvířátka

Nemoci koček dle příznaků: co může značit průjem, zvracení nebo zarudlá kůže?

Každý chce pro svou kočku to nejlepší. I když nám nedokážou sami říci, co je trápí a jaký mají problém, můžeme si všímat mnohých příznaků. Tyto příznaky nám dokáží napovědět, co kočku může trápit a jak s nemocí bojovat. Máme pro vás připraveno několik nejčastějších nemocí koček. Především se ale zaměříme na jejich příznaky a povíme, co vše mohou naznačovat. Pokud budete všímaví, můžete kočce mnohdy zachránit život a pomoci jí, aby se zase cítila dobře.

Nemocná kočka – příznaky: co to znamená, když kočka zvrací nebo se škrábe?

Je vaší kočce špatně, zvrací, škrábe se, nemá chuť k jídlu nebo má průjem? Je potřeba kočku sledovat a všímat si, zda nemá nějaké příznaky, které odkazují k vážné nemoci. Rádi vám představíme nemoci koček dle příznaků, abyste byli připraveni na to, co vaši kočku může trápit. Buď si s nemocí dokážete poradit sami anebo bude potřeba vyhledat veterináře.

Nejčastější nemoci koček dle příznaků: 1. Zvracení

Zvracení patří mezi časté příznaky, které mohou odkazovat k méně vážným, ale i závažným nemocím. Kočka často zvrací hlavně proto, že pozřela něco jedovatého v bytě, například jedovatou kytku. Ovšem důvodem může být také:

 • infekce
 • onemocnění močových cest
 • diabetes
 • zbavování se chuchvalců chlupů

 

Jestli se ve výměšku nachází hlavně sliny a kousky trávy či nestrávené krmivo, pak jde pouze o pročištění střev, protože kočka okusila nějakou rostlinu v bytě. Takové pročištění je pro kočku přirozené. Nejlíp ale uděláte, když kočce pořídíte speciálně trávu pro kočky.

Nejčastější nemoci koček dle příznaků: 2. Průjem

Mnozí chovatelé nepřikládají průjmu velkou váhu. Mají pocit, že kočka jen něco špatného snědla nebo že se jedná o reakci na nové krmivo. Ale pozor! Průjem může být příznakem opravdu závažných nemocí, které jsou potřeba řešit s veterinářem.

Jaké mohou být nemoci koček, když je trápí průjem?

 • onemocnění jater
 • zánět pankreatu
 • nádor
 • ucpání střev
 • plísně
 • bakterie
 • viry

 

Nezbytná je hlavně důkladná diagnostika a následná léčba. Vždy podívejte léčiva jen od veterináře a nesnažte se kočku léčit sami. Dočasně také změňte krmivo na lehce stravitelné.

Nejčastější nemoci koček dle příznaků: 3. Škrabání, ztráta srsti nebo zarudlá kůže

Škrábe se vaše kočka mnohem častěji, než je u ní zvykem? Je nervózní a nevrlá a sledujete na ní, že ji také vypadávají více chlupy nebo se na jejím těle objevují zarudlá místa? Častým problémem jsou blechy, které dokáží hodně potrápit nejen kočku, ale i vás. Je potřeba kočku hned odblešit a důkladně vyčistit všechna místa, kde se kočka pohybovala - pelíšek, pohovku, koberce atd.

Jestli kočku trápí také vypadávání srsti, může se jednat o hormonální poruchu. Kočku se může potýkat s nemocemi jako jsou:

 • hypertyreóza
 • endokrinní alopecie koček
 • cushingův syndrom

Pokud kočce intenzivně vypadává srst, okamžitě navštivte veterináře, kteří zjistí příčinu a začne kočku léčit. Můžete ale kočce pomoci i vy sami, hlavně třeba tím, že jí dopřejete opravdu kvalitní krmivo.

Nejčastější nemoci koček dle příznaků: 4. Oční problémy

Pokud vidíte, že kočka má zakalené oči, holá místa v srsti, zarudlé oči, maz v očních koutcích nebo mžourá, na vině bude pravděpodobně jedna z níže uvedených nemocí:

 • šedý zákal
 • zelený zákal
 • zánět spojivek
 • virus

Oční problémy patří mezi ty častější a bolestivější nemoci, které nemusí vždy nutně obtěžovat jen starší kočky, ale i mladší. Kočku nelečte sami, ale opět navštivte zvěrolékaře, který kočku vyšetří a dá jí patřičné léky nebo masti.

S kvalitní stravou se kočičí nemoci i jejich příznaky zaženou raz dva

Nemoci lze často ovlivnit hlavně tím, co kočce kupujete za krmivo. To musí být především kvalitní a nikdy jí nedávejte prošlé jídlo. Vyhněte se hlavně tomu, že kočka sní zbytky z kuchyně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1134x

Chcete se k zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 1 příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Co způsobuje u kočky vytekani helenu? Je třeba k lékaři? Děkuji za radu.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte