další zvířátka

Nejjedovatější hadi světa aneb která zvířátka nechovat doma

Jsou zvířátka, která umí zpříjemnit den a svou přítomností zvednout náladu, a jsou také ta, která byste doma rozhodně chovat neměli. Pokud zvažujete, jakého domácího mazlíčka si pořídit a zaujali vás plazi či hadi, přinášíme vám tipy, na které hady rovnou zapomenout. Víte, který je nejjedovatější had?

Nejjedovatější hadi světa – znáte je?

Chřestýš diamantový

Chřestýši patří k vývojově nejdokonalejším hadům a díky vyvinutému chřestidlu snižují riziko střetu s nepřítelem. Chřestýši se v přírodě vyskytují v sušších biotopech, na skalnatých polopouštích a někteří můžou obývat také lesy. Z devětadvaceti druhů chřestýšů je to právě chřestýš diamantový, který je z nich nejjedovatější. I přesto, že se jedná de facto o velkou zmiji a jeho uštknutí nemusí být hned smrtelné, není dobré ho podceňovat. Otrava jedem při uštknutí se projevuje nevolností, zvracením či průjmy.

 nejjedovatější hadi světa - chřestýš diamantovýChřestýš diamantový

Kobra indická

Kobra indická, známá také jako brejlovec, patří k nejnebezpečnějším a nejjedovatějším hadům Indie. Jed kobry indické obsahuje synaptické neurotoxiny, které paralyzují svaly, působí na nervy a na respirační a srdeční činnost. Uštknutý jedinec nemůže dýchat, a pokud není zavedena umělá ventilace, umírá při plném vědomí na udušení.

nejjedovatější had - kobra indickákobra indická

Mamba zelená

Mamba zelená patří k nejjedovatějším stromovým hadům a místem jejího přirozeného výskytu je západní Afrika. Svou kořist je schopná lovit jak na zemi, tak i v korunách stromů. Při pocitu ohrožení se mamba zelená snaží ukrýt, na člověka zaútočí jen zřídka. Jed mamby zelené je neurotoxický a prvními příznaky po uštknutí zpravidla bývají problémy s dýcháním, nadměrné slinění, závratě či bolesti hlavy.

nejjedovatější hadi světa - mamba zelenáMamba zelená

Mamba černá

Mamba černá je největším hadem vyskytujícím se na území Afriky. Své jméno získala podle černého zbarvení vnitřku tlamky. Zajímavostí mamby černé je to, že dokáže zvednout polovinu svého těla a vyskočit tak do větví stromů, odkud může číhat na svou kořist. Mamba černá je velmi obratná a patří k nejrychlejším hadům světa. Její jed je vysoce toxický a může zabít i člověka. Hlavní složkou jedu jsou neurotoxiny, které působí zejména na mozková a míšní centra nervového systému.

nejjedovatější hadi světa - mamba černáMamba černá

Pakobra páskovaná

Pakobra páskovaná je považována za třetího nejjedovatějšího hada na světě a v přírodě na ni můžete narazit v Austrálii a na přilehlých ostrovech. U člověka se otrava v případě uštknutí projevuje do 5 minut, a to bolestí hlavy, zvracením, snížením tlaku, zhoršením viděním či paralýzou svalů. Jed může způsobit také vnitřní krvácení.

nejjedovatější hadi světa - pakobra páskovanáPakobra páskovaná

Taipan menší - nejjedovatější had na světě!

Pomyslné první místo žebříčku a si vysloužil taipan. Jde o nejjedovatějšího hada, který se přirozeně vyskytuje v Austrálii. Jed tipanů je tak silný, že by při uštknutí člověka došlo k smrti do 45 vteřin. Hlavní složkou jedu jsou neurotoxiny, které paralyzují nervový systém. Prvními příznaky po uštknutí jsou lokální bolest a otok, bolest hlavy, nevolnost, průjem či křeče.

nejjedovatější had na světě - taipan menšínejjedovatější had na světě - Taipan menší

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte