Prašivina u psa neboli demadikóza většinou odezní, pokud má pes zdravý imunitní systém.
03. 09. 2020 Přečteno: 3617x

Nejčastější dotazy na téma kastrace feny: vše, co potřebujete vědět předem

Uvažujete o kastraci feny, ale nejste si jisti, co vše to bude obnášet a zda je to správné rozhodnutí? Přinášíme vám článek, který zodpoví 7 nejčastěji pokládaných otázek majitelů fenek před kastrací. Vždy je dobré mít všechny informace pohromadě, jelikož kastrace feny obnáší mnoho péče a starostí, především po operaci.

1.     Je kastrace feny dobrá volba?

Otázka, kterou si pokládá snad každý majitel psí feny. Je kastrace feny vhodná volba? Jestliže chcete mít chovnou stanici, pak rozhodně ne. Jestliže nemáte takové ambice, pak kastrací můžete zabránit mnoha problémům a potížím.

Čtěte také:

Pes po operaci: Jaká je péče o psa po kastraci nebo chirurgickém zákroku?

Kastrace feny jako prevence rakoviny

Nejčastějším nádorovým onemocněním u fen je nádor mléčné žlázy. Kastrace feny před anebo hned po prvním hárání může snížit riziko vzniku rakoviny mléčná žlázy, a to podle některých veterinářů až na nulu.

Prevence před cukrovkou či zánětem dělohy

Kastrace fenky může taktéž zabránit cukrovce nebo zánětu dělohy u fen. Především tyhle dvě nemoci jsou časté u starších fenek. Hlavně starší feny, které nikdy neměly štěňata, jsou na zánět dělohy velmi náchylné.

Kastrace feny = konec s háráním

Nekastrovaná fena hárá většinou 2krát ročně. Hárání trvá cca 21 dní. Feny krvácí a musí nosit hárací kalhotky. Během chvilky nepozornosti může dojít k nežádoucímu nakrytí, jelikož hárající fenky jsou pro psy vysoce přitažlivé.

2.     Kdy je vhodné udělat kastraci feny?

Již od 4 měsíců věku můžete fenku vykastrovat. Ovšem ideální je počkat do dospělosti. Fenu také můžete kastrovat před prvním háráním. Žádná horní hranice neexistuje, ale fena musí být před kastrací zdravá a silná.

Někteří veterináři doporučují kastrovat ideálně měsíc a déle po skončení prvního hárání. Pokud si však nejste jisti, zeptejte se svého veterináře.

3.     Jak dlouho trvá kastrace feny?

Nejprve je nutné vzít fenu na předoperační vyšetření, poté se zavádí kanyla – to vše trvá cca 20–30 minut. Fena se uspí a připraví na operaci. Samotná kastrace feny je dlouhá 40 až 60 minut. Fenka se po operaci probudí cca do 30–60 minut. Jakmile se probudí, můžete si ji převzít a odejít s ní domů.

4.     Je kastrace feny nebezpečná?

Kastrace je velmi jednoduchý a běžný zákrok, během kterého pes necítí absolutně žádnou bolest. Operace se provádí v celkové anestezii. Po zákroku dostane mazlíček injekci, aby bylo pooperační období co nejméně nepříjemné. Fenky pak dostávají ještě po dobu 3 dnů léky na tlumení bolesti.

5.     Jaké je chování feny po kastraci?

Fenka po kastraci již nebude nikdy hárat, čímž vám odpadají starosti s nechtěným nakrytím. Po operaci může být fenka přítulnější a vyrovnanější, jelikož již nebude ve stresu z dotěrných psů v období hárání. Nijak zásadně se však chování fenky nemění.

6.     Jak se o fenu po kastraci starat?

Fenka po zákroku potřebuje hlavně klidový režim. Nesmí běhat ani skákat. O ránu není potřeba se speciálně starat, jen je nutné zabránit lízání. K tomu postačí ochranný límec. Druhý den po zákroku je pooperační kontrola u veterináře. Jestliže se vám však zdá, že z rány prosakuje hnis či krev, navštivte veterináře dříve.

7.     Potřebuje fena po kastraci jinou stravu?

Kastrace někdy souvisí s tím, že fenka začne přibírat na váze. Po kastraci dochází k hormonálním změnám, fenky mohou mít také více chuť k jídlu. Proto mohou přibírat. Tím jde ale předcházet úpravou jídelníčku a krmné dávky.

Obecně lze říci, že fena po kastraci potřebuje kvalitní a vyvážené krmivo, které má o 20 – 30 % méně kalorií. Nejlépe vám však poradí váš veterinář.

8.     Jaké je cena kastrace feny?

Cena kastrace feny není výrazně vysoká, zaplatíte okolo 1 000 až 3 000 Korun. Dobře se rozmyslete, u jakého veterináře necháte psa kastrovat. I když se jedná o snadnou operaci, vyhledejte kvalitního veterináře, který má s kastracemi zkušenosti.

Jestliže na kastraci však nemáte dostatek financí, můžete se zkusit obrátit na městský úřad nebo místní útulek. Některá města na kastraci fenek a psů přispívají.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo