Jízda na kole se psem může být hračka, stačí pořídit třeba košík pro psa na řidítka.
06. 09. 2018 Přečteno: 1705x

Mezi nemoci starších psů patří šedý zákal nebo artritida. Jak psí nemoci snadno rozeznáme a jaká je nejlepší prevence?

Určitě si všichni majitelé pejska často říkají: „Kéž by zůstalo tím malým štěňátkem napořád.“ S přibývajícími léty vašeho mazlíčka přicházejí i zdravotní problémy a komplikace, které vyžadují nejen odlišnou péči, ale i stravu a časté návštěvy veterináře. U mnohých nemocí je nutné včasné rozpoznání a léčba, aby pejsek zbytečně netrpěl. Poradíme, jak nemoci starších psů snadno rozeznat a jak jim můžeme dopřát tu nejlepší pomoc.

Nemoci starých psů jsou součástí života. Buďte připraveni

Když si pořizujeme malé štěně, málokoho ihned napadne, že se budeme muset po čase potýkat s jeho zdravotními komplikacemi. Stejně jako chátrají naše těla, nemoci a obtíže neminou ani naše chlupaté mazlíčky. Je dobré vědět, co vše na vás a vašeho pejska může v jeho stáří čekat, abyste nebyli nemile překvapeni.

Čtěte také:

Starý pes potřebuje speciální granule pro psy. Dodají mu potřebné vitamíny a minerály

Stáří psa se projevuje hlavně ve změně jeho chování. Často mají problémy s orientací, vyhledávají klid, jsou nervózní, vyhýbají se aktivitám. Mezi další projevy můžeme řadit řídnutí srsti a vypadávání, nespavost nebo ztráta chuti k jídlu. A jaké jsou nejčastější nemoci starých psů? Především se jedná o artritidu, rakovinu, onemocnění zubů i šedý zákal.

Nejčastější psí nemoci ve stáří: rakovina, onemocnění srdce i obezita

Nyní vám představíme 6 nejčastějších nemocí starších psů, které mohou potrápit každého čtyřnohého mazlíčka. Prvním krokem je včasné rozpoznání a léčba. Často však lze nemoci zabránit díky prevenci.

Artritida neboli zánět kloubů

Stejně jako lidi i psy trápí artritida neboli nepříjemný a bolestivý zánět kloubů. Odhaduje se, že touto nemocí trpí až každý pátý pes starší sedmi let. A není se čemu divit. Klouby jsou namáhány a častým pohybem se postupně opotřebovávají. Nejvíce jsou namáhány klouby hlavně u velkých plemen jako jsou ovčáci, labradoři, dogy i zlatí retrívři. Příčinou je často i nadváha nebo vrozené defekty.

Příznaky:

  • Problémy s pohyblivostí při chůzi, běhání i skákání
  • Problémy se vstáváním
  • Bolestivost
  • Časté polehávání na místě
  • Změny v chování - podrážděnost, stranění se lidí

 

Léčba:

Důležitá je kloubní výživa pro psy, která jim dodá chybějící vitamíny a minerální látky. K dostání je v podobě tablet nebo tekutin. Psa nenutíme do aktivního pohybu, jelikož s každým krokem navíc přichází i bolest. Pravidelné venčení ale nesmíme zanedbat.

Rakovina

Odborníci upozorňují na to, že více než 50 % psů starších 10 let bohužel umírá na rakovinu. Nejčastější nádory u psů jsou kožní, které jsou převážně nezhoubné. Fenky často trápí nádor mléčných žláz, obvyklé jsou u starších psů ale i nádory slezin či jater.

Příznaky:

  • Neobvyklé výrůstky po těle či otoky
  • Ztráta hmotnosti
  • Nechuť k jídlu
  • Ztráta energie
  • Těžké dýchání
  • Krvácení nebo výtok z tělesných otvorů
  • Potíže při jídle nebo polykání

 

Léčba:

Mnohé nádory lze odstranit chirurgicky a úspěšnost je vysoká. Záleží ovšem na typu nádoru i místu výskytu. Pomáhá také chemoterapie, která je poměrně účinná. Problém nastává s nádory, které jsou v orgánech, jež nelze odstranit jako je srdce, plíce, játra, kosti apod. Nejlepším řešením je ale prevence jako je kvalitní krmení a přípravky posilující imunitní systém.

Onemocnění zubů

Mezi nejčastější problémy patří zánět dásní, zubní kámen nebo zánět měkkých tkání v dutině ústní. Jestli pejska trápí zuby, přestává jíst a dochází tak i ke ztrátě jeho hmotnosti. Zuby pejskovi můžeme pravidelně čistit nebo mu dávat chytré pamlsky, které napomáhají čištění zubů.

Příznaky:

  • Zapáchající dech
  • Ztráta hmotnosti
  • Potíže při jídle a polykání
  • Vypadávání zubů
  • Podrážděnost

 

Léčba:

Pokud máte podezření na onemocnění zubů, navštivte veterináře. Ten psa prohlédne a provede operaci v celkové narkóze. Odstraní zubní kámen mechanicky a ultrazvukem, po zákroku zuby vyleští a v krajní nouzi může kvůli rozšíření zánětu zuby i vytrhnout. Zánět se pak léči i pomocí antibiotik.

Šedý zákal

Mezi nemoci starších psů patří i šedý zákal. Je nepříjemný hlavně proto, že pejsek přestává vidět, ztrácí orientaci v prostoru a z toho bývá následně nervózní. Včasným odhalením problému lze mnohé zachránit.

Příznaky:

  • Zamlžené oči
  • Vrážení do předmětů
  • Neschopnost aportovat
  • Točení se v kruhu

 

Léčba:

Není jiná cesta než operativní zákrok, při kterém veterinář šedý zákal odstraní a umožní tak pejskovi opět hezký pohled na svět. Abyste předešli nemoci, můžete nechat psa preventivně vyšetřit. Tak zjistíte, jestli je zcela zdravý anebo jestli se u něj nemoc již pomalu neprojevuje.

Onemocnění srdce

I onemocnění srdce patří mezi nebezpečné nemoci starých psů. Onemocnění je celá řada, a to například degenerativních onemocnění chlopní nebo postižení myokardu. Příznaky mohou být podobné některým jiným onemocněním, a proto pokud se projeví, ihned navštivte veterináře, který s jistotou určí, co pejska trápí. Některá plemena jsou k onemocnění srdce predisponována, jako třeba trpasličí pudl nebo irský vlkodav.

Příznaky:

  • Otoky
  • Kašel
  • Zadýchávání
  • Ztráta energie a únava
  • Náhlý kolaps
  • Hubnutí
  • Snížený apetit

 

Léčba:

Bohužel neexistuje účinná léčba, která problémy vyřeší a odstraní. Existují léky, které dokáží zmírnit klinické příznaky a prodloužit život vašeho miláčka. Podávání léků bývá zpravidla celoživotní. Bude potřeba přizpůsobit nemoci mnohé věci, jako třeba kratší a nenáročné procházky a kvalitní krmivo.

Obezita

Když pejsek stárne, něco ho pobolívá a straní se pohybu, může se potýkat s nadváhou. Tu lze zamezit změnou stravy nebo snahou o aktivnější způsob života. Obezita totiž může být důvodem dalších nemocí, jako je třeba problém s klouby.

Příznaky:

  • Omezení pohybu
  • Potíže s chůzí či vstáváním
  • nadváha

 

Léčba:

Obezitu léčíme změnou stravování psa, aktivnějším pohybem. Je tedy potřeba snížit příjem kalorií a zvýšit výdaje energie. Krmit psa by měl jeden člen rodiny, aby se předešlo překrmování psa.

Nemoci starších psů: prevence je často stejně důležitá jako léčba

Nemoci starších psů jsou pravděpodobně nevyhnutelné, pokud se rozhodnete pořídit si pejska do domácnosti. Počítat musíte často s probdělými nocemi, starostmi i finančními náklady za veterináře a doktory. Lidé často zapomínají na prevenci, která je často stejně důležitá, jako následná léčba. Pokud budete dbát na prevenci, můžete mnohé nemoci oddálit anebo jim dokonce předejít.

Především podávejte pejskovi po celý jeho život jen kvalitní krmiva. Během jeho vývoje se mění i jeho potřeby a to platí i pro přísun živin. Jiné složení krmiva potřebuje štěně, dospělý pes i pes senior. Granule pro staré psy mají vysoký obsah vitamínů, minerálů, rybího oleje i antioxidantů. Změnou krmiva zajistíte, že váš mazlíček bude mít vše, co pejsek v pokročilém věku potřebuje a co mu schází.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 2

  • Redakce SZ
    4. 12. 2018 | 11:53
    Dobrý den Jitko, ortopedické pelíšky jistě mají svůj význam. Většinou je tvoří paměťová pěna, která klade odpor a přizpůsobí se pejskovi, takže ho pak při odpočinku nic netlačí. Je to asi stejné jako s kvalitními matracemi. Když se člověk dobře vyspí, pociťuje to na svém těle. Kloubům to přinejmenším ulevuje, určitě jsou tedy pelíšky dobré nejen jako prevence, ale také díky nim můžete dopřát větší pohodlí staršímu pejskovi, který už může trpět některými problémy. Ovšem stejně tak jako postel, ani pelíšek pro psa nezaručí, že nemohou nastat během života zdravotní komplikace. Nejlepší prevencí pro mnohé potíže je kvalitní strava a pohyb. Predispozice k některým onemocněním jsou však také bohužel často dané geneticky. Ortopedickým pelíškem určitě můžete dopřát pejskovi kvalitnější a pohodlnější život. Redakce
  • Jitka Zemanová
    29. 11. 2018 | 10:44
    A co ortopedické pelíšky pro psy - jako prevence nebo podpora při kloubních onemocněních apod. Jak se na ně díváte či jde jen o prodejní tahák?

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…