další zvířátka

Loužičky doma se netýkají jenom štěňátek. Jak naučit psa čůrat venku?

Nejsou to jenom štěňátka, kdo může mít s venčením problémy. I dospělí psi nám můžou doma zanechávat loužičky. Úkol, jak odnaučit psa čůrat doma, je na nás. Jako každá jiná výchova psa, i zde musíme být důslední, trpěliví a vědět, jak na to. Proto poradíme, jak naučit psa čůrat venku. Ať již jde o štěně nebo o dospělého psa.

Celý klíč k tomu, jak naučit psa čůrat venku, je pozitivní přístup a chválení. Pejsek musí být oceněný, když udělá něco dobře. Pak se bude snažit udělat přesně to, co k pochvale vedlo. Proto podporujme dobré návyky a snažme se o vybudování dobrého vztahu s našim mazlíčkem. Trestáním a rozčilováním rozhodně ničemu nepomůžeme.

Jak naučit psa čůrat venku, když je ještě štěně?

Proces, jak naučit psa čůrat venku, zabere nějaký čas. Trénování štěněte většinou trvá 4 až 6 měsíců. Není ale neobvyklé, že některá štěňátka se učí až rok. Zejména, pokud se k nám dostane štěně v pozdějším věku a na venčení nikdy trénované nebylo.  Nenechejme se odradit, pokud se i přes náš trénink loužičky stále objevují. Buďme důslední a výsledky se časem dostaví.

1. Běžně se s výcvikem štěňátek začíná mezi 12 až 16 týdnem věku. Štěně je už dostatečně vyvinuté na to, aby mohlo kontrolovat svůj močový měchýř.

2. Štěněti doma vyhraďme speciální prostor. Může to být celý pokoj, ale stačí i ohrádka. Zde ho nechávejme, dokud si nebudeme jistí, že ve zbytku domova nezpůsobí pohromu.

3. Je důležité brát štěně ven v pravidelných a častých intervalech. Měla by to být první věc, co uděláme ráno po vzbuzení a poslední, než štěně necháme o samotě. Přes den berme malé štěňátko ven každou půl hodinu až hodinu. Každý další měsíc života pak znamená jednu hodinu navíc, kterou štěně moč udrží. Stejně tak berme štěně ven hned po každém jídle a spánku.

4. Když je štěňátko venku, počkejme s ním, dokud nevykoná potřebu. Poté ho dostatečně chvalme. Můžeme mu dát také oblíbené krmivo, pamlsek anebo ho vzít za odměnu na vycházku. Ne pokaždé štěně loužičku udělá. Ale to v tom, jak naučit psa čůrat venku, nehraje příliš velkou roli. Hlavní je pravidelnost a častost venčení.

Přečtěte si také náš článek s tipy na domácí pamlsky pro psy

5. Štěně berme vždy na jedno a to stejné místo. Bude zde cítit svůj pach, díky kterému snadněji pochopí, že je čas na vyvenčení.

6. Všímejme si signálů, že by se štěně chtělo jít vyvenčit. Patří mezi ně kňučení, točení se, čmuchání, štěkání anebo škrábání na dveře. V takovém případě ho vezměme ven okamžitě.

7. Pokud si všimneme, že štěně vykonává potřebu tam, kde nemá, hlasitě tleskněme. Pochopí, že udělalo něco špatně. Poté ho vezměme ven, kde ho chvalme.

8. Opačná situace nastává, když najdeme loužičku, co ale štěně udělalo už dříve. Mazlíčka za to netrestejme. Nejenže to nepomáhá, ale pejsek hlavně nepochopí, za co ho káráme.

9. Na čištění loužiček používejme speciální přípravky, které neutralizují pach moči. Pejska by jinak mohlo napadnout zde vykonat potřebu znovu.

Jak odnaučit psa čůrat doma, když už je dospělý?

Někteří dospělí pejsci se naučí vykonávat potřebu venku velmi snadno. Jiným to naopak zabere delší dobu. Oproti štěňatům mají dospělí psi jednu velkou výhodu. Jsou schopní zadržet moč delší dobu, až na několik hodin. Na druhou stranu, většina dospělých psů, kteří čůrají doma, mají vytvořené špatné návyky. Problémem může být také výchova psa. Cestou, jak odnaučit psa čůrat doma, je zjistit důvody, proč to dělá.

1. Jestliže dospělý pes začíná doma čůrat, netrestejme ho za to. Když ho přichytíme při činu, spíše ho krátce pokárejme a nepořádek ukliďme přípravkem, který neutralizuje pach moči.

2. Pokud najdeme po příchodu domů loužičku, tvařme se, že nic nestalo. Pejsek si tímto způsobem může vynucovat naši pozornost. Nepořádek ukliďme tak, aby nás pejsek neviděl. Je namístě zvážit, zda pejskovi věnujeme dostatečnou pozornost.

3. Za loužičkami od dospělého pejska může být i závažnější důvod. Některá onemocnění způsobují, že pes již moč neudrží. Pokud jsme tedy vyzkoušeli už všechno, navštivme veterináře, aby pro jistotu pejska vyšetřil. Zdravotní problémy jsou o to více pravděpodobné, pokud je pejsek starší.

4. Za čůráním doma může stát až příliš benevolentní výchova. Pejsek v nás nemusí cítit autoritu a doma si začne vše značkovat na výraz toho, že on je pánem domu. V takovém případě je zapotřebí k tomu, jak odnaučit psa čůrat doma, pevnější ruka.

5. Stejně tak může pejsek čůrat doma i ze stesku anebo strachu. Musíme pejska vést k samostatnosti a věnovat mu dostatek péče. Výchova psa pak vypadá tak, že mazlíčka učíme být o samotě po krátkou dobu a pak se hned vrátíme. Postupně intervaly prodlužujeme a za čekání ho odměníme.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte