další zvířátka

Krásná, přátelská i chytrá. Ruská modrá kočka je ideální společnice

Ruská modrá kočka je považovaná za jednu z nejkrásnějších koček. Má ale také řadu jiných kvalit. Zejména svou povahu, která je oddaná a klidná. Navíc je vhodná i pro alergiky. Ruskou modrou kočku zkrátka nejde nemilovat. Řekneme vše, co o tomto plemeni potřebujete vědět a poradíme, jak se o něj postarat.

Ruská modrá kočka je stříbrná krasavice

Patří mezi drobnější plemena koček. Kočky mají po kastraci zhruba čtyři kila, kocouři necelých šest. Ruská modrá kočka se řadí mezi krátkosrstá kočičí plemena. Její srst je dvojitá, spodní i vrchní má stejnou délku. Žádná jiná kočičí plemena takovou srst nemají.

Zbarvení srsti je šedomodré s odlesky do stříbrna. Srst je u ruské modré kočky obzvlášť zajímavá. Je velmi hustá a nikdy se tak nedokážeme pročesat až na kůži. Podobně, když kočku koupeme, voda se ke kůži nedostane. Vrchní srst vodu sice nasaje, ale dál nepropustí.

Plemeno by podle standardů nemělo mít v dospělosti žádnou kresbu ani skvrny na srsti. Koťátka kresbu mají, ta se jim ale většinou časem vytrácí. Najdeme ale i chovy, které se zabývají chovem ruských modrých koček s odlišným zbarvením. Nicméně, nejsou uznané chovatelskými kluby.

Uši tohoto plemena jsou posazené daleko od sebe. Ruská modrá kočka má na uších drobné štětinky. Podobně, jako má rys. Jeden z nejkrásnějších rysů ruské modré kočky jsou výrazné jasně zelené oči. Ruská modrá kočka má také zajímavý tvar tlamičky, díky kterému vypadá, že se usmívá. Má dlouhé nohy, které jsou zakončené oválnými tlapkami.

Ruská modrá kočka má speciální srst, která produkuje velmi malé množství glykoproteinu Fel d 1. Jelikož tento glykoprotein spouští alergické reakce, ruská modrá kočka se tak hodí pro mírné alergiky.

Patří mezi inteligentní a přátelská plemena koček

Ruská modrá kočka je ideální mazlíček. V podstatě má všechny vlastnosti, které bychom u milovaného zvířátka uvítali. Patří mezi plemena koček, která k lidem velmi přilnou. Je klidná, vyrovnaná, přátelská  a inteligentní. Dokonce se často její nátura přirovnává ke psí. Jakou má ruská modrá kočka povahu?

Vztah k okolí: Svému majiteli je silně oddaná a chová se velmi přátelsky. Patří mezi plemena koček, která mají ráda lidi a jejich společnost. Ruská modrá kočka pro svou přátelskou a tolerantní povahu velmi dobře vychází s kočkami jakéhokoli jiného plemene. Dobře se snese i s dětmi a psy. Pokud je ale často sama, strádá. Proto se jí buďto dostatečně věnujme anebo ji pořiďme kočičího kamaráda. U vytížených domácností se doporučuje kočky chovat dvě. Budou si navzájem dělat společnost.

Aktivita: Jako koťátko je ruská modrá kočka celkem temperamentní, velmi hravá a aktivní. S věkem se ale zklidňuje, i když jí část aktivity zůstává. Proto je považována za plemena koček, která se skvěle hodí do bytu.

Inteligence: Ruská modrá kočka je velmi inteligentní. Což má své výhody i nevýhody. Plusem je chytrý a chápající společník. Někdy ale její důmyslnost může způsobit i nepříjemnosti. Snadno si poradí se zásuvkami anebo otevíráním dveří. Zejména, pokud se nudí, začne si hledat zábavu na nežádoucích místech. Proto bychom měli vše dobře zabezpečit a poskytnout kočce dostatek hraček a zábavy. A protože není hloupá, ocení zejména chytré hračky.

Výchova: Ruská modrá kočka má ráda každou výzvu, proto ji zkusme cvičit, pomůže nám clicker. Dokonce ji můžeme naučit i triky. Některé ruské modré kočky se naučí aportovat. Většina z nich spolehlivě slyší na své jméno. Nezapomínejme si ale s kočkou dostatečně a často hrát.

Kočičí plemena: Jak se postarat o ruskou modrou kočku?

1. Péče o srst: Ačkoli má ruská modrá kočka speciální srst, žádnou zvláštní péči nevyžaduje. Stačí ji jednou za týden vyčesat, abychom se zbavili odumřelých chlupů. Někteří chovatelé ale doporučují srst nečesat vůbec a pouze odstraňovat vypadlé chlupy z povrchu srsti hadříkem. Ruská modrá kočka patří mezi kočičí plemena, která příliš nelínají. Naši domácnosti se tak vyhne záplava chomáčů chlupů.

2. Hračky a aktivity: Poskytněme kočce co nejrůznorodější prostředí. Rozmanité hračky, škrabadla a prolézačky, stejně jako dostatek hraní a aktivit. Kvůli své hravosti a inteligenci potřebuje ruská modrá kočka hodně zajímavých podnětů. Jinak bude nespokojená anebo si je začne hledat sama.

3. Krmení: Volme kvalitní krmivo, které ji dá dostatek živin. Jinak bychom jí zadělávali na budoucí nemoci. Podobně jako jiná kočičí plemena, i ruská modrá kočka potřebuje vysoký podíl živočišných bílkovin a minimum sacharidů a rostlinných složek. Kočka je zkrátka masožravec a s jiným druhem potravin si její tělo příliš poradit neumí. Samozřejmostí je celodenní přístup k čerstvé vodě, dobře nám poslouží speciální fontánka pro kočky.

4. Zdravotní problémy: Ruská modrá kočka naštěstí nemá žádné silné sklony k určitým typům nemocí. Naopak se řadí mezi odolná kočičí plemena. Ale stejně jako jiná plemena koček, i ji může nějaká nemoc či infekce potkat. Jednou za rok choďme s kočkou na preventivní veterinární prohlídku. Nezapomeňme kočce poskytnout všechna potřebná očkování.

Ruská modrá kočka: rozlišujeme tři typy

Původ tohoto plemena koček není úplně jasný. Jak napovídá název, ruská modrá kočka údajně pochází z Ruska. Přirozeně se vyskytovala v ruském přístavním městě Archangelsk. V polovině devatenáctého století ji pak námořníci převezli do Anglie. Od té doby se těšila velké přízni jak v Rusku, tak Anglii. Za druhé světové války se ale její populace velmi snížila. Aby se ruská modrá kočka mohla zachovat, využila se jiná plemena koček, se kterými se křížila. Dnes má ruská modrá kočka vícero typů. V Evropě najdeme tři hlavní chovné typy.

  • Skandinávský či sibiřský typ: Tyto kočky mají uši dále od sebe, celkově jsou menší a mají tmavší zbarvení. Nicméně jsou tyto kočky trochu plašší, a proto nejsou v chovech tolik rozšířené.
  • Anglický typ: Je robustnější a má charakteristické postavení uší.
  • Americký typ: Toto kočičí plemeno je světlejší a středně velké. Kočky mají širší uši a jsou velmi elegantní. Především jsou také velmi společenské.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte