další zvířátka

PR článek

Kmenové buňky pomáhají v léčbě onemocnění u koček

Mezenchymální kmenové buňky jsou zásobárnou univerzálních náhradních dílů v lidském nebo zvířecím, tedy i kočičím, těle. Zásoba těchto náhradních dílů během života sice ubývá, ale díly nikdy úplně nedojdou. Tyto buňky mají jedinečnou schopnost sebeobnovy, přeměny v jiný buněčný typ a ovlivňování imunitního systému. Imunitní systém nedokáže mezenchymální kmenové buňky rozeznat, nedokáže identifikovat, zda jsou léčeného zvířete, nebo dárce, a léčba probíhá bez negativních imunitních reakcí.

V případě léčby koček se mezenchymální kmenové buňky odebírají z kostní dřeně nebo tukové tkáně. Kmenové buňky dokáží ovlivňovat imunitní systém, což lze velmi dobře využít při léčbě autoimunitních onemocnění (onemocnění, kdy se organizmus „zblázní“ a bojuje sám proti sobě) a alergií. Například u koček s astmatem, které byly léčené těmito buňkami, došlo ke snížení zánětu.

Kmenové buňky léčí astma i poruchy trávení u koček

Příkladem je kočka Sofinka, která kvůli astmatu intenzivně kašlala a původní léčba nepomáhala. Na doporučení veterinární lékařky, paní doktorky Marty Koudelkové z veterinární kliniky HomeVET, se majitelka rozhodla pro léčbu kmenovými buňkami. Již po 14 dnech od první aplikace majitelka uvedla zlepšení kašle o 90 %. Za dva a půl měsíce Sofinka zakašlala jen dvakrát. Tři měsíce od první aplikace dostala poslední dávku kmenových buněk, po které kašel zcela zmizel. Od té doby je Sofinka v pořádku.

Sofinka po léčbě kmenovými buňkamiKočka Sofinka po léčbě kmenovými buňkami

Kmenové buňky se úspěšně používají také při léčbě imunitně podmíněného zánětlivého onemocnění střev, které způsobuje průjmy, zvracení, ztrátu váhy a změnu chování kočky. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří poruchy imunitního systému, genetické předpoklady, infekce či potravinové alergie. Běžná léčba většinou zahrnuje speciální dietu, v případě infekce antibiotika a léky na snížení imunity, jako jsou kortikosteroidy.

Bohužel některé kočky nereagují na žádný z běžných léčebných postupů. A to byl také případ kocoura Jonáše, kterého léčila paní doktorka Martina Načeradská - veterinární klinika MVDr. Martina Načeradská. Více než rok byl kocourek léčen pomocí kortikosteroidů, které tlumí imunitní systém. Jelikož však docházelo k opakování příznaků, rozhodla se paní doktorka spolu s majitelkou vyzkoušet léčbu kmenovými buňkami. Již po první aplikaci došlo ke zlepšení příznaků a mohlo dojít ke snížení dávky kortikosteroidů. Po třech aplikacích kmenových buněk kocour bere léky už jen minimálně, příznaky vymizely a Jonáš má zase chuť k jídlu a do života.

20170308_105400Každá kočka si zaslouží pohodlný a spokojený život.

Kdy lze aplikovat léčbu pomocí mezenchymálních kmenových buněk?

Mezenchymální kmenové buňky se dají využít také při léčbě poškození očí, a to při onemocnění rohovky, tzv. eozinofilní keratitidě. V případě tohoto poškození studie ukazují, že došlo ke zlepšení příznaků u léčených koček do šesti měsíců od zahájení léčby. Úspěšně byly kmenové buňky využité také v zubní medicíně při léčení zánětu dásní (gingivostomatitidy).

Léčba mezenchymálními kmenovými buňkami není nejlacinější. Ceny se pohybují v řádu nižších desetitisíců korun, zaleží samozřejmě na náročnosti každého konkrétního případu. Ale v případě chronických onemocnění bývá výhodnější než dlouhodobá a stále se opakující standardní léčba, která zvířecího pacienta zatěžuje, a vůči které se může postupně stát odolný. Léčba vždy je, a musí být, individuální, nakonec každé zvíře je jedinečné.

V České republice léky z mezenchymálních kmenových buněk pro veterináře připravuje Medicínské centrum Praha v rámci projektu Avecell. Více informací o tomto projektu naleznete na stránce: www.avecell.cz.

V rámci terapie kmenovými buňkami musí probíhat dlouhodobé sledování a hodnocení léčby a pečlivé monitorování případných nežádoucích účinků a komplikací. Veterináři se stávají prostředníky mezi majitelem zvířete a laboratoří, která léčivý přípravek z mezenchymálních kmenových buněk připravuje.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte