další zvířátka

Jak vykoupat kočku a zůstat bez škrábanců?

Koupání koček by šlo označit za adrenalinový sport. Kdo někdy viděl přístup kočky k vodě, dá jistě za pravdu. Často stačí jen myšlenka na koupání kočky a už vám mizí v nejméně přístupném koutě vašeho bytu, případně se snaží zmizet i z domu. Přesto koupání kočky je občas potřeba absolvovat. Jak vykoupat kočku, abyste přežili vy i váš mazlíček?

Koupání koček: Proč kočka není s vodou kamarád

Přístup kočky k vodě není jejím rozmarem. Ačkoli existují výjimky, většina koček není z vody nadšená a rozhodně očistu tímto způsobem nepovažují za relaxační. Naopak, koupání kočky je často traumatizující pro samotnou kočku i páníčka. Kočičí srst ani pokožka navíc není na vodu tak docela stavěná. Pokud přidáte i nevhodnou kosmetiku nebo chemický přípravek, můžete si spíš zadělat na problém. Ke koupání kočky by tedy mělo docházet spíše výjimečně, tedy pokud je to skutečně bezpodmínečně nutné.

Jak často koupat kočku? Spíš výjimečně

Hygiena je pro zdravou kočku zásadní. Kočka je zkrátka čistotná sama o sobě. Péčí o svůj kožíšek často tráví dlouhé hodiny. Některé studie dokonce uvádí, že je to i více než 3 hodiny denně! A teď si představte, že jejich snahu ponoříte do vody, a to dokonce opakovaně. Prvním rizikem je zmiňovaná psychika zvířete – má velký strach a stresová reakce může narušit i správné imunitní reakce, a to nemluvíme o ztrátě důvěry, následné útočnosti nebo bojácnosti.

Navíc porušíte pečlivě budované ochranné funkce srsti – chrání ji proti nepřízni počasí (ano, i v bytě se teplota/vlhkost mění s ročním obdobím), ale zejména před vysoušením a vznikem kožních problémů, zejména ekzémů a plísní. Zdravá srst také znesnadňuje i usazování kočičích parazitů.

Jak vykoupat kočku? Sledujte, jak se myje ona

Ačkoli je kočka obvykle schopna se o svou srst postarat do větší míry sama, existují situace, kdy je koupání kočky nezbytností. Obvykle se v něčem vyválí, o něco se ušpiní nebo je koupání kočky nutné ze zdravotních důvodů. Jak tedy na koupání koček? Inspirujte se tím, jak se samy myjí. Začínají od hlavičky, kdy si nasliněnou tlapkou odstraňují prach a špínu. Pak očistí ramena, boky, intimní místa, tlapky a ocásek. Kam si nedosáhnou je prostor mezi lopatkami. A zde většinou dojde k napadení parazity.

Koupání kočky – co si nachystat

Nádobu na vodu - větší lavor, dětskou vaničku nebo sprchovou vaničku do sprchového koutu. Bývají pro kočku snesitelnější než velký prostor vany. Pokud je to možné, vyhněte se sprchování. Toho se kočka opravdu bojí.

Gumové rukavice. Většina koček se brání, chraňte tedy své ruce.

Kartáč na vyčesání srsti.

Vatičku na umytí/ochranu uší.

Kelímek na vodu, kterým posléze z kočky spláchnete kosmetické přípravky. Obvykle se bojí rozprašovačů.

Šampon/kosmetika pro kočky. Pozor na složení! Vybírejte zásadně jen takové, které jsou vhodné pro kočky, neboť předejdete nepříjemnostem (ne vždy jsou vhodné přípravky pro jiná zvířata).

Froté ručník, do kterého kočku po vykoupání zabalíte a osušíte. I to bude trošku kovbojka, ale určitě to pro ni bude snesitelnější než samotná voda. Usušení nepodceňujte!

Jak vykoupat kočku – postup krok za krokem

1. Připravte si vše potřebné na dosah. Opravdu s rozzuřenou či vyděšenou kočkou nechcete pobíhat a cokoli shánět.

2. Ostříhejte kočce drápky (i pro vaši ochranu).

3. Kočce vyčistěte uši - jen povrchově, nešťourejte dovnitř, jinak můžete omylem porušit sluchovod. Poté do uší dejte trochu vatičky jako ochranu před tím, aby do nich vtekla voda.

4. V ideálním případě kočku před koupáním vyčesejte. Vyhnete se tomu, že budou všude kočičí chlupy.

5. Napusťte nádobu nebo vanu vodou. Obvykle stačí 10 cm vlažné vody. Stejně jako u dětí teplotu vody zkontrolujte ponořením loktu – měla by být příjemně teplá. Pro úplnost, doporučuje se teplota 33–39 °

6. Chytněte v rukavicích kočku za krkem a ponořte ji do vody. Nezapomeňte, že pro kočku je to vskutku nepříjemné a bude vymýšlet všelijaké strategie, jak uniknout. Myslete na svůj cíl a zůstaňte neoblomní, i když citliví.

7. Pomocí kelímku kočku postupně namočte. Rozprašovač ani sprcha jí obvykle nedělá dobře.

8. Naneste malé množství šamponu a jemně ho krouživými pohyby vmasírujte do srsti i pokožky. Méně je více. Vyhněte se očím i uším.

9. Pečlivě vše opláchněte. Zbytky těchto přípravků mohou způsobit nepříjemné obtíže, nepodceňujte tuto část.

10. Kočku zabalte do ručníku a vytřete do sucha. Snížíte riziko nastydnutí.

11. Pokud se kočka po koupání začne sama olizovat a umývat, nechte ji. Potřebuje to pro svůj komfort.

Koupání kočky – tipy, jak to přežít

  • Ostříhejte kočce drápky.
  • Zkuste ji před akcí unavit.
  • Použijte rukavice. Ne kvůli špíně, ale kvůli vaší kůži.
  • Na ochranu uší použijte jemné tamponky/vatičky.
  • Vezměte si na pomoc posilu – třeba někoho z rodinných příslušníků.
  • Čím pevněji kočku držíte, tím víc se bude bránit!
  • Kočka zvládá lépe vodu ve vaně (lavoru/umyvadle) než tekoucí sprchu.
  • Fén nechte až na příště.
  • Dejte ji prostor být na vás „uražená“.

Koupání koček: Výjimka je kočka výstavní

Samostatnou kapitolou jsou samozřejmě kočky, které se účastní kočičích výstav. U nich je koupel součástí přípravy. Zároveň je třeba pamatovat na to, že i pro ně je tento proces stresovým faktorem, a proto se koupání kočky neprovádí těsně před odjezdem, ale obvykle týden před výstavou. Součástí pak není jen šampon pro kočky, ale také například kondicionér či dokonce parfém. Pravidelné koupání kočky probíhá například i u dlouhosrstých plemen jako je kočka perská. V tomto případě kočku většinou na koupání navykne již chovatel.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte