Epilepsie u psa léčba: veterinář pejskovi předepíše režim a mazlík potřebuje klidnější režim
20. 05. 2020 Přečteno: 8744x

Jak má vypadat psí bouda pro vlčáka? Rozhodující je velikost!

Řešíte otázku, jak vybrat boudu pro vlčáka nebo jak boudu pro vlčáka vyrobit? Otázka to není zrovna jednoduchá, protože velká plemena vyžadují své specifické podmínky a hlavně dostatek prostoru. Jaká by měla být správná velikost boudy pro psa a co je pro vašeho domácího mazlíčka k ubytování vlastně nejlepší? Poradíme vám!

Bouda pro psa: Návod na výrobu boudy pro vlčáka

Zajímavá vás, jak vyrobit boudu pro vlčáka krok za krokem a co je k tomu

Čtěte také:

Chladno může pejskovi škodit. Pořiďte mu vytápění do psí boudy

potřeba? Pokud patříte mezi kutily a jste zvyklí všechno si dělat sami, poradíme vám pár tipů, jak by měla vypadat výroba psí boudy. Návod určitě najdete na kutilských stránkách nebo si třeba necháte boudu postavit někým zkušenějším. Jednou z možností je ale také koupit si boudu pro psa rovnou od výrobce. Psí bouda pro vlčáka a jiné velké psy má však své náležitosti a při výrobě boudy, stejně jako při výrobě kotce je třeba splnit podmínky, které pejsek potřebuje.

Pejsek, který je zvyklý být venku, samozřejmě potřebuje mít svou boudu. Psí bouda má být bytelná, pohodlná a dostatečně prostorná. Pes se do psí boudy může schovat před nepříznivým počasím a pohodlně se v ní vyspat. Konkrétně plemeno německého ovčáka je vhodné pro chov venku a dobře snáší i chladnější podmínky přes zimu. Vždy je ale dobré mít pro pejska i zateplenou boudu, aby si nenachladil močové cesty. Opakované záněty močových cest často i vedou ke  vzniku močových kamenů.

Materiál boudy pro psa proto volte zodpovědně. Ideální je smrkové dřevo, například klasické smrkové palubky o tloušťce 12 mm. K izolaci proti chladu se hodí polystyren. Vnitřní prostor boudy nenatírejte, není to potřeba a pro psa by to nebylo vhodné. Střecha by však určitě měla být ošetřená nátěrem a velmi vhodné je použít kvalitní střešní krytinu, například kanadský šindel nebo obyčejnou asfaltovou lepenku. Případně lze použít i pozinkovaný plech, ale je potřeba ho ohnout a zajistit tak, aby se pejsek neporanil.

Psí bouda pro velké psy – ideální velikost

Jaká je správná velikost boudy pro psa? Volba velikosti psí boudy není jednoduchá, existuje několik pravidel, jak zjistit správné rozměry boudy pro psa. V prvé řadě byste měli vědět pro jaké plemeno boudu potřebujete. Existují univerzální velikosti boudy pro psa, ale pokud chcete znát přesné rozměry psí boudy, je třeba nejprve psa změřit. Bouda pro německého ovčáka mívá obvykle rozměry 90 - 100 x 70 - 80 cm a na výšku 75 - 80 cm. Bouda pro fenku vlčáka může být o přibližně 10 cm menší na šířku. Předsíň boudy by měla být široká 35 - 50 cm.

Pokud si chcete pejska přeměřit, zaměřte se na velikost psa a na jeho délku od čumáku až po kořen ocasu. Jakmile si pejska změříte, k naměřené délce připočtěte 20 cm. Tento rozměr představuje velikost vnitřního prostoru boudy pro pejska na spaní. Dále bude rozhodující výška psa v kohoutku, ke které připočtete 30 cm. Tento rozměr bude představovat výšku boudy pro vašeho psa. Výška německého ovčáka v kohoutku bývá přibližně 60 - 65 cm, u fenky vlčáka je to asi o 10 cm méně.

Rovněž vchod do psí boudy by měl být dostatečně prostorný, ale rozhodně ne zbytečně velký, aby pejskovi do boudy v zimě netáhlo a nesněžilo. Vždy je lepší, aby bouda stála na nožkách či na vyvýšeném místě, aby zespodu od země nevlhla. Nejlepší je odklápěcí bouda, která umožňuje jednou za čas v létě boudu vyčistit a vystříkat hadicí s vodou, případně se nechat překvapit tím, co váš domácí mazlíček do své boudy natahal za harampádí.

Zateplená bouda pro psa

Na zimu je pro pejska ideální zateplená psí bouda nebo vyhřívaná bouda. Někdy postačí obyčejná izolace pomocí polystyrenu o určité, zpravidla několikacentimetrové vrstvě. Psí bouda se většinou skládá z předsíně a hlavní místnosti. Na zimu tedy můžete pejskovi vložit do hlavní místnosti teplou deku nebo kožešinu či vlnu, která ho bude zahřívat. Určitě dbejte na to, aby měla bouda vyvýšený vchod a celkové zateplení na zimu.

Jednoduchou pomocí je také překrytí vchodu boudy izolačním materiálem nebo pevnou nepromokavou tkaninou, aby psovi dovnitř boudy nezatékalo a nefoukalo. Váš pejsek by však měl být na takové úpravy zvyklý, aby se nebál díky změně vzhledu boudy do svého příbytku vstoupit. Překrytí vchodu nesmí bránit snadnému vstupu psa do boudy. Zejména staršímu pejskovi by mělo být v boudě teplo, protože péče o staršího psa může být náročnější - starší pejsek bývá už choulostivější.

Je lepší bouda nebo kotec?

Jak by měl vypadat kotec pro psa? Pro vlčáka je určitě vhodné umístit boudu rovnou do kotce, kam můžete psa v případě potřeby bez problémů zavřít. Pokud už chováte psa venku, jenom bouda obvykle nestačí. Praktické a výhodné je postavit pejskovi rovnou kotec. Ten by měl určitě také splňovat konkrétní podmínky. V prvé řadě je potřeba, aby byl kotec dostatečně prostorný, ideální je k oplocení volit pletivo a udělat pejskovi pohodlnou podlahu, po které se mu bude dobře pobíhat. Vhodné jsou ošetřené dřevěné desky, ze kterých samozřejmě nebudu trčet ostré hřebíky nebo třísky, ani mezi nimi nebudou mezery.

Kvalitní podlaha kotce je opravdu základ. Kotec bez podlahy pejskovi poskytuje přirozenou půdu a trávu, ale při nepřízni počasí může pobíhat v blátě nebo kalužích, případně vám začne hrabat a hloubit jámy a dokonce by se z kotce mohl také podhrabat ven.

Kotec pro psa také vyžaduje střechu. Některé oplocené kotce pro psa mívají nahoře otevřený prostor a pes se při nepřízni počasí, například v dešti, může schovat pouze do boudy. Vhodnější je ale udělat v kotci střechu, která pejska dostatečně ochrání a v bouřce nebo dešti nemusí být neustále zalezlý ve své boudě, ani mu do kotce až tolik nenateče. Každý majitel se přece vždy snaží o to, aby byl pejsek spokojený.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo