Chov ovcí pro začátečníky: pokud se rozhodnete pro chov ovcí, nejprve zvažte účel a vyberte vhodné plemeno.
03. 09. 2018 Přečteno: 2878x

I exotická zvířata z Afriky mohou být vašimi mazlíčky. Pořiďte si domů tygra nebo krokodýla

Psa, kočku nebo třeba morče má dnes skoro každý druhý. Pokud vás lákají exotická zvířata, máme pro vás tipy a rady, jaká patří mezi ta nejoblíbenější. Nemusíte se bát pořídit si domů i tygra nebo opici. I vy si můžete doma udělat takovou menší zoologickou zahradu a již nadále nemusíte závidět té opravdové její sbírku nádherných exotických zvířat. Je ale potřeba nastudovat si o zvířeti potřebné informace, abyste zjistili, zda na chov máte dostatek času, financí i trpělivosti.

Exotická zvířata jako mazlíčky můžete chovat i vy doma

I vám může po zahradě pobíhat tlupa opic nebo se může po obýváku procházet malý tygřík. Jestli ale chcete exotická zvířata domů na mazlení a chlubení, raději se poohlédněte po kočce či pejskovi. Chov exotických zvířat je spíše pro vlastní nekonvenční zábavu. Péče o ně stojí nejen dosti financí, papírování a času, ale také trpělivosti při výcviku. Ne vždy se totiž podaří zvíře ochočit tak, aby nebylo nebezpečné svému okolí či dokonce majiteli.

Čtěte také:

Netradiční domácí mazlíčci ve světě táhnou! Pořiďte si miniprasátko nebo rybu, která vypadá jako malý dráček

Především je potřeba si uvědomit, že i když budete tygra chovat od malička, klidně vás může kousnout. Stejně tak kajman, kterého budete zvykat na ruku od mláďátka. A opice mohou obtěžovat svým zápachem nejen vás, ale hlavně sousedy.

Chov exotických zvířat vyžaduje povolení a mnoho papírování

Hada, krokodýla, tygra ani surikatu či další exotická a africká zvířata nemůžete koupit a chovat jen tak. V prvé řade je potřeba požádat Krajskou veterinární správu o povolení k chovu zvířete vyžadující zvláštní péči. A abyste mohli žádat, musí vám být 18 let.

Dále je pro chov exotických zvířat typické:

  • Zajistit přiměřené podmínky k chovu – to znamená uspokojení biologických potřeb a zabezpečení fyziologických funkcí.
  • Postavit chovatelské zařízení, které bude pro zvíře domovem - to musí splňovat podmínky vydané Ústřední komisí na ochranu zvířat.
  • Jestli vše splníte, dostanete povolení na 3 roky, které je možné prodloužit .
  • Jednou ročně k vám může dojít kontrola, aby se ujistila, že nadále splňujete veškeré podmínky chovu.

Jaká africká zvířata a jiné exotické mazlíčky můžete chovat doma a chlubit se jimi?

Představíme vám ta nejčastější africká a exotická zvířata, která lze chovat také doma. Ještě před tím, než budete přemýšlet nad koupí, zeptejte se sami sebe, zda máte sílu, čas, finance i kuráž na chov exotických zvířat.

Náročný a hladový exotický mazlíček - tygr

Chovat tygra je opravdu koníček jen pro zodpovědné lidi. Hlavně byste měli mít již zkušenosti s chovem šelem, protože péče o něj není taková legrace, jak se může zdát. Především potřebujete:

  • bezpečnou a prostornou klec či výběh - kvalitní zařízení stojí poměrně dost peněz, potřebujete zaručit, aby se zvíře samo nikdy nedostalo ven.
  • dostatek potravy - tygr sní denně až 7 kg masa. Nejčastěji se podávají kuřata, které můžete kupovat ve velkém. Doporučujeme sjednat si dopředu kontakt s drůbežářskou firmou.
  • kontakt na prodejce - tygra můžete sehnat v zoo, cirkuse a u soukromých chovatelů. Často je velká poptávka po ochočené šelmě, která se ale prodává za dvojnásobek. Tygr se totiž lépe podřizuje kontaktnímu chovu.

Šampion mezi africkými zvířaty - surikata

Surikaty jsou malé a oblíbené šelmičky z čeledi promykovití. Jsou silně teritoriální a mají perfektně vyvinutou sociální strukturu. Rozhodně se nehodí do bytu. Je potřeba chovat je v teplých a suchých ubikacích. Ze začátku si pořiďte jen 2 až 4 surikaty, které se již znají anebo kupte mláďátka. U nich nehrozí žádné šarvátky, které mohou skončit i úhynem surikaty.

A co surikaty jedí? Rádi mají mleté drůbeží nebo hovězí maso, potkany, myši i hmyz. Potravu lze doplnit o tvaroh, vejce nebo sladké ovoce. Pozor si dávejte na jejich ostré a dlouhé špičáky.

U nás se dají koupit v zoologické zahradě nebo od soukromých chovatelů. Cena se pohybuje okolo 10 tisíc korun.

Adrenalinový chov exotických zvířat - krokodýl

Krokodýl pro mnohé představuje sice úžasný pozůstatek z pravěku, ale rozhodně patří mezi vysoce nebezpečná zvířata. Mnoho majitelů po celém světě pokousal tak ošklivě, až se dokonce majitelé začali bát chodit domů. Krokodýl vyžaduje hlavně následující:

1. Dostatek prostoru a hektolitry teplé vody - vodu je potřeba pravidelně měnit a čistit pomocí filtru. Počítejte také s větší vlhkostí v místnosti, kde bude krokodýl žít.

2. Bazén i souš - jelikož je krokodýl studenokrevným zvířetem, bere si teplo z okolí. Teplota v teráriu by měla mít 25 stupňů Celsia. Nesmí chybět nejen bazén s vodou, ale i souš, na které se může vyhřívat a odkud ho můžete také pozorovat a obdivovat.

3. Hodně kvalitního krmiva - dospělého krokodýla krmíme 1 až 2krát týdně. Nejvíce si pochutná na rybách, myších, potkanech i kuřatech. Mláďata je nutné krmit častěji, nejlépe obden.

4. Koupi od ověřeného zdroje - na internetu se to hemží nabídkami krokodýlů, ale pozor na nelegálně dovozená zvířata. Ta se prodávají za nízkou cenu. Krokodýla kupujte vždy od ověřeného chovatele nebo ze zoologické zahrady.

Bezpečný, ale plachý exotický mazlíček - chameleon

Chameleon je hmyzožravý plaz, který je ale poměrně dosti náročný na chov. Vyžaduje totiž vaši plnou pozornost. Nejvhodnější k chovu je chameleon jemenský, v akvaristice ho koupíte za cca tisíc korun. Rozhodně ale nepatří mezi velké mazlíčky. Je plachý a lehce podlehne stresu. Vrcholem důvěry je většinou to, že vám vyleze na ruku.

Pro chov je nutné zařídit terárium o velikosti 100 x 100 x 100 cm. Na dno stačí dát rašelinu, drť nebo písek s dostatkem větví a rostlin. Chameleon se neobejde bez UV lampy nebo zářivky, protože přes den by měl mít v teráriu 26 až 35 stupňů Celsia.

Nenáročný chov exotických zvířat - sklípkan

Mezi mnoha chovateli je oblíbeným mazlíčkem také sklípkan, který se chová relativně snadno. Sklípkani se dělí se na stromové, zemní a pozemní druhy. Vystačí si s hmyzem nebo jinými pavouky, ti větší si klidně sami uloví malé hady i ještěrky. K chovu se vyžívají terária ze skla s otevíráním na vrchu, které by mělo být velké alespoň 40 x 40 x 30 cm.

Důležité je pravidelné větrání terária, aby se nerozmnožila plíseň, která se poté může přenést na sklípkana a způsobit jeho úhyn. Na dno dáme rašelinu, hlínu nebo i písek. Chybět by neměly úkryty jako je třeba kokosová skořápka, skalky nebo kameny.

Teplota by se měla v teráriu pohybovat okolo 20 až 28 stupňů Celsia. Zdrojem teploty může být žárovka nebo topné desky.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…