další zvířátka

Falešná březost kočku vyčerpává. Jak jí pomoci?

Podobně jako u fenek, i u koček se může objevit falešná březost. Nevyskytuje se sice tak často, ale je v mnohém velmi podobná. Kočka si myslí, že čeká koťátka a připravuje se na jejich příchod. Dokonce nastávají i tělesné změny, které se běžně objevují s březostí. Poradíme, jak se pozná falešná březost u kočky a co s ní dělat. Také řekneme, jak se od ní liší opravdová březost u kočky.

Jak falešná březost u kočky vzniká?

Falešná březost u kočky se nejčastěji objevuje po neúspěšném krytí. Kočka se sice s kocourem spářila, ale k uhnízdění vajíček v děloze nedošlo. Kočičí tělo spustí hormonální změny, které signalizují březost. Náš mazlíček se tak začíná chovat jako březí kočka. Nicméně falešná březost se může objevit i bez kocouří přítomnosti. Klíčová je kočičí ovulace, která se spouští právě pářením. Ale někdy se ovulace objeví i po pouhém pohlazení. Odborně se falešná březost u kočky nazývá pseudogravidita.

Jaké příznaky má falešná březost u kočky?

Falešná březost u kočky naštěstí mazlíčka neohrožuje na zdraví. Postupně sama odezní. Kočka je při ní poměrně klidná, ale objevují se i výkyvy nálad vlivem hormonálních změn. Navíc kocoury v tomto období kočka nepřitahuje.

 • Nejčastěji se vyskytuje po 3 až 4 týdnech od skončení říje a končí další říjí.
 • Mazlíček začíná přibírat na váze.
 • Kočka věnuje větší pozornost plyšovým hračkám.
 • Mazlíček více mňouká.
 • Kočka má růžovější struky.
 • Mazlíček si může začít pro koťata připravovat pelíšek.
 • Kočce se zvětší břicho.
 • Dokonce se u kočky může později objevit i mléko.
 • Podobně jako březí kočka, i ta falešně březí může zvracet.
 • Může se objevit ztráta chuti k jídlu.

I po kastraci se může objevit falešná březost

Dokonce i když je naše kočka kastrovaná, může se falešná březost objevit. Záleží totiž na způsobu, jakým byla kastrace provedena. Pokud veterinář odebral pouze vaječníky, ale dělohu jí ponechal, kočičí tělo nadále produkuje hormony spojené s rozmnožováním. Kočka pouze nemůže zabřeznout. Neodstraněná děloha může způsobit kromě zánětů a dalších zdravotních komplikací právě falešnou březost. Před samotou kastrací se proto dobře informujme, jakým způsobem kastraci zvěrolékař provádí.

Jak se falešná březost u kočky řeší?

Jestliže se falešná březost u kočky objeví, je na nás, abychom od ní mazlíčkovi pomohli. Kočičí tělo se bohužel pseudogravitidou vyčerpává. Navíc kočka čeká na svá mláďata, která ale nepřijdou. Když kočka zjistí, že se koťátek nedočká, může být nevrlá, nepříjemná či dokonce vzteklá. Je tedy ve značné hormonální nerovnováze a neklidu. Proto by falešně březí kočka měla dostávat naší péči.

 • Často pomáhá kočce snížit příjem krmiva. Ujistěme se, že jí ale dáváme kvalitní granule, ze kterých bude moci získat dostatek živin.
 • Pomoci nám může i veterinář. Zejména, pokud se kočce tvoří příliš mnoho sekretu z mléčných žláz.
 • Můžeme vyzkoušet i speciální kočičí homeopatika. Měla by kočce ulevit.
 • Vyhýbejme se hlazení kočičího břicha. To jen podporuje tvoření sekretu v mléčných žlázách.
 • U nekastrovaných koček se může falešná březost objevovat opakovaně. V takových případech může kastrace kočky značně ulevit nám i mazlíčkovi.

Jak se pozná falešná a opravdová březost u kočky?

Falešná březost a opravdová březost u kočky se někdy těžko odlišují. Se stoprocentní jistotou nám březost kočky potvrdí veterinář. Přesto si sami můžeme všimnout některých odlišností.

 • Falešná březost je oproti skutečné březosti kratší. Trvá o třetinu až polovinu méně, tedy kolem 36 dní. Opravdová opravdová březost kočky oproti tomu trvá 63 až 67 dní.
 • Březost kočky končí porodem. Falešná březost oproti tomu další říjí.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte