další zvířátka

Cushingův syndrom u psa je nejčastější hormonální onemocnění psů. Víte, jak ho poznat?

I psi mohou mít hormonální potíže. Cushingův syndrom je hormonální onemocnění, které postihuje hlavně starší psy menších plemen. Problémy mohou nastat hlavně u pudlů, malých kníračů nebo jezevčíků. Málokdo však ví, jak tento syndrom vypadá, co obnáší a jak jej lze léčit. V článku se dozvíte vše podstatné, což vám může pomoci rychleji odhalit mazlíčkovy problémy.

Cushingův syndrom u psů je hormonální onemocnění

Toto hormonální onemocnění vzniká v důsledku zvýšeného vylučování hormonu kortizolu. Následně může dojít k poškození ostatních orgánů v těle. Kortizol je hormon, který pomáhá regulovat metabolismus.

Kortizol se tvoří v nadledvinách, které jsou umístěny v dutině břišní. U zdravých psů koncentrace kortizolu v krevní plazmě kolísá. Psi s Cushingovým syndromem ale trpí po týdny až měsíce nadprodukcí kortizolu. To má následně škodlivý vliv na funkci několika orgánů v psím těle.

Jaké jsou příčiny Cushinghova syndromu?

Cushingův syndrom u psů vzniká v důsledku nádoru, a to hypofýzy nebo nadledvin. Nádory jsou většinou nezhoubné. Nádorové buňky produkují velké množství hormonu ACTH (kortikotropin), který následně podporuje nadledviny k tvorbě kortizolu.

Rychlá léčba je důležitá, jelikož při zanedbání se u psa mohou vyvinout další poruchy. Ty oslabí jeho tělo a vyžadují další léčbu.

Hrozba dalších nemocí:

Cushingův syndrom – příznaky jsou jasně viditelné

I když jsou hlavní příznaky viditelné, často si je mohou majitelé psů zaměnit se stárnutím psa. To pak také způsobuje problémy s diagnostikou a léčením. Nemoc je mnohdy odhalena pozdě.

Cushingův syndrom – příznaky

 • Kožní nemoci
 • Prověšené břicho
 • Vypadávání srsti
 • Časté močení
 • Změna chování
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Ztenčená kůže
 • Letargie
 • Dušnost
 • Zvýšený příjem tekutin

 

Každý pes však může nemoc prožívat zcela jinak. Především se u psa nemusí rozvinout všechny příznaky, ale jen některé.

Cushingův syndrom ohrožuje hlavně malá a starší plemena

Obvykle se s nemocí setkáváme u menších plemen a starších psů. Postihuje nejčastěji tato plemena:

 • Knírače
 • Pudly
 • Jezevčíky

 

Ve většině případů se projevují příznaky postupně, takže je velice těžké si jich všimnout. Proto byste si měli dělat pravidelné a pečlivé záznamy o chování a stavu vašeho psa.

Cushingův syndrom u psů: jak vypadá diagnostika?

Veterinář již z pohledu na psa může poznat, že se jedná o Cushingův syndrom. Je ale potřeba provést vyšetření krve. Aby byly výsledky správné, musíte pejska nechat u veterináře na několik hodin či na 1 den. Důvodem je to, že hladina kortizolu se během dne mění a různě kolísá. Proto je potřeba sledovat hladinu hormonu opakovaně a dlouhodobě.

Cushingův syndrom u psa: léčba neexistuje

Kvalita života psa s tímto syndromem je snížená. Nemoc je nevyléčitelná, ale s podáním správných léků můžete příznaky potlačovat. Potřebný lék obsahuje takové látky, které blokují produkci hormonu kortizol.

Péče o psa zahrnuje nejen podávání léků, ale také pravidelné kontroly u veterináře. Smířit se budete muset i s možnými vedlejšími účiny, jako jsou nechutenství, zvracení, slabost. Můžete si však být jisti, že léčbou alespoň zlepšíte pejskův stav a umožníte mu stále hezký život.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte