04. 02. 2020 Přečteno: 3857x

Chov papoušků: Které ptáky můžeme naučit mluvit?

Fascinuje vás barevná krása a inteligence papoušků? Pokud uvažujete o tom, že si nějakého pořídíte, měli byste vědět, jak se o něj postarat, a třeba i to, jak naučit papouška mluvit. Které druhy papoušků patří mezi nejoblíbenější a kteří ptáci snadno pochytí lidskou řeč?

Mluvící papoušek jako společník

To, že můžeme mít mluvícího kamaráda ze zvířecí říše, je pro nás naprosto fascinující. Mluvící papoušek nám dokáže zpestřit den, je příjemným společníkem ve dnech samoty a pobaví naše hosty či odežene nezvanou návštěvu nebo dokonce i zloděje. Touha rozumět řeči zvířat láká lidi už od nepaměti.

Čtěte také:

Jak se zařizuje venkovní voliéra pro papoušky? Hlavní je prostorné a hravé prostředí

Je ale třeba vědět, že papoušek má pouze schopnost dobře napodobovat jakékoli zvuky, a to nejen lidskou řeč, ale třeba i zvuky zvířat. Může štěkat jako pes, mňoukat jako kočka, nebo nám přehrávat oblíbenou melodii. Otázkou je, zda je nutné papouška naučit mluvit, anebo je automaticky schopen se pozorováním naučit mluvit sám.

Kteří papoušci se naučí mluvit?

Ne všechny druhy papoušků se snadno naučí mluvit. Pokud si přejte mluvícího papouška, je třeba si vybrat takový druh, který je toho vůbec schopen. Někteří papoušci nemluví, ale zato si alespoň pískají melodie. Mluvit se může naučit papoušek žako, amazoňan modročelý a amazoňan žlutohlavý. Tyto druhy papoušků mohou mít zkušení chovatelé doma. Samozřejmě že mluvit se naučí také andulka nebo korela, které patří mezi dostupnější druhy papoušků a jsou vhodné i k dětem. 

Z našich druhů ptáků se může krásně naučit mluvit také kavka, krkavec nebo špaček. Ty asi běžně doma chovat nebudete, pokud se vám je třeba nepodaří zachránit ve spolupráci s chovnou stanicí. Tito ptáci však podléhají ochraně, proto se vystavujete velké pokutě, pokud nemáte povolení k tomu, abyste je mohli držet doma.

Mnozí ptáci jsou chránění a doma je proto běžně mít nemůžete. Týká se to i některých velkých druhů papoušků. Většina z velkých druhů papoušků totiž náleží pod ochranu CITES. Patří mezi ně například ara. Naopak ale třeba papoušek žako a amazoňan takto chránění nejsou, a tak je bez obav můžete chovat doma.

Chov papoušků vyžaduje zkušenosti

Velcí mluvící papoušci se vůbec nedoporučují nezkušeným a začínajícím chovatelům. Nejen, že stojí desítky tisíc, ale vyžadují také speciální podmínky chovu, dostatek prostoru a také jsou dost hluční. Větší papoušci dovedou slušně devastovat byt, dělat velký povyk a mají i spoustu zlozvyků. Do paneláků nebo k pracujícím lidem, kteří často nejsou doma, se velký mluvící papoušek absolutně nehodí.

Papoušek je společenský tvor a potřebuje být se svým lidským přítelem. Dokáže vytvářet hluboké a celoživotní vazby. Jistě víte, že námořníci si své papoušky nosili na rameni. Papoušci jim tak neustále do něčeho mluvili. Přesně tak to také je. Navíc velké druhy papoušků se dožívají tolik let jako člověk, tedy klidně i 50 nebo 80 let.

Pro začínající chovatele je ideálním papouškem korela, pestře zbarvená rozela nebo andulka. Nevyžadují tolik prostoru a dokáží se krásně naučit mluvit. Například pro andulku je potřeba mít velkou voliéru a poskytnout jí možnost proletět se po bytě. Především je však zásadou chovat andulku v páru, protože samotné by jí bylo smutno. Andulka se dožívá přibližně 10 let a je velmi přítulná a hravá. Ideální je mít pro ni v kleci dost hraček a umožnit jí šplhat po příčkách klece a volně poletovat.

Jak naučit papouška mluvit?

Pokud chcete papouška naučit mluvit, najděte v sobě veškerou trpělivost, kterou máte. Lépe se učí mluvit papoušci, kteří mají velký jazyk. Papoušci dokáží opakovat různá slova a zvuky, včetně nadávek a sprostých slov. Zvládnou ale napodobit také třeba sirény. Čím častěji se bude dané slovo či konkrétní zvuk v domácnosti vyskytovat, tím je větší pravděpodobnost, že se jej papoušek naučí.

Dávejte si však pozor na jazyk! Jestliže žijete sami a občas utrousíte vaši oblíbenou sprostou nadávku, papoušek si ji zafixuje, a pak ji třeba bravurně předvede před návštěvou s malými dětmi!

Jak tedy naučit papouška správně mluvit? Papoušci potřebují slovo, které se mají naučit, opakovat bez rušivých elementů několikrát denně. Mluvící papoušci snadněji vyslovují slova, která obsahují samohlásky, například i,e,u. Za každý pokrok by měl papoušek dostat odměnu.

Nečekejte, že vám papoušek bude mluvit po pár dnech, někdy to trvá i měsíce či roky! Jakmile se papouškovi podaří naučit se první slova, bude pak už mluvit stále a učit se další a další! Jestliže ale máte rádi spíše ticho a klid, mluvící papoušek není zrovna ten pravý domácí mazlíček pro vás. Dobře si tedy rozmyslete, jestli zvládnete takového společníka, kterému budete muset věnovat mnoho času. Bez vaší pozornosti by se mazlíček trápil.  

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…