další zvířátka

Alexandr malý je zvědavý papoušek, který je výborným letcem

Středně velký papoušek, který všude strká svůj zobáček a velice rád létá. To je alexandr malý, kterého dokáží bez problému chovat i úplní začátečníci. Někteří alexandři se naučí mluvit, pokud máte dostatek trpělivosti a času. Mezi jejich kvality však patří to, že jsou výtečnými letci na krátké vzdálenosti. Přinášíme vám rady a tipy, jak se o papouška starat a jak se na něj připravit, aby vás nic nezaskočilo a váš mazlíček se měl jako v bavlnce.

Alexandr malý je vhodný i pro malé děti

Alexandr malý je roztomilý zeleně zbarvený středně velký papoušek, se kterým si užijete mnoho zábavy. Na chov je nenáročný a nevyžaduje žádnou speciální péči, proto se o něj dokáží postarat i větší děti. I když je přirozeně zelený, je vyšlechtěný i ve žluté, modré nebo bílé barvě.

Papouška můžete snadno poznat i podle hlasitých projevů, které jsou občas až nepříjemné. Jeho domovinou je Afrika, Indie, Čína i Tibet. Lze jej ale vidět také v parcích některých měst jihozápadní Evropy.

Papoušek alexandr malý se dožívá až 20 let

Jestli se rozhodnete pro chov papouška, pak byste si měli být stoprocentně jistí, že je to pravý mazlíček pro vás. Alexandr malý vám bude dělat společnost až 20 let. Papoušek velmi rád léta, proto byste ho měli často vypouštět z klece. Zajistěte však okna, aby neuletěl a pozor na všechny jedovaté rostliny, které doma pěstujete.

Aby si papoušek při letu neublížil, měli byste taktéž zakrýt okna záclonou. Je možné, že by se rád proletěl i ven a mohl by tak narazit do skla.

Alexandr malý: chov v prostorné voliéře je ideální

Alexandr patří mezi voliérové ptáky, tudíž se mu bude dobře dařit v prostorné voliéře a nikoliv v malé kleci v pokoji. Pokud ale nemáte na výběr, pak by klec neměla být menší než 55x45x75 cm. Papoušek má totiž dlouhý ocas, a proto potřebuje prostor, aby se nezranil a mohl se v kleci procházet.

A co nesmí v obydlí papouška chybět?

 • Neustále čerstvá voda
 • Miska s kvalitním krmením
 • Různorodé hračky pro zabavení

Alexandr malý je chytrý papoušek, který se naučí i mluvit

Jestli toužíte s papouškem občas prohodit nějaké to slovo, pak jste si vybrali správně. Papoušek alexandr malý je velmi inteligentní a dokáže se naučit mluvit. Není sice tak výřečný jako třeba papoušek žako, ale rád napodobuje zvuky a naučí se i snadná slovíčka. Mějte ale trpělivost. Mluvit se naučí přibližně za 6 měsíců.

Papoušek alexandr malý a jeho strava

Ideálním krmivem jsou kvalitní směsi pro středně velké papoušky, které obsahují důležité látky, vitamíny a minerály. Potrava musí být pestrá, proto by krmení mělo obsahovat:

 • oves
 • pšenici
 • lesknici
 • proso
 • ořechy
 • kukuřici
 • neloupanou rýži

 papoušek alexandr malýAlexandr malý miluje létání, v malé kleci se bude trápit.

V létě můžete papouškovi dopřát i zelené krmivo, jako jsou pampelišky, kostřavy nebo zahradní bylinky. Vždy je ale podívejte čerstvé a nezapařené.

Jak se alexandr malý rozmnožuje?

Pohlavní dospělosti dosahuje papoušek alexandr malý ve věku 3 let. Hnízdění začíná na jaře, kdy samička snáší ob den vajíčka. Většinou se můžete těšit na 3 až 5 mladých papoušků. Mláďata se líhnou holá přibližně za 24 dní. V hnízdě vydrží 7 týdnů a poté ho opouštějí a začínají se o sebe starat sama. Rodiče je ale ještě 2 týdny krmí.

Jaké nemoci mohou na papouška číhat?

I když se o opeřeného mazlíčka staráte s tou nejlepší péčí, může se stát, že ho něco jednou začas potrápí. Jak poznáte, že na papouška něco leze?

 • Nemá chuť jíst.
 • Nechce si hrát.
 • Změnilo se mu peří.
 • Má průjem.
 • Zvrací.
 • Má výtok z očí.
 • Je unavený.

 

Kdykoliv se vám bude zdát, že je s papouškem něco v nepořádku, vždy ihned navštivte veterináře. Pokud budete pozorní a nic nepodceníte, bude chov alexandra malého zábava a papoušek vám bude dělat radost dlouhá léta. 

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte