Rady a tipy, jak odnaučit psa čůrat doma.

Border kolie je inteligentní krasavice. Jak se o ni postarat?

Pes border kolie patří mezi ta nejinteligentnější plemena. U nás se border kolie těší velké oblibě, a není divu. Kromě skvělé povahy se pyšní také krásným vzhledem. Hodí se i pro chovatele začátečníky, je velmi vnímavá a snadno ji vycvičíme. Pokud máme doma děti, skvěle s nimi vyjde. Border kolie má zkrátka samá superlativa. Proto řekneme, jakou má povahu, jak se o ni správně postarat a na co si dát pozor.

Pes border kolie má 20 různých zbarvení

Border kolie je ovčácký pes. Dříve se toto pastevecké plemeno používalo hlavně při práci ve stádu, kdy shánělo zvířata. Plemeno border kolie se vyšlechtilo na konci 19. století v oblasti Border Counties, která je na hranici Anglie a Skotska. Odtud také pochází její název, border.

Čtěte také:

Střední plemena psů: border kolie nebo bígl jsou skvělými společníky do rodin s dětmi

 • Pes border kolie má dobrou tělesnou konstituci. Patří mezi střední plemena, dorůstá zhruba do výšky 55 centimetrů.
 • Většinou se border kolie dožívá 13 let.
 • Pes border kolie váží většinou mezi 14 20 kilogramů. Fena bývá o něco menší, většinou má mezi 12 19 kilogramy.
 • Border kolie je fyzicky velmi zdatná a odolná.
 • Zbarvení border kolie může být různorodé. Podle standardů plemene ale nesmí převládat bílá barva. Nejčastější zbarvení je černé s bílými znaky. Dále najdeme i zbarvení hnědobílé, tricolor, red merle anebo blue merle. Celkově existuje dvacet různých zbarvení border kolie.
 • Barva očí je u border kolie většinou v odstínech hnědé, u zbarvení merle jsou oči modré.
 • Stejně jako zbarvení, i délka srsti je u border kolie různorodá. Najdeme border kolie krátkosrsté, ale i dlouhosrsté a border kolie se středně dlouhou srstí.

pes border kolie hnědá

Jaká je border kolie krátkosrstá a dlouhosrstá?

Nejznámější povahový rys u border kolie je její inteligence. Proto se chová i jako služební pes, pastevecký pes anebo pro závody agility. Ať už je border kolie krátkosrstá či dlouhosrstá, bystrost má vždy stejnou. Na žebříčcích inteligentních plemen se vždy umisťuje na předních příčkách. Přesto border kolie může nabídnout daleko víc. Jakou má pes border kolie povahu?

 • Kromě inteligence oplývá border kolie také energií. Patří mezi velmi aktivní plemena, ráda chodí na procházky a pobývá venku. Ocení jakoukoli činnost.
 • Border kolie je velmi vnímavá, chápavá a učenlivá. Snadno ji vycvičíme. Pokyny často plní ještě předtím, než je zadáme.
 • Toto plemeno je velmi přátelské a hravé.
 • Co od border kolie rozhodně čekat nemusíme, je agresivita. Je mírná a pokorná.
 • Border kolie je velmi obratná, odvážná a také pracovitá.
 • Ke své rodině, a zejména ke svému páníčkovi, silně přilne a po zbytek života je mu velmi oddaná.
 • Border kolie je velmi citlivý pes. Těžce nese jakékoli špatné zacházení. Ať už jde o hrubost, nátlak nebo či dokonce fyzické násilí, na pejskovi se to velmi podepisuje. Daleko více dosáhneme povzbuzováním, odměnami a laskavým přístupem. Špatným zacházením docílíme přesného opaku.

Pes border kolie potřebuje kvalitní krmivo, pohyb a lásku

Jako i jiná plemena, pes border kolie má své vlastní nároky. Je to zejména kvůli jeho aktivní a hravé povaze. Jak o border kolii pečovat?

1. Speciální krmivo

Protože je border kolie velmi aktivní, hravá a stále potřebuje nějakou činnost, musí dostávat kvalitní granule, které pokryjí její energetické potřeby. Krmivo by mělo mít dostatek kalorií a živin, jinak pejskovi zaděláváme na zdravotní problémy. Vhodné jsou například granule Purin Pro Plan Optipower.

2. Aktivita

Pes potřebuje také dostatek aktivity. Ideální je dům ze zahradou, kde se bude moct proběhnout, kdykoli bude chtít. Často si s ním hrajme, venčeme ho a berme ho s sebou na výlety. Potřebuje se neustále něčím zabavit. Ideální je pro něj například psí sport agility.

3. Výcvik

Plemeno se sice cvičí velmi snadno, ale samotný výcvik má i jiný účel. Pes má činnost, která ho stimuluje a zároveň máme společnou aktivitu. Náš vzájemný vztah je pro border kolii velmi důležitý.

border kolie agility

4. Společnost

Jakmile pejska začleníme do našeho každodenního režimu, bude nenahraditelným a milujícím členem rodiny. Nesmíme ho z rodinného kolektivu vyčleňovat. Potřebuje naši lásku, společnost a pozornost. Proto štěně border kolie musí dostávat maximum našeho času už od začátku.

5. Bydlení

Pes border kolie se nehodí do bytu. Nejraději pobývá venku. Protože je odolný proti zimě, vyhovuje mu celoroční venkovní pobyt v kotci a s výběhem.

6. Socializace

Border kolie se sžije s každým dalším členem domácnosti. Včetně dětí a jiných mazlíčků. Na společnost jiných zvířat ale musí být štěně border kolie zvykáno už od mala.

7. Srst

Pravidelně se border kolii starejme o srst. Postačí ji jednou za týden vykartáčovat. To platí zejména, pokud máme doma dlouhosrstou border kolii. Krátkosrstá tak intenzivní péči o srst nepotřebuje.

Diskuse k článku

 • Monika Rákosová

  12:12 27. 10. 2021 0
  Do bytu se hodí, k dětem se hodit nemusí, neb k tomu nebyla šlechtěná. Volný pohyb po zahradě je kontraproduktivní, pro borderku je volný výběh nevhodný. Opravte si to, ať nematete lidi. Ti pak v borderce vidí skvělé společenské plemeno (kterým není) a nedají jí dostatek práce, kterou coby pracovní plemeno skutečně potřebuje - a pak jsou nešťastní majitelé a nešťastné bordery.

Lunární kalendář

ÚTERÝ 07. 12. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 12. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 12. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 10. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni

Psi

Oblečení pro psa v chladném období je věčné téma. Kde je pravda?

Oblečení pro psa je téma, o kterém se mezi pejskaři bouřlivě diskutuje. Jedna strana jej rezolutně odmítá a ta druhá prosazuje. Skutečnost je ale taková, že pravdu lze najít někde mezi těmito rozdílnými názory....

Nas****st vládne republikou...

Taky ste si toho všimli? Ptáte se čeho? Přeci tý abnormálně velký nas****sti v naší společnosti. A nebude to lepší. Teď se kvůli očkování rozděluje společnost ještě víc... Neočkovaný budou závidět vočkovanejm a vůbec, bude to celý v řiti.