Zakrslý králík chov: jaká je veterinární péče o zakrslého králíka?

Opice kapucín (Malpa kapucínská) je hravý a netradiční mazlíček

Kapucín opice se může dožít i více než dvaceti let

Opička kapucín pochází z tropických deštných lesů Jižní Ameriky a Střední Ameriky. Název získala podle kapucínských mnichů. Jejich oblek totiž připomíná opička svým žlutým zbarvením na hrdle, hlavě a ramenou, které skvěle kontrastuje se sytě černým zbarvením na zbytku jejího těla.

Opička je vysoká okolo 48 cm a váží přibližně 6 kg. Má až 50 cm chápavý dlouhý ocas. Ve volné přírodě žije ve skupinkách až 20 jedinců, které vede dominantní samec. V přírodě se opička kapucín dožije maximálně 17 let, ale v zajetí se běžně dožívá mnohem více.

Čtěte také:

Netradiční domácí mazlíčci ve světě táhnou! Pořiďte si miniprasátko nebo rybu, která vypadá jako malý dráček

Opice kapucín - chov je zábavný a jedinečný

Když se podíváte na mláďátko, budete se rozplývat skoro stejně, jako kdybyste viděli malé miminko. Je pravda, že o mládě opičky kapucína se také musíte strat jako o miminko. Chování, kojení z lahve, hlazení, mazlení a hraní jsou na denním pořádku.

S opičkou si můžete hrát celé dny a nikdy se jí nenabažíte. Můžete ji také naučit nějakým kouskům, jelikož je velmi inteligentní.

Opička kapucín potřebuje dostatek prostoru

Opice kapucín není rozhodně mazlík do bytu nebo malého domku. Čím větší prostor opice dostane, tím lépe. Ideálně byste jí měli zařídit celou místnost plnou větví a stromů, aby se mohla opička houpat na větvích a poskakovat po stromech.

Je nutno podotknout, že skvěle vybavené obydlí pro opičku bude finančně nákladné a náročné i na udržování. Pokud chcete mít poklidnější domácnost, pak si vybírejte mezi samičkami, které nejsou tak agresivní a teritoriálně založené.

Opice kapucín a její jídelníček

Ve volné přírodě se opička kapucín živí ovocem, květy, ořechy a dalším. Napodobit její přirozenou stravu je v zajetí náročnější, a proto se často stává, že jsou opice kvůli nesprávné stravě ohroženy nemocemi jako je například cukrovka.

Rozhodně opici nekrmíme zbytky od stolu, čokoládou, granulemi pro psy nebo kočky apod. A co můžeme opičce připravit dobrého?

 • Ovoce: jablko, banány, hrozny, broskve, mandarinky, pomeranče,…
 • Oříšky a semínka
 • Větvičky stromů
 • Listy květin

Kapucín opice: kde a za kolik ji můžeme sehnat?

Vyhněte se všem internetovým nabídkám, které jsou falešné anebo nabízejí zvířata nelegální cestou. Pokud o chov opičky skutečně stojíte, doporučujeme se spojit se zoologickou zahradou a zjistit si, co chov skutečně obnáší.

Jelikož se jedná o exotické zvíře, budete potřebovat řadu povolení ke koupi a chovu opičky. Obraťte se na krajskou veterinární správu. Bez papírování se neobejdete. Navíc vás určitě navštíví také kontrola, která se bude zajímat o to, zda máte dostatečně zajištěný domov pro mazlíčka. Důležité je také zabezpečit, aby opice nemohla utéci.

Pro koho opička kapucín rozhodně není vhodná?

Výchova a péče o opici není vůbec snadná. Rozhodně by si opičku neměli pořizovat lidé, kteří tráví více času spíše venku než doma. Opice vyžaduje každodenní péči a kontakt, jelikož v přírodě je zvyklá trávit čas s tlupou opic. Opička kapucín se nejlépe bude cítit mezi svými. Pokud máte možnost poskytnout láskyplný domov pro více opiček, budou mít společně šťastnější život.

Opičku si také nepořizujte, jestliže to s chovem nemyslíte vážně. Dobře si rozmyslete, jestli péči o tak náročného mazlíčka zvládnete. Mějte na paměti, že při chovu opice budete mnohdy jednat stejně, jako kdybyste vychovávali dítě.

Diskuse k článku

 • Pavel Volák

  16:06 8. 4. 2021 0
  Dobrý den rád bych věděl kde a za jakou cenu se dá pořídit opička kapucín.mockrát děkuji za informaci Volák.
 • Ing. Filip Starosta, Ph.d.

  09:54 20. 10. 2020 -3
  Opice kapucín není název druhu. Tato opice se jmenuje malpa kapucínská.
  • Karel Klobása

   14:47 15. 3. 2021 +2
   Cool, kdo se ptal?
  • Redakce SZ

   13:13 20. 10. 2020 +4
   Hezký den,
   děkujeme za komentář a uvedení přesného názvu, doplnili jsme ho do článku i titulku. Opice kapucín je lidové označení, pod kterým také uživatelé na internetu hledají informace o tomto druhu. Proto aby byl článek dobře dohledatelný ve vyhledávačích, ponecháme v článku i tento neodborný název :-)

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 21. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 23. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
NEDĚLE 27. 06. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

Hic jak sviň!

Jako jo, je léto a my lidi zase budem žbrblat na to, že je moc horko a teploty by byly snesitelnější o pár stupňů níž. Jenže tohle je na Česko tak trochu moc, nebo tedy aspoň na můj organismus. Procházky se psékem jsou dost vo život, hlavně když si vyberem takovou tu fitness cestu lesejkem. Ale co, aspoň si vyhřejem kosti, že jo!?