Očkování koček: které provést a kdy očkovat kotě?

Kdy se z kotěte stává kočka? Poznejte vývoj kotěte od 4. měsíce až do dospělosti!

Ve čtvrtém měsíci je kotě na prahu dospělosti. I tak ale musíme vědět, jaká péče o kotě je ta správná. Největší část vývoje má náš mazlíček sice za sebou, ale stále nás potřebuje. Speciální krmivo, péče o zdraví a výchova jsou jen jedny z mála věcí, na které si musíme dát pozor. Poradíme, jak na to. Také řekneme, jaký je vývoj kotěte od 4 až do 12 měsíců.

Vývoj kotěte od 4. měsíce do 12. měsíců

4. měsíc

Vývoj kotěte stále probíhá. Mazlíček si získává silný vztah k domovu, i k lidem v něm. Proto bychom mu měli věnovat dostatek času, aby se náš vztah upevnil. Do pravidelné péče o kotě by už mělo patřit česání srsti, čištění zubů a péče o drápky.

5. měsíc

Kotě už má skvělou koordinaci a zvládá řadu akrobatických výkonů. V tomto období už také přichází na řadu otázka kastrace. Do té doby dbejme na to, aby se kotě nesetkávalo s nekastrovanými kočkami. Mohla by nás překvapit várka nových koťátek.

6. měsíc

Kotě už má všechny druhé zuby. Jeho růst se začíná zpomalovat, ale vývoj kotěte stále pokračuje. Může se nám zdát, že si s námi kotě chce hrát méně. Přichází pomalu kočičí puberta. Do ničeho mazlíčka nenuťme, ale ani nad hraním nelamme hůl. Využijme každé příležitosti, kdy si s námi kotě bude chtít hrát.

7. měsíc

Kotě roste pomaleji a už je plně vyvinuté k rozmnožování. Je zvídavé a odvážné, pouští se na místa, kam si dříve netrouflo. U venkovních koček to může znamenat nepříjemné překvapení v podobě blech anebo klíšťat. Dejme si proto na parazity pozor.

8. měsíc

Kotěti se stále zvyšuje obratnost. Vývoj koordinace je téměř u konce. Mazlíček už vypadá jako dospělá kočka.

9. měsíc

Vývoj kotěte v tomto období ukáže, jestli bude pravák anebo levák. Podobně jako lidi, i kočky mají dominantní pravou anebo levou končetinu. A stejně tak je i mezi kočkami více praváků. Některé kočky ale zvládají stejně tak dobře pravou i levou stranu.

10. měsíc

Kotě už může dosáhnout dospělé velikosti. Vývoj kotěte v oblasti růstu totiž končí mezi 10. a 12. měsícem. Koťata začínají být více teritoriální. Pokud jich máme doma více, postarejme se, aby každé mělo svou vlastní misku a pelíšek.

11. měsíc

Většina koček už má zřetelné povahové rysy. Vývoj kotěte a jeho osobnosti je sice už skoro u konce, i tak ale můžeme pracovat na rozvoji našeho společného vztahu.

12. měsíc

V jednom roce je většinou vývoj kotěte už završený.

 

Čtěte také: Jak často odčervovat kočku a kdy ji očkovat? Vše, co jste potřebovali vědět.

Péče o kotě: Správné krmení je nezbytné pro tělo, i mozek

Od čtyř měsíců může mazlíček klamat tělem. Je totiž daleko více podobný dospělé kočce, než malému koťátku. Přesto se ale stále nachází v období vývoje. Potřebuje dostatek živin pro správný růst kostí, zubů a orgánů. Živiny jsou nezbytné i pro jeho mentální rozvoj. Péče o kotě proto zahrnuje i pečlivý výběr krmiva. Co všechno musí speciální krmivo pro koťata podporovat?

 • Pro správný růst kostí a svalstva potřebuje kotě vyšší hladinu bílkovin, tuků a minerálních látek. Například upravenou dávku selenu a fosforu.
 • Kotě je aktivnější než dospělá kočka, proto potřebuje více kalorií.
 • Krmivo by mělo podporovat imunitu. K tomu je dobré třeba mlezivo, které se stará o zdravou střevní mikroflóru.
 • Kočičí mozek a zrak potřebují esenciální živiny, například omega mastnou kyselinu DHA.
 • Koťata potřebují dostatek vitamínů, například D, E a A.
 • Péče o kotě po kastraci zahrnuje i speciální krmivo. Kastrovaná koťata mají totiž náročnější potřeby na složení krmiva.

 

Péče o kotě: Jak kotě správně krmit?

Čtyřměsíční kotě už jí ve třech dávkách denně. Od čtvrtého do šestého měsíce by mělo dostávat 50 až 100 gramů krmiva v jedné dávce. Od šestého měsíce můžeme dávku zvýšit, zhruba na 100 až 150 gramů dvakrát denně. Z počátku krmivo míchejme s vodou, kotěti se bude lépe jíst. Zvlášť, pokud mu ještě vypadávají mléčné zuby. Jak bude stárnout, vody můžeme ubírat. V jednom roce už může jíst tvrdé krmivo jako dospělá kočka. Vždy ale záleží na plemeni, zvláště ta větší dospívají později.

Vývoj kotěte v pubertě? Obrňme se trpělivostí

Čtyřměsíční mazlíček začíná pomalu přecházet do kočičí puberty. Podobně jako u lidí, i u kočky se setkáme se vzdorovitějším chováním. Získává na sebejistotě a zkouší, co všechno si může dovolit. Kočka může ztrácet zájem o mazlení a společné hry. Potřebuje se totiž osamostatnit.

Proto buďme trpěliví, i kočičí puberta po čase přejde. Dopřejme kočce tolik kontaktu, kolik jen bude potřebovat. I přes její vrtochy se jí věnujme. Stále totiž probíhá socializace. Pokud se péče o kotě podcení, vztah s mazlíčkem může utrpět. Navíc nám z kotěte vyroste nevychovaná kočka.

Bez veterinární péče o kotě se neobejdeme

Odčervení: Jednou z hlavních součástí péče o kotě je odčervení. Koťata mají vlastní odčervovací kalendář. První odčervení nás čekalo ve dvou týdnech, další pak ve čtvrtém týdnu, šestém týdnu a třech měsících. Od čtvrtého měsíce kotě odčervujme pravidelně každé tři měsíce. Na trhu existuje řada přípravků, včetně past, tablet a spot on kapek. Vyberme si takový, který bude zrovna naše kotě nejlépe snášet.

Kastrace: Mezi čtvrtým a pátým měsícem už můžeme nechat kotě kastrovat. Zákrok je pro mazlíčka prospěšný a veterináři jej odporučují. Kočka bude spokojenější, klidnější a zdravější. Dejme si ale pozor, už od 4 měsíců může být sexuálně aktivní.

Pravidelné prohlídky: Abychom měli jistotu, že se kotě vyvíjí správně a nic mu nechybí, navštěvujme s ním pravidelně veterináře. Ačkoli nejsou prohlídky pro mazlíčka zrovna příjemné, jsou nezbytné.

Podívejte se na celý vývoj kotěte od narození:

Vývoj kotěte po narození

Vývoj kotěte ve druhém měsíci

Vývoj kotěte ve třetím měsíci

Diskuse k článku

 • Jiří Hanáček

  13:44 12. 4. 2021 +1
  Prosím vás, aktualizujte si databázi lékařů v rubrice "dobrý kontakt". Hledal jsem přes ni lékaře, ale dost velká část z uvedených je již v důchodu nebo nežije.
  • Redakce

   07:43 15. 4. 2021 0
   Dobrý den pane Hamáčku, máte pravdu, pokusíme se s tím v průběhu něco udělat, není to však snadné v dnešní šílené "GDPR" době.
 • Terka

  11:35 4. 4. 2021 0
  Vaše reklamy překrývají text, ani kliknutím a vrácením zpět s tím nejde nic udělat. Nemůžu si článek pořádně přečíst a banerry jsou výsostně obtěžující. Doporučuji s tím něco udělat.
  • Manager portálu - reklama

   07:37 5. 4. 2021 +1
   Dobrý den, u vyskakovaci reklamy, která překrývá stránku je vždy buď křížek na vypnutí reklamy nebo tlačítko "zavřít". Krokem zpět jen vyjedete ze stránky. Ale o omezení vyskakovacích reklam, které překryjí stránku a musí se vypnout reálně uvažujeme. Probém je v tom ale, že abychom vytvořili tisíce článků ročně a další obsah, stojí to hodně velké peníze, nemluvě o udržbě a vývoji, kdy IT je další obrovká položka. Příjem máme jen z reklam., nikdo nás nedotuje. Otevřeme ale možnost pro stálé čtenáře, kterým se náš obsah líbí za malý poplatek číst obsah zcela bez reklam. Otevřeme také účet na který bude možné přispět. Všechny vybrané finance pak úměrně tomu sníží nebo pro někoho úplně odstraní reklamy. Samotné nás to mrzí s reklamou, ale jinou možnost nemáme, pokud chceme portál dál provozovat a rozvíjet.

Lunární kalendář

SOBOTA 17. 04. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 18. 04. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 19. 04. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 20. 04. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 21. 04. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 22. 04. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 23. 04. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Blogeři

Takový ty maličkosti, co tvoří život

Každej by si mohl stěžovat na tuhle dobu zcela beztrestně a vlastně i permanentně, protože je fakt na prášky… Ale co, já dycky řikám, že může bejt ještě hůř. Spíš se poslední dobou snažim vnímat to krásný kolem sebe. Zrovna v sobotu jsem šla na večer venčit a nebe bylo úplně jasný. Hvězdy mě oslňovaly a já si sundala roušku a snažila se nadechnout zhluboka toho jarního vzdoušku. Bylo to osvobozující a nabíjející zároveň. Žít není blbý, hele…