Mateřídouška obecná /Thymus serpyllum/

img

Mateřídouška obecná – popis

Mateřídouška obecná je vytrvalý polokeřík s poléhavou lodyhou, z níž vystupují čtyřhranné, chlupaté větévky. Listy jsou vstřícné, celokrajné, podlouhle vejčité, žláznatě tečkované, kratičce řapíkaté, až 10 mm dlouhé. Růžové drobné kvítky jsou sestaveny v lichopřeslenech, kalich je dvoupyský, trubkovitý, chlupatý s dolním dvouzubým a horním třízubým pyskem. Koruna je dvoupyská. Dolní pysk je trojlaločný, horní dvoulaločný, barvy bílé až nachové. Tyčinky jsou čtyři, z nichž dvě delší. Plod je rozdělen na čtyři tvrdky.

Mateřídouška obecná – léčivé účinky

Pro léčitelské účely lze použít jakoukoliv z u nás planě rostoucích druhů mateřídoušek, přestože obsah účinných látek se u jednotlivých druhů poněkud liší; jejich obsah však není závislý jen na druhu, ale i na stanovišti: obecně platí, že nejvíce účinných látek mají rostliny rostoucí na slunných a níže položených stanovištích. Mateřídouška obecná zvyšuje obranyschopnost organizmu proti infekčním chorobám (chřipka, nachlazení apod.), podporuje vykašlávání (bronchitida), má antiastmatické účinky, posiluje nervy (možno proto použít při neurastenii, depresích, nervově podmíněné závrati, migréně, šumění v uších), zlepšuje funkci trávicí soustavy, tlumí kolikové bolesti, působí proti nadýmání, má močopudné účinky, reguluje menstruaci. Výrazných antiseptických účinků lze s úspěchem využít při různých zánětech nebo zevně na špatně hojitelné rány, vředy či spáleniny od slunce. Při současném vnitřním i zevním použití (obklady, koupele, čaje) působí antirevmaticky a proti dně.

Období květu: červen až srpen

Mateřídouška obecná – použití v kuchyni a pěstování

V lidovém léčitelství se mateřídouška obecná doporučuje i při dvanácterníkových vředech, nechutenství, střevních potížích, nespavosti, chudokrevnosti, revmatizmu, nervových a kožních onemocněních, na kloktání při zánětech ústní dutiny a krku. Pokud ji chceme úspěšně pěstovat, musíme jí zajistit především dostatek slunce. Prosperuje jak na záhonu nebo skalce, tak jako hrnkové rostlina. Zálivku nepotřebuje nijak vydatnou a vhodnější jsou dobře propustné půdy.

Tip: Nálev z mateřídoušky obecné

Nálev se obvykle připravuje z jedné čajové lžičky mateřídoušky obecné na šálek vroucí vody - pije se 3x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.