Máte rádi brusinky? Pěstování brusinek krok za krokem

Máte rádi brusinky? Pěstování brusinek krok za krokem

Brusinky jsou lahůdkou, kterou je možno si ještě teď užít zcela zčerstva. A tak uděláme radost všem, kteří nemají vlastní zahradu, ale přesto by brusinky rádi pěstovali. Brusinky můžete totiž pěstovat i doma v květináči. A rozhodně se toho nemusíte bát. Pěstování brusinek není žádná věda. Rostlina vám vzejde a bude se jí dařit. Naše podmínky jsou pro brusinku totiž naprosto ideální.

Čtěte také:

Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

Pěstování brusinek není skutečně nic náročného. Brusinka roste téměř po celém světě. I když má místa, kde je jí lépe. A to jsou právě chladnější části kontinentů.

Pěstování brusinek: Popis brusinky

Hodně jsou brusinky rozšířeny v severní Americe, na severu Evropy, ale také v Asii. Zasahují však až za polární kruh, takže je možné najít je třeba i v Grónsku. U nás se jim daří zejména na horách. Své místo tu má oblíbené v suchých borových lesích a na stráních. Brusinky poznáte velmi snadno – je to stálezelený nízký keřík, který se vyšplhá maximálně do výšky dvaceti centimetrů. Je však hustě větvený. A také výhonky je nutné občas usměrnit, protože by jinak mohly vytvořit dlouhé až půlmetrové šlahouny. Květy bývají většinou bílé nebo lehce narůžovělé. Plodem brusinky je bobule. Kulatá, sytě červená a lesklá. Co se chuti bobulí týče, jsou většinou hodně kyselé a moučnané. Právě proto je vhodné jejich tepelné zpracování.

Vhodná půda pro pěstování brusinek

Jediné, co je třeba při pěstování brusinek dodržet, je vhodné místo. Brusinky jsou na to totiž velmi citlivé. Pokud keři nedopřejete to, co potřebuje, nebude se mu dařit. Je to ale víceméně jediná podmínka pro pěstování brusinek. Pokud to dodržíte, keř se nádherně rozroste a dá vám maximum plodů, co je schopen vyprodukovat. Jinak jsou brusinky i pěstování brusinek vesměs nenáročné. Rovnou zapomeňte na všelijaké vápenné substráty i hnojiva. Brusinky totiž jednoznačně preferují a potřebují kyselou půdu. Ideálně písčitou. Při pěstování brusinek je důležité i slunce a střídmá zálivka. I když se sluncem pozor – při pěstování brusinek je ho třeba poměrně hodně. Ale přes nejprudší polední slunce v letních měsících by měly být brusinky spíše schované. Vlastně by se dalo říci, že nic víc brusinky ke svému životu nevyžadují. Ideální doba na vysazení rostlinky je jaro či podzim. Není však problém zasadit je kdykoliv během roku. Pěstování brusinek není problém tedy ani v půlce léta.

Pěstování brusinek: Který druh zvolit?

Při pěstování brusinek budete řešit jistě i to, který druh brusinky do zahrady nebo květináče si pořídit. Odrůd je pochopitelně mnoho. Nejoblíbenější je brusinka velkoplodá, kanadská brusinka nebo brusinka pravá. Každá z nich má i jinou chuť. S tím, která se bude nejvíc hodit pro pěstování brusinek právě vám, jistě poradí odborný personál v zahradnictví. Až si vyberete, nejspíš si domů odnesete už brusinky vysazené v kontejneru. Sazenice sázíme na zahrádce ideálně do geotextílie a cca 30 cm od sebe. Pokud využijeme pro pěstování brusinek květináče, pak by měli mít své stále místo za oknem, aby měli dostatek slunečního svitu. Co se zálivky týče, v květináči brusince dopřáváme pouze střídmě vody. Nesnáší přelévání, raději je nechte sušší. Na záhoně při pěstování brusinek pak preferujeme spíše zálivku dešťovou vodou. Pokud bychom ji totiž zalévali tvrdou vodou, mohly bychom brusinku zlikvidovat. Tvrdá voda obsahuje vápník a ten rostlina nesnáší.

Pěstování brusinek: Péče přes zimu

Velkou výhodou při pěstování brusinek je to, že jde o mrazuvzdorný keř. Tedy žádná velká práce s ním není ani přes chladné měsíce v roce. Je však dobré přikrýt jej na záhonku chvojím nebo listím. Jen tak budou brusinky dokonale chráněny před mrazem, větrem a sněhem.

Uchování brusinek

brusinky kase

Z brusinky je možné uchovávat jak plody, tak i listy. Zatímco plody najdou mnohé využití v kuchyni, listy je vhodné dokonale usušit. Uchováváme je pak v papírových nebo jutových pytlích. Spotřebovat bychom je měli zhruba do roka od sklizně.

Ochutnejte: Domácí brusinková omáčka

Brusinková omáčka - přísady:

  • 100 ml vody
  • 140 g třtinového cukru
  • 1 bio pomeranč
  • 75 ml pomerančového džusu
  • 370 g čerstvých brusinek

Brusinková omáčka - příprava:

Čerstvé brusinky omyjeme, lze použít i brusinky mražené. Brusinky vložíme do hrnce s vodou, pomerančovým či brusinkovým džusem, čistě nastrouhanou pomerančovou kůrou a cukrem. Směs přivedeme k varu a vaříme za stálého míchání, dokud brusinky nepopraskají. Výborná brusinková omáčka se podává studená na podlití bílého masa. Omáčku můžeme zjemnit troškou smetany ke šlehání.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.