Ztráta hlasu postihuje nejčastěji ty jedince, kteří se živí mluvením či zpěvem.

Ztráta hlasu a její řešení pomocí pěti babských rad aneb jak na nemocné hlasivky přírodní cestou

Ztráta hlasu je pro člověka značně limitující zejména v případě, kdy se mluvením profesně živí. Nejčastěji tento zdravotní problém tedy pociťují moderátoři, zpěváci nebo třeba pedagogičtí pracovníci. Avšak potkat může náhlá nemluvnost v důsledku zdravotní indispozice kohokoliv bez ohledu na povolání. Může za to totiž v mnoha případech zánětlivý proces v hrdle.

Již avizovaná ztráta hlasu však může vzniknout i v důsledku jiných faktorů, jako je například značné kouření cigaret nebo nadýchání velmi studeného vzduchu. Jaké metody lidového léčitelství tedy na tuto nepříjemnou indispozici pomohou? Inspirujte se pěti radami babiček. 

Ztráta hlasu podrobně a z lékařského hlediska

Samotná ztráta hlasu nenastává hned z čista jasna. Zpravidla jí předchází jakýsi chrapot. Jeho příčina může být různá. Buď se jedná o následek zvýšeného namáhání hlasivek (dlouhé mluvení, křik apod.), vystavení nepříznivým vlivům (chemikálie, kouř) nebo to může být signál nemoci dýchacích cest (např. zánět hrtanu). Hlasivky jsou pak dle odborníků ohrožené nejvíce v zimních měsících, kdy je vhodné o ně adekvátně pečovat, tzn. neměli bychom dýchat studený vzduch ústy, nýbrž raději nosem. Vhodné je též nosit přes ústa šálu. Nepřítelem je kromě jiného i suchý vzduch v interiérech, který je dobré zvlhčovat pomocí difuzérů. Pakliže se obtíže spojené s chrapotem táhnou u dospělého déle jak tři týdny, je doporučováno navštívit lékaře. U dětí pak nečekejte tak dlouho a při neustávání problémů zamiřte za pediatrem už po sedmi dnech.   

Čtěte také:

Bolest v krku dokáže potrápit. Vyzkoušejte babské rady, které pomohou urychlit léčbu

Ztráta hlasu může značit i vážnější obtíže

Pokud vás postihla ztráta hlasu, nemusíte hned panikařit, avšak déletrvající potíže je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem, jak již bylo uvedeno výše. Ten by vás měl poslat na ORL vyšetření, díky kterému se vyloučí celá řada onemocnění vážnějšího charakteru, jako například rakovina hrtanu. K té se pak přidružuje i obtížné a bolestivé polykání při konzumaci jídla a pití. Nepodceňujte tedy projevy, které neustupují a spíše se stupňují.

Pokud vás postihne ztráta hlasu, je vhodný hlasový klid a dostatečný příjem tekutin.

Ztráta hlasu a babské rady, které mohou pomoci

Nyní si řekněme, jakými metodami lidového léčitelství se dá ztráta hlasu léčit. Vždy však myslete na to, že se jedná pouze o přírodní a alternativní prostředky, které nemohou plně nahradit moderní léčiva.

  • Když vás zasáhne ztráta hlasu, povolejte na pomoc podběl. A to ideálně v sušené podobě. Použijte čaj, který připravíte z jedné lžičky sušené byliny a z cca 200 ml převařené vody. Nápoj oslaďte dle libosti přírodním medem a pijte alespoň jednou až dvakrát denně.
  • Z bylinek a rostlinek také pomůže jitrocel kopinatý, který si nasušte a poté jej použijte v množství jedné lžičky na přípravu čaje (asi 200 ml). Ten popíjejte ideálně třikrát za den.
  • Trápí vás ztráta hlasu již několikátý den? Pak zkuste pojídat až 3x denně jednu lžičku čerstvého jemně strouhaného křenu smíchaného s medem (potřebujete cca 4 lžíce křenu a 2 lžíce přírodního medu). Dětem se doporučuje dávku směsi snížit na max. 1 lžičku denně.
  • Dle babiček mohou pomoci na ztrátu hlasu i zábaly krku s teplými a mačkanými vařenými bramborami. Ty byste měli nechat působit do té doby, než zcela zchladnou. Jednoduše je zabalte do bavlněné látky a přiložte k hrdlu pomocí šály či šátku.
  • Ztráta hlasu dokáže znepříjemnit žití, proto lze použít k jejímu řešení i kloktadlo z mléka a minerální vody zvané Vincentka. Obojí by mělo být teplé a smíchané v poměru jedna ku jedné.

Ztráta hlasu a pomocníci z lékárny

Zkusili jste všechny možné alternativní metody a ztráta hlasu nepovoluje? Potom nastupují na scénu speciální léčivé přípravky z lékáren. Vsadit lze dle lékárníků třeba na léky, které pomáhají k vykašlávání, jako je Bromhexin nebo Ambroxol. Vhodná jsou ovšem i léčiva ve formě pastilek jako třeba Mucodual, Vincentka pastilky, Müllerovy pastilky či Panthenol.

Ztráta hlasu a preventivní opatření

V případě, že jste začali chraptit a nechcete, aby vás postihla úplná ztráta hlasu, měli byste dle odborníků pít dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch v místnostech bytu a konzumovat dostatek ovoce a zeleniny pro doplnění potřebných vitamínů. Vhodný je kromě jiného i hlasový klid, což znamená, že byste neměli ani šeptat. Kuřáci by rovněž měli omezit během rekonvalescence cigarety a nedoporučuje se též popíjet alkoholické nápoje, které spíš podpoří nechtěné vysušení hrdla.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 05. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.