Leden – v hlavní roli močový měchýř

Leden – v hlavní roli močový měchýř

K zimnímu období se podle orientální medicíny váže živel vody, k němuž patří dráha ledvin a močového měchýře. Právě v lednu bychom si nejvíce měli opatrovat močový měchýř. Co pro to můžeme udělat, a po kterých bylinkách lze v rámci léčby a prevence sáhnout?

Čtěte také:

Orgánové hodiny podle čínské medicíny

Meridián močového měchýře a zdravotní problémy

Podle orientální medicíny a principu jin a jang vytvářejí orgány v lidském těle souvztažné dvojice. K zimnímu období a živlu vody náleží močový měchýř a ledviny. Principem je chlad, smyslem sluch, indikátorem jsou uši a barva je tmavá, tedy černá nebo tmavě modrá. Tato symbolika je důležitá pro diagnostiku nemocí. Během celého ledna je tedy potřeba udržovat se v teple a vyhnout se prochladnutí, které by nám mohlo způsobit zánět močového měchýře, anebo třeba také dutin či středouší.

Dráha směřující přes močový měchýř, který náleží principu jang, vede přes zadní část hlavy, krk, záda, hýždě, dále po zadní straně stehen a lýtek až k malíčkům u nohou. Právě v této oblasti se mohou v období ledna projevovat zdravotní problémy, které nezřídka bývají způsobeny prochladnutím.

Může jít o záněty dutin a krku, bolesti krční páteře, bolesti zad a kloubů, různé neuropatie, revmatismus, bolesti zubů. Co se týká močového měchýře, je náchylný k zánětu, který se projevuje častým a neúplným močením, křečovitou bolestí v této oblasti, bolestí v bedrech a křížích. Tyto problémy mohou doprovázet i gynekologické a sexuální problémy a útlum v této oblasti. V návaznosti na další orgány může dojít k oslabení sluchu, k otokům obličeje, váčkům pod očima, k lámavosti a řídnutí kostí.

Orgánové hodiny pro močový měchýř

Močový měchýř nejvíce pracuje mezi 15. – 17. hodinou odpoledne. V té době je vhodné popíjet bylinkové čaje, zasportovat si a dát si svačinu. Začíná druhá část dne, která může být ještě aktivní.

Projevy oslabení meridiánu močového měchýře

Po psychické stránce se derou na povrch pýcha, ale i moudrost. Z negativních emocí člověka sužuje nejistota, strach, úzkost, problém v komunikaci, osamělost a uzavírání se člověka do sebe. Člověk se často lituje a obviňuje.

Strava pro močový měchýř

Čemu bychom se měli vyhnout v případě, že máme oslabený močový měchýř? Určitě je na prvním místě doporučení týkající se stravy. Problémy zhoršuje přemíra cukru a soli, emulgátory a chemické látky, alkohol, drogy, léky, ostré koření, rafinované výrobky, polotovary, dlouhodobý stres a velké psychické napětí, ale také nadměrné množství tekutin. Pít bychom měli hlavně teplé bylinkové čaje v dostatečném množství. Zásadní je mít během zimního období nohy v teple a být v klidu. Pojídat můžete brusinky.

Přeslička

Trápí-li nás močový měchýř, pak je vhodné obklopovat se světlem, žlutou a oranžovou barvou, z kamenů je vhodný jantar nebo citrín k rozjasnění mysli a k dodání vnitřního tepla.

Bylinná léčba při zánětu močových cest

Mezi nejvíce doporučované bylinky na močový měchýř patří lichořeřišnice větší. Ta se nejčastěji užívá ve formě lihové tinktury, která se vyrábí ze semen této rostliny. Jedná se o vynikající přírodní antibiotikum, které hubí především bakterie způsobující záněty v krku a v močových cestách, tedy nejčastěji streptokoky, E. coli a podobně. Kromě této tinktury lze popíjet čaj z ženské bylinky – kontryhele obecného na podporu gynekologických a sexuálních funkcí. Se zánětem močového měchýře se někdy také pojí záněty ženských orgánů nebo kandidóza.

Ulevuje také heřmánek, který má protizánětlivé, protikřečové a konejšivé účinky. Pomáhá odstraňovat bolest a vyplachovat bakterie z močového měchýře.

Močopudné účinky a pozitivní účinky pro močový měchýř má svízel syřišťový, kopřiva, bříza, přeslička. Pro ženy je vhodná také hluchavka bílá, třeba v kombinaci s kontryhelem a heřmánkem, muži jistě ocení vrbovku malokvětou pro správnou funkci prostaty. Ze silnějších bylinek, které se používají při těžších zánětech močových cest jsou to například medvědice lékařská nebo jehlice trnitá. Je vhodné je užívat v urologických směsích.

Močový měchýř: Podpůrná bylinná směs

Smícháme po jednom dílu přesličky, kontryhelu a heřmánku. Zalijeme horkou vodou, necháme patnáct minut louhovat. Poté přecedíme a popíjíme 3 x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)

Jarní očistná hladovka

Ta kůra, co popisujete je super. Obecně jsem taky příznivcem té veganské diety, jak píš...
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.