Pěstování a skladování lilku

13. 10. 2017 Přečteno: 2833x

Pěstování lilku

Lilek pochází z Indie a považuje se tedy za tropickou rostlinu. V našich přírodních podmínkách se většinou pěstuje ve sklenících a vyžaduje brzké vysazení semen nejpozději v polovině března. Malé sazeničky potřebují dostatek světla a tepla, aby mohly zesílit a připravit se na pozdější přesazení. Vhodné je také ošetření proti houbovým onemocněním a přihnojování.

I v květináči na balkóně se lilku může dařit

Pěstitelé mohou zvolit variantu venkovní výsadby, nejčastěji do květináčů o velikosti minimálně 22 cm, aby měla až metrová rostlina prostor pro široký kořenový bal. Stanoviště by mělo být slunečné s dostatkem vláhy, nejlépe podél zdi, která přes den akumuluje teplo a v noci udrží rostlině citlivé na teplo příznivé podmínky. Kromě teplotních změn lilek reaguje i na odlišnosti v povětrnostních podmínkách, a proto se nedoporučuje ve sklenících větrat. Na druhou stranu by k rostlinám měl mít přístup hmyz, který zajistí opylení, jinak jej musí pěstitel provádět uměle pomocí štětečku.

Sklízení lilku

Jakmile se na keříku začnou tvořit první plody, doporučuje se vybrat jich jen několik a ostatní odstranit, aby rostlina měla sílu všechny vyživit do plné zralosti. Případně rostlině dopřejte oporu v podobě tyče, aby nedošlo ke zlomení celého stonku. Plody podle odrůdy dorůstají hmotnosti téměř 500g. Platí však pravidlo, že menší a mladší bobule jsou chutnější, starší a tmavší se rychleji kazí a hořknou. Lilek se stal u pěstitelů velmi oblíbený a s touto oblibou přibývá i množství odrůd jako například black beauty, snowy, long green, giotto F1, beatrice, klara, serena nebo nejpopulárnější lilek raný český.

Skladování lilku

Jak již bylo řečeno, lilek je velmi citlivý na změnu teploty, a to i po jeho sklizení. Utržený plod podléhá rychlé zkáze. Pokud jej dáte do lednice, vydrží nejdéle týden. Menší plody, které jsou stále pevné, v pokojové teplotě dozrají a měly by se okamžitě konzumovat. Pokud chcete lilek dlouhodobě uchovat, zpracujte jej do některého z pokrmů a ten následně můžete zamrazit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…