Pěstování a skladování granátového jablka

Pěstování granátového jablka

Strom granátového jablka je teplomilná rostlina. Pokud chceme granátové jablko pěstovat, měli bychom vědět, že špatně snáší teplotu už kolem -10°C. Sáhněme po odrůdách, které už čeští zahrádkáři s úspěchem vypěstovali. Například granátovník obecný, neboli Nana. Jsou tři způsoby, jak granátová jablka vypěstovat. Ze semenáčku, řízkováním anebo ze semínka. Nejspolehlivějšími metodami jsou řízkování a semenáček. Jak vypěstovat strom granátového jablka ze semenáčku?

 1. Rostlina granátového jablka potřebuje dostatek světla. Volíme tedy slunné a teplé stanoviště.
 2. Rostlině se nejlépe daří v dobře propustné půdě. Půda nasáklá vodou jim škodí, ideální je písečná půda. Další dobrou vlastností půdy je mírně kyselejší pH.
 3. Chraňme rostlinu před silným větrem a velkou vlhkostí. Ideální je horké a suché klima, kterému bohužel to české příliš neodpovídá.
 4. Rostlinu sázíme na začátku jara, po posledních mrazících.
 5. Vyjmeme ji z květináče a opatrně z ní odstraňme původní hlínu. Zasaďme jí do připravené díry, která by měla být zhruba 60 centimetrů hluboká.
 6. Hned jak rostlinu zasadíme, zalijeme ji.
 7. Každý den rostlinu zaléváme, dokud na ní nezačnou rašit nové listy. To je dobrá známka, že se rostlina ujala. Změníme rozvrh zalévání na pouze jednou za sedm až deset dní. Až se na rostlině objeví květy, dostatečně ji zaléváme každých sedm dní.
 8. Když se rostlinka uchytí, v prvním roce ji hnojíme. Nejlépe poprvé v únoru, pak v květnu a nakonec v září. Ideální jsou hnojiva na bázi síranu amonného.
 9. Okolí rostliny dobře odplevelujeme. Můžeme kolem ní dát mulčovací kůru.
 10. Rostlinu můžeme zastřihávat. Uschlé anebo poškozené části rostliny odstraňujeme.
 11. Dáváme pozor na škůdce. Rostlina je náchylná zejména na mšice.
 12. Na zimu granátovník obalíme jutovinou.

Tip: Můžeme si pořídit i zakrslý granátovník, který na zimu přeneseme do vnitřních prostor.

Skladování granátového jablka

Granátové jablko můžeme za správných podmínek skladovat klidně i několik měsíců. Na suchém, chladném a tmavém místě se mu nic nestane. Výhodou tohoto ovoce je, že dozrává mimo strom a přesto si uchovává své léčivé účinky.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Smažené halloumi tyčinky s granátovým jablkem

Sýr halloumi nakrájíme na silnější proužky a obalíme v hladké mouce smíchané s paprikou a pepřem. Obalené tyčinky smažíme ve vyšší vrstvě rozehřátého oleje dozlatova a odkládáme na papírový ubrousek, který vysaje...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

 • Syrniki

  Pochopitelně je tím myšleno měkký tvaroh v alobalovém obalu (250 g) ;-) výraz "tvaroh ve staniolu" se používal dříve

 • Brokolicová polévka pro děti

  Polévka je super. Nejím vařenou zeleninu, dělala jsem pro svou 16m dceru, ale ta polévka tak voněla, že jsem ji polovinu snědla, dala jsem si…

 • Pečená kořenová zelenina

  Mám moc ráda opečenou kořenovou zeleninu, ale zelenina byla po 45 minutách měkká a rozhodně nebyla zlatavá.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte