Bylinky pomáhají k lepšímu saní

8 tipů na méně známé bylinky, které vám pomohou lépe spát

Základem správného fungování těla je dobrý spánek. Jakmile nespíte, okamžitě se to projeví na zhoršení pozornosti a pracovního výkonu, nejste odpočinutí, dochází ke ztrátě koncentrace, pozornosti. Negativní vliv má nedostatek spánku i na metabolismus, mnozí z vás jistě důvěrně znají noční nájezdy na ledničku.

Obecně jsou známy souvislosti mezi spánkem a hladinou hormonu leptinu zodpovědného za chuť k jídlu a ghrelinu, hormonu hladu. Jak tedy docílit dobrého spánku?

Pomůže spousta bylinek, ať už samostatně, nebo ve směsi. Kromě těch dobře známých jako třezalka, meduňka, heřmánek nebo kozlík se nyní podíváme i na ty, kterým se nedostává tolik pozornosti, ale stojí za vyzkoušení, pokud máte se spánkem problémy.

1. Mučenka pletní

V 16. století se díky conquistadorům dobývajícím Ameriku k nám dostala i rostlinka, která se řadí k přírodním antidepresivům, a sice mučenka pletní. Její schopnosti objevili jihoameričtí Indiáni a od nich se jim naučili právě dobyvatelé. Mučenka tlumí úzkosti a mírné deprese, celkově zklidňuje. S její pomocí rychleji usnete a váš spánek bude hlubší.

2. Griffonia

Při vyslovení názvu africké rostlinky Griffonia simplicifiola si nejspíše zlomíte jazyk. I v tomto případě jde o nepříliš známou bylinku, tentokrát pro změnu z Afriky. V jejích semenech se vyskytuje látka 5-HTP, z níž se chemickými procesy v nitru našeho těla stává serotonin, kterému se trefně přezdívá hormon štěstí. Je zodpovědný za navození pohody, snižuje naše psychické napětí. Právě díky přeměně 5-HTTP na serotonin vám griffonia ulehčí usínání a také celková kvalita spánku se zlepší.

3. Mladý ječmen

Možná jste se už někdy setkali s tím, že vám někdo doporučil jako superpotravinu obsahující nezměrné množství minerálů, vitamínů a stopových prvků mladý ječmen. Doslova jako elixír věčného mládí. Ale na spánek? Ano, i na ten je mladý ječmen dobrý. Povzbuzuje totiž ve vašem těle tvorbu serotoninu, tedy hormonu dobré nálady a melatoninu, hormonu zodpovídajícím za spánek. V neposlední řadě má ječmen nezanedbatelný vliv na imunitu a jistě jste už slyšeli, jak úzce je obranyschopnost organismu spjatá s kvalitním spánkem.

4. Šanta kočičí

Z šanty kočičí budou vaše kočky, pokud nějaké chováte, doslova vyvádět blahem. Na člověka tato bylinka působí pro změnu lehce hypnoticky. Tlumí podrážděnost a úzkosti, s její pomocí se nebudete tak často budit během noci. Takže pokud ji mají vaše kočky v oblibě, zkuste ji vzít na milost i vy.

5. Levandule

Levandule je obecně velmi oblíbenou bylinou, se kterou si krásně provoníte byt a vyženete moly ze skříně. Napadlo vás ale někdy, proč je atmosféra v místnosti, kde se nachází levandulová kytička, tak příjemná. I ona snižuje stres, napětí, tlumí bolesti hlavy.  V koupeli napomáhá následnému usnutí. Ovšem pozor, s množstvím levandule to nepřehánějte.

6. Chmel otáčivý

Půllitr kvalitního piva před spaním také není špatný nápad, ale jenom půllitr, ne víc! Proč? Protože pivo obsahuje chmel otáčivý, který navozuje uklidnění a následně ho dokáže proměnit v příjemný, ničím nerušený spánek. Druhou možností jsou chmelové výluhy bez alkoholu, chmel také patří do směsí čajů na dobrý spánek.

7. Mateřídouška

Další oblíbenou bylinkou podporující příjemnou náladu a klid je mateřídouška. Její olejíček v aromalampě nebo přidaný do koupele podpoří pohodu a usnutí. Mateřídouška se dá také přidávat do vonných polštářků na dobré spaní, totéž ostatně platí i o levanduli.

Ašvaganda zvaná „indický ženšen“

8. „Indický ženšen“ Ašvaganda

Ašvaganda nebo-li vitánie snodárná se často nazývá také indický ženšen. Před pár lety o této bylině mnoho lidí u nás nemělo ani tušení, přitom jde o tradiční součást ajurvédy. Řadí se k mimořádně silným adaptogenům, které nám pomáhají vyrovnat se s uspěchaným životním stylem. Podle výzkumů snižuje hladiny stresových hormonů a podporuje zdravý spánek.

Účinkuje na zmírnění depresí a úzkostí, některé studie na zvířatech dokonce prokázaly, že může vhodně doplňovat konvenční antidepresiva. Složka ašvagandy zvaná triethylenglykol by podle studie z roku 2017 mohla být využitelná pro léčbu nespavosti. Také dokáže tlumit úzkosti způsobené právě spánkovou deprivací.

 

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 21. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 23. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
NEDĚLE 27. 06. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Výživové hodnoty šalvěje

Budeme potřebovat jednu čajovou lžičku lístků šalvěje. V hrnku šalvěj zalijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme louhovat 10 minut. Čaj…

Hic jak sviň!

Jako jo, je léto a my lidi zase budem žbrblat na to, že je moc horko a teploty by byly snesitelnější o pár stupňů níž. Jenže tohle je na Česko tak trochu moc, nebo tedy aspoň na můj organismus. Procházky se psékem jsou dost vo život, hlavně když si vyberem takovou tu fitness cestu lesejkem. Ale co, aspoň si vyhřejem kosti, že jo!?