Hlavička

Léčivé houby – jak si pořídit kvalitní a nenaletět?

2. 4. 2020

Léčivé houby zažívají v posledních letech nebývalý boom. Veřejnost se čím dál více zajímá o jejich léčivé působení. Jejich cena není zrovna z nejnižších a tím pádem jsou jako další oblíbené doplňky stravy snadným cílem zájmu různých obchodníků. Jak ale najít kvalitní produkty a nenaletět?

Nejoblíbenější léčivé houby na trhu

Hledáte-li léčivé houby, narazíte na více druhů a jejich použití podle potřeby zlepšení určité zdravotní kondice. Nejčastěji je lidé užívají jako podpůrnou léčbu a pro zlepšení celkové imunity organismu. Nejčastěji jsou léčivé houby k dostání ve formě prášku, tobolek, extraktu, sušené pro přípravu čajových směsí. Mohou se vyskytovat v kombinaci s dalšími bylinami. Všechny léčivé houby mají jednu společnou vlastnost, jsou silnými adaptogeny, vykazují velmi dobré antibiotické, antimykotické a antivirové účinky. Používají se jako doplňková léčba třeba u onkologických onemocnění. Léčivé houby jsou bohaté na polysacharidy, minerální látky a působí jako přirozené antioxidanty.

Léčivé houby: Čaga

Čaga neboli rezavec šikmý patří mezi cizopasné léčivé houby, rostoucí na břízách hlavně na území Ruska. Díky tomuto způsobu růstu obsahuje kyselinu betulinovou, která je známá jako dobrý bojovník proti nádorové a virové aktivitě. V tradiční sibiřské medicíně je používaná jako doplněk stravy pro povzbuzení normálních funkcí imunitního systému. Je to proto, že je bohatá na přírodní antioxidanty, včetně melaninu, polysacharidy (betaglukany).

Čaga byla s pozitivními výsledky zkoumána jako protirakovinný činitel hlavně při hormonálně závislé rakovině (prsu, vaječníků, varlat, dělohy) a také tlustého střeva. Díky obsahu selenu, hořčíku, mědi a zinku se podílí na dobrém hojení. Tradiční užívání čagy je ve formě infuze, kdy se nechá vyluhovat v horké vodě a následně se pije. Nejkvalitnější čaga pochází z divoké sibiřské přírody a patří mezi silné léčivé houby.

Léčivé houby: Reishi

Reishi je léčivá houba, využívaná na více frontách pro podpoření našeho normálního fyzického ale i psychického stavu. Lze ji najít také pod názvem lesklokorka lesklá. Je více rozšířená než čaga a místo jejího růstu není omezeno na určité světové pásmo. Je to taktéž cizopasník, rostoucí na pařezech anebo kmenech stromů. Doporučuje se užívat pro lepší zvládání stresových situací a při neschopnosti kvalitního, hlubokého a ozdravujícího spánku, při celkové tělesné i psychické únavě. Reishi patří mezi uznávané léčivé houby.

Léčivé houby napomáhají udržet vyváženou hormonální aktivitu. Reishi v tom hraje prim. Díky obsahu vitamínů skupiny B, selenu a železa podporuje dobré hojení infekčních ložisek. Může tak značně přispět ke zdraví naší pleti. Reishi je léčivá houba, která má příznivý vliv také na funkce krevního oběhu a zdraví žil i cév. Jako doplněk při klasické léčbě onkologických onemocnění zmírňují léčivé houby negativní dopady chemoterapie.

Léčivé houby: Cordyceps

Cordyceps, pro něhož se používá také název housenice čínská, patří mezi velmi oblíbené léčivé houby. Je používaná hlavně na poli tradiční čínské medicíny. Funguje jako účinný adaptogen, podporuje udržení dobré tělesné i psychické kondice. Roste jako cizopasník, navázaný na housenku, která se pak stává jeho přirozenou součástí. Je lokalizována v Himalájích, roste ve volné přírodě ve velkých nadmořských výškách. Je výborným zdrojem sacharidů, bílkovin a aminokyselin, minerálních látek jako železo, hořčík, vápník, vitamíny skupiny B, vitamin E a K, omega mastných kyselin. Patří mezi velmi účinné léčivé houby.

houby tobolkyLéčivé houby je možno užívat v tinktuře nebo v tobolkách

Díky svému složení je ideální pro podporu odolného imunitního systému i psychiky. Díky antibiotickému, antimykotickému a antivirovému působení funguje jako účinná pomoc při různých projevech infekcí. Cordyceps patří mezi léčivé houby a používá se také při poruchách, ovlivňujících nepříjemně intimní život, protože napomáhá zlepšit činnost krevního oběhu a zároveň snižuje projevy psychického napětí.

Jak vybrat jednotlivé léčivé houby?

Všechny kvalitní léčivé houby pochází z volné přírody, nikoliv z umělého pěstování, mají silnou, zemitou vůni. Procházejí dvojitou extrakcí ve vodě a alkoholu, aby se z nich co nejvíce uvolnily léčivé látky. Preparáty, které jsou získány extrakcí pouze pomocí vody, nejsou tolik účinné. U kvalitních preparátů z léčivé houby je znám podíl aktivních látek, hlavně polysacharidů, který je vždy závislý na způsobu extrakce houby.

Obsah polysacharidů u kvalitních hub je minimálně třetina celkových účinných látek. Mohou být k dostání v kombinacích s dalšími adaptogenními bylinami, zlepšující jejich celkovou účinnost. Preparáty by neměly být příliš světlé barvy. Ta značí nekvalitní původ, umělé pěstování a nevhodné zpracování léčivé houby. Je-li produkt v kapslích, měly by být rostlinného původu, bez použití plniv, lubrikantů a dalších nevhodných látek, z kterých se kapsle obyčejně vyrábí.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod

Prodejna Zdravá výživa v Uherském Brodě na Moravské ulici splňuje očekávání i těch nejnáročnějších...

Fotolia_101451177_Mb

Přírodní doplňky stravy Vegall Pharma s.r.o.

VEGALL Pharma s.r.o. je distributorem kvalitních přírodních doplňků stravy využívající...

Fotolia_54032202_XS

Centrum-bylin.cz: prodej bylin online i v kamenné prodejně v Brně

Hledáte léčivé byliny, které by vám pomohly od nejrůznějších neduhů a zdravotních...

Fotolia_98547269_Lverze2

Alternativní medicína v souladu s přírodou MujStyl.com

Zkušená homeopatka Michaela Todarellová nabízí komplexní služby v oblasti alternativní...

Fotolia_122888217_M

Petr Misař: prodej ovoce a zeleniny Liberec

Víte, kde si v Liberci nakoupit nejčerstvější tuzemské i exotické ovoce či zeleninu? Maloobchodní...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte