img

Lebeda lesklá /Atriplex sagittata/

čeleď:merlíkovité

Lebeda lesklá-popis

Lebeda lesklá je jednoletá bylina. Dorůstá do výšky 1 až 2 metrů, má přímou, větvenou a zeleně pruhovanou lodyhu. Její listy jsou střídavé, řapíkaté, na svrchní straně lesklé a tmavě zelené, na té spodní zase šedobílé a pomoučené. Čepele dolních listů jsou trojúhelníkovité, na okraji ve spodní části laločnaté a u vrcholu téměř celokrajné. Květy jsou velmi bohaté, jednopohlavní. Plodem jsou nažky uzavřené v krovkách, na okrajích jsou celokrajné. Rozmnožuje se generativně. Po dozrání se nažky, kterých může na sobě mít až několik tisíc, uvolní a sami v zemi zaklíčí. Růst je ale velmi pomalý a zrychlí se až při větších teplotách. Šířit se mohou i větrem nebo vodou, proto je lebeda lesklá považována za plevel.

Lebeda lesklá-léčivé účinky

V lidovém léčitelství se sbíraly listy. Ty se následně používaly k léčbě dny a k odčervení.

Použitelné části lebedy lesklé: Listy.

Období květu: červenec-září

Lebeda lesklá-použití v kuchyni a pěstování

Listy lebedy lesklé jsou jedlé, nejčastěji se používají do salátů či polévek jako náhrada bylinek.

Najít ji můžeme na navážkách, skládkách, staveništích, kompostech, podél cest, na rumištích apod. Vyžaduje hlinité až hlinitojílovité půdy, často i vápnité a dusíkaté. Daří se jí na světlých stanovištích.

Zdroj obrázku: Wikipedia

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Když mám PMS a volám SOS

Jsem vážně na vodstřel, když mám PMS. Já vim, že vás asi nebudou zajímat nějaký kecy ohledně premenstruačního syndromu jedný neznámý ženský ve středních letech, jenže já mám dneska duševní pnutí a potřebuju si „ulevit“. Vod toho jsem zakládala tenhle blog. Tak pojďme se hromadně podpořit ženy! Taky vás všechno okolo tak sejří, když na dveře klepe teta Irma?