Lázeňská léčba: Jak postupovat při žádosti a kdo má na bezplatnou lázeňskou péči nárok?

Lázeňská léčba pomáhá v prevenci proti mnohým onemocněním, ale především slouží k regeneraci a léčbě samotné. Důležitou roli hraje v pooperačních stavech, ale také při chronických onemocněních. Lázeňská péče pomáhá nejen při léčbě onemocnění vnitřních orgánů, ale také při nemocech pohybového aparátu. V ČR je lázeňství na velmi vysoké úrovni a má dlouhou tradici.

Druhy lázeňské péče

Lázeňskou péči v České republice rozděluje na dvě základní skupiny, a to na komplexní lázeňskou péči a na příspěvkovou lázeňskou péči. Třetí samostatnou skupinu tvoří lázeňské pobyty pro samoplátce. Tato poslední skupina má v posledních letech vzrůstající tendenci, protože stále více lidí si uvědomuje skutečnost, že je lepší nemocem předcházet, než je následně léčit.

Jak postupovat při žádosti o lázeňskou péči

O komplexní nebo příspěvkovou léčbu si můžete požádat, pouze pokud jste občany ČR a jste pojištěni u některé ze zdravotních pojišťoven v ČR.

Lázeňskou léčbu vám doporučí váš ošetřující lékař, který tak jedná většinou na základě vyhodnocení zdravotního stavu u odborníka-specialisty. Vaše první kroky tedy musí vést za vaším odborným lékařem a s doporučením následně za obvodním lékařem. Návrh na lázeňskou péči, ať už komplexní nebo příspěvkovou, pošle váš obvodní lékař pojišťovně. Následně její revizní lékař posoudí  splnění podmínek indikačního seznamu.

V indikačním seznamu jsou kromě indikačních skupin nemocí a jim odpovídajících diagnóz také uvedeny typy lázeňské péče, délka léčebného pobytu a možnost lázeňských míst, kde se můžete léčit. Určeny jsou zde i časové limity, do kdy jako pacient po operacích, či úrazech i jiných onemocněních musíte lázeňskou péči nastoupit.

Pokud pojišťovna schválí návrh na komplexní lázeňskou léčbu, odešle ho do příslušných lázní a ty vás následně budou kontaktovat a vyzvou k nástupu lázeňské léčby.

V případě schválení návrhu na příspěvkovou lázeňskou léčbu je návrh předán pojištěnci a ten si sám s určeným lázeňským zařízením dohodne termín nástupu léčby.

Úhrady lázeňské péče

Komplexní lázeňská péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění - náklady na vyšetření, ale i ubytování a stravu, případně dopravu (to platí pro pacienty, jejichž zdravotní stav podle ošetřujícího lékaře neumožňuje běžnou dopravu, ale je nutné použít zdravotní služby). Komplexní lázeňská péče se hovorově označuje též jako „křížkové lázně“ či „lázně na křížek“.

U příspěvkové lázeňské léčby hradí zdravotní pojišťovna jen lékařské vyšetření a celé léčení. Ubytování, stravu a dopravu si hradí pojištěnec.

Kdo má nárok na lázeňskou léčbu?

Podmínky pro poskytování a hrazení lázeňské péče stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. Tou hlavní normou je pak  Indikační seznam pro lázeňskou péči o dospělé, a Indikační seznam pro lázeňskou péči o děti a dorost (vyhláška MZ ČR č. 58/1997 Sb.). Kromě indikačních skupin nemocí a jim odpovídajících diagnóz jsou zde uvedeny typy lázeňské péče, délky léčebných pobytů.

To, jestli splňujete podmínky indikačního seznamu, posoudí nejprve váš lékař, za kterým musí vést vaše první kroky a následně revizní lékař zdravotní pojišťovny, u které jste pojištěni. Povinností ošetřujícího lékaře je také určit, jak moc je lázeňská léčba naléhavá.

Podle splnění podmínek v indikačním seznamu také revizní lékař rozhodne, jestli vám náleží lázeňská léčba, která bude zdravotní pojišťovnou uhrazena jako komplexní, nebo jako příspěvková.

Kdy se předepisuje komplexní a kdy příspěvková lázeňská léčba

Komplexní lázeňská péče navazuje na ústavní nebo specializovanou ambulantní zdravotní péči a je zaměřena na doléčení, zabránění vzniku invalidity a nesoběstačnosti nebo na minimalizaci rozsahu invalidity. Poskytuje se například po úrazech, po provedených operacích, po srdečních infarktech, ale i při některých chronických chorobách, např. při onemocnění diabetem, u artróz nosných kloubů v soustavném léčení, u Bechtěrevovy choroby apod. Na komplexní lázeňskou léčbu nastupuje pacient velmi rychle po operaci nebo po odeznění akutních stavů onemocnění.

Příspěvková lázeňská péče se většinou poskytuje u chronických onemocnění, kde se předpokládá opakování lázeňské léčby. Zdravotní pojišťovna v tomto případě hradí vaše vyšetření a léčení, dopravu, ubytování a stravování si platí každý pacient sám. Tato péče bývá standardně poskytována jednou za dva roky.

Komplexní lázeňská péče pro děti a dorost

V mnoha lázních v ČR se úspěšně léčí také děti a dorost. Předpokládaný nejnižší věk lázeňských pacientů je 1,5 roku, nejvyšší hranice je 18 let. Nejmenší děti přijíždějí pochopitelně v doprovodu rodičů, kteří s nimi také zůstávají i v průběhu léčby. Straší děti a dorost jsou již samostatnější a v lázních jsou pod vedením pedagogických pracovníků. Nejmenší pacienty doprovází rodiče na všechny procedury. Osvojují si různé rehabilitační a léčebné techniky a své poznatky uplatňují i po návratu domů. V dětských léčebnách je k dispozici malým pacientům nepřetržitá služba pediatra a zdravotní sestry. Lázeňskou léčbu hradí dětem zdravotní pojišťovny vždy jako komplexní lázeňskou péči a její doba je zákonem stanovena na 28 dní.

Kontraindikace lázeňské léčby

Základní kontraindikace lázeňské péče najdete v platné vyhlášce č. 2/2015 o stanovení odborných kritérií a dalších náležitostí pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 18912x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Podstoupim výměnu kyčelního kloubu. Vyjednala jsem si následnou rehabilitaci v téže nemocnici. Prosím o info, zda mám ještě nárok na komplexní lázně. Slýchám rozdílné zprávy z různých krajů. Potřebuji vědět, na čem jsem. Díky

Dobrý den, chci zeptat jestli ambulantní rehabilitace je podmínkou
pro přiznání komplexní lázeňské léčby. Ortoped mi lázeňskou lečbu
doporučil, těžká degenerace pr. kolena, velké bolesti. Nikdy mi však
nedoporučil ambulantní rehabilitaci. Beru léky na… celý příspěvek

to je prosím pitomost.sama mám bolesti mnoha kloubů,to bych nedělala nic jiného než chodila na rehabilitace.stačí
vyjádření odborného lékaře.
přeju
hezký pobyt v lázních a aby se vám ulevilo

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte