Láska je chemie. Vědci přesně ví, co se děje v našem těle, když jsme zamilovaní!

Láska je chemie. Vědci přesně ví, co se děje v našem těle, když jsme zamilovaní!

Motýlci v břiše, bušící srdce, zatajený dech, úsměv na rtech a jiskřičky v očích, ale také neschopnost myslet na cokoliv jiného. Tyto pocity zná jistě velmi dobře každý, kdo byl v životě zamilovaný. Věděli jste ale, že zamilovanost je ve skutečnosti chemický proces, který se odehrává v našem těle? Vědci jej navíc dokáží přesně popsat a rozdělit do fází, ve kterých tělo zaplavují různé hormony vyvolávající pocity důvěrně známé všem zamilovaným. Chemie je zodpovědná za to, že bez svého milovaného člověka nemůžeme být, ale i za to, že s ním vybudujeme i dlouhodobý vztah. Co se tedy děje v našem těle?

Čtěte také:

První rande: Jak se připravit, kam jít a jaká zvolit témata hovoru?

Proces zamilovanosti ovládají hormony

Láska je obecně řečeno silný a kladný vztah k druhé osobě. Jde o směsici přitažlivosti, touhy, obdivu, náklonnosti a oddanosti. Z pohledu psychologie představuje láska primární lidskou potřebu. A podle vědců je láska, ten hluboký cit, o kterém každý sní, jen čistá chemie. Dokonce tento proces označují jediným chemickým vzorcem, C8H11N. Ano, toto je zjednodušené vyjádření všeho, co se v těle zamilovaného člověka děje.

Zamilovanost je tedy podle vědců poměrně složitý chemický proces. Zjednodušeně jde o to, že jakmile mozek vyhodnotí protějšek jako vhodného partnera, a to na základě smyslů a často podvědomých kritérií, spustí v těle řadu reakcí. Díky tomu se v těle vytváří hormony ovlivňující jednání a pocity zamilovaných. Ačkoliv si tedy myslíme, že zamilovanost a láska je záležitostí srdce, hlavní roli má mozek. Alespoň když se na tento cit díváme z pozice vědců.

Láska je chemie a droga

Mezi hormony, které v těle zamilovaného začnou produkovat, patří třeba fenyletylamin vyvolávající euforické stavy. Dále je to dopamin, který způsobuje vznik příjemných pocitů v reakci na příjemné zážitky, například na přítomnost milované osoby. Zamilovaný člověk se tak cítí fyzicky i psychicky dobře. V jeho těle se vyplavuje také adrenalin, který vyvolává euforické pocity a přívaly energie. Právě tyto hormony stojí za tím, že zamilovaní lidé nepotřebují tolik odpočinku, mají mnoho energie a jejich tělo zkrátka pracuje na plné obrátky.

Tyto stavy se nápadně podobají těm, které prožívají lidé pod vlivem drog. Tyto zamilované hormony nebo látky jim příbuzné jsou totiž právě užíváním drog vyvolávány. Dalo by se tedy říct, že láska je v podstatě droga. I na lásce, respektive na koktejlu hormonů, které tělo produkuje, si navíc člověk může vybudovat závislost. S tím souvisí také pocity podobné skutečným abstinenčním příznakům, pokud nemůže být s tím, koho miluje. Ztrácí se chuť k jídlu, dostavuje se nespavost nebo třeba neschopnost se soustředit. A pokud objekt lásky cit neopětuje, zamilovaný prožívá podobný stav, jako člověk zbavující se závislosti. Tyto nepříjemné pocity však naštěstí postupně mizí.

Přitažlivost, to je adrenalin, testosteron a estrogen

Láska jakožto chemie má z pohledu vědců několik fází, během kterých se do těla uvolňuj právě ony různé hormony ovlivňující pocity a chování zamilovaného. První fázi zamilovanosti ovládá adrenalin, který začnou produkovat nadledvinky ve chvíli, kdy mozek vyhodnotí protějšek jako vhodný objekt zájmu. Činí tak na základě mnoha vjemů, a to i během několika vteřin. Záleží na očích, které zkoumají vzhled, postavu i oblečení, ale také na uších vnímajících hlas druhého člověka. Důležité jsou také čichové vjemy zaznamenávající vůni protějšku.

Vyhodnocení všech vjemů probíhá na základě podvědomí, důležitou roli hraje genetika i vlastní zkušenosti. Jednoduše řečeno protějšek musí váš mozek přesvědčit, že je potenciálně vhodným partnerem, respektive že je pro vás přitažlivý. Pokud se tak stane, tělo začne produkovat adrenalin. To má za následek, že se cítíte podobně jako ve stresových situacích. Pokožka zčervená, rozbuší se vám srdce, zrychleně dýcháte a potíte se. Protějšek vás přitahuje, nejste schopni myslet na nic jiného, třesou se vám kolena a svírá srdce. V těle se zvyšuje hladina sexuálních hormonů, testosteron u mužů a estrogen u žen.

Akutní zamilovanost doprovází fenyletylamin

První fáze ještě není zamilovanost ani láska. Jde jen o sexuální přitažlivost, která se ale může v zamilovanost vyvinout v druhé fázi chemického procesu. Během té se v těle začne produkovat hormon dopamin, který způsobuje šťastné pocity, a zejména fenyletylamin, někdy také nazývaný hormon zamilovanosti. Právě fenyletylamin vyvolává euforii a pocity, které se někdy označují jako ony růžové brýle, skrz které zamilovaní vše kolem sebe vidí. Způsobuje také to, že je tělo zamilovaného schopné pracovat na plné obrátky, nepociťuje únavu a je plné energie. Zamilovanost právě v této fázi připomíná stav člověka při užívání drog, fenyletylamin je totiž příbuzný metamfetaminu v těchto drogách obsaženého.

Láska jako chemická reakce

Zamilovaný člověk se stává na fenyletylaminu závislý. Potřebuje být neustále s objektem své lásky, protože tak se v těle tyto hormony produkují a zamilovaný pociťuje euforické stavy. Tělo se jednoduše bez své drogy nemůže obejít. A jakmile má této látky nedostatek, dostavují se již výše zmíněné abstinenční příznaky.

Fenyletylamin se zamilovaností střídá oxytocin a náklonnost

Po delší době organismus už nedokáže vytvářet dostatek omamujícího fenyletylaminu. V těle jej tak postupně nahrazuje hormon oxytocin, někdy také označován jako hormon mazlení. Jak jeho název napovídá, vylučuje se při dotýkání, mazlení, hlazení a samozřejmě také při milování. Díky tomu, že se změní hormony ovládající tělo, ustupuje fáze akutní zamilovanosti a celý proces se zklidňuje. Vytváří se tak stabilizovaný vztah a hlubší citové pouto mezi zamilovanými lidmi. Tuto fázi můžeme označit jako období náklonnosti.

Spolu s oxytocinem takto působí i vasopresin. Oba hormony kromě partnerských vztahů zabezpečují také ochranu potomků rodiči. Právě ony stojí za tím, že se matka chová něžně ke svému dítěti. 

Dlouhodobou závislost doprovází endorfiny

Poslední fází zamilovanosti, tedy spíše lásky, je dlouhodobý vztah. I za tím, že spolu některé páry zůstanou velmi dlouho nebo třeba celý život, stojí chemie. V tomto stádiu se totiž v těle vylučují endorfiny, hormony štěstí a látky příbuzné opiátům. Endorfiny působí antistresově, uklidňují a vyvolávají pocit jistoty a bezpečí.

Endorfiny jsou také označovány jako hormony věrnosti. Jsou totiž návykové a způsobují dlouhodobou závislost na milovaném partnerovi. Čím déle s ním jste, tím více endorfinů se vám do těla vyplavuje a tím více jste na nich také závislí. Proto je také tak těžké překonat ztrátu dlouholetého milovaného člověka.

Po zamilovanosti přijde vystřízlivění

Zároveň endorfiny dále oslabují fenyletylamin, proto se z dlouhodobého vztahu postupně vytrácí prvotní vášeň a výrazná sexuální přitažlivost až posedlost. Je tedy zcela běžné a normální, když po několika měsících zjistíte, že váš vztah není stejný jako předtím a že už nejste tak zamilovaní. Jde v podstatě o obranu organismu. Kdyby se totiž produkce hormonu fenyletylaminu nesnížila, zamilovaný člověk by byl na svém partnerovi naprosto závislý a zanedbával by veškerý ostatní život.

Samozřejmě existují lidé, kteří se bez stavu zamilovanosti neobejdou a jakmile opadne, začínají jej hledat u jiného člověka. Mohli bychom tedy říct, že se stanou závislí na fenyletylaminu a potřebují ho ke spokojenému životu.

Na druhou stranu teprve to, co přijde po zamilovanosti, je ona hluboká láska a pevné pouto, po kterém většina lidí touží. Vztah se tak posouvá na další úroveň. A záleží jen na vás, zda dáte přednost omámení a euforické zamilovanosti nebo hlubokému spokojenému vztahu.



Diskuse k článku

  • Jiří Nivak

    19:41 4. 8. 2018 -2
    pardon......,, látky ,, ...
  • Jiří Nivak

    19:39 4. 8. 2018 -6
    Proboha kdy na tuhle hovadiny, že láska je jen chemie, lidi přestanou myslet! Tak krásný cit a společnost by ho ponizila na úroveň tělesných hormonů atd. Láska je duchovní záležitost doprovázena pochopitelne i tělesnými pochody. To snad ví ,nebo cítí i malé dítě. Dokud budou vědci zkoumat jen tělo, tak nic nového než hormony a letky neobjeví.

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Gynekologie a porodnictví Mudr. Jaroslav Krenčík
Hledáte v Chlumci nad Cidlinou zku…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.