Kostivalová mast - jednoduchý recept na domácí výrobu

kostivalová mast1Kostivalová mast - recept.

Kostivalová mast se používá již po staletí. A není divu. Její hojivé účinky na různá zranění namožené svaly anebo klouby jsou opravdu silné. Kostival lékařský totiž obsahuje řadu léčivých složek, které našemu tělu prospívají. Zjistěte, s čím vším vám mast může pomoci. Navíc si ji můžete vyrobit i doma.  Proto poradíme, jaký má domácí kostivalová mast recept.

Kostivalová mast si poradí s celou řadou potíží

Kostivalová mast snižuje zanícení, má stahující a zklidňující účinky. Navíc ulevuje od bolesti. Přisuzuje se jí řada dalších léčivých účinků, jako je uzdravování namožených či poškozených svalů, bolavých kloubů a rychlejší hojení nejrůznějších zranění, jako je například vyvrknutý kotník. Kostival lékařský propůjčuje masti cenné látky jako je protizánětlivá složka allantoin, která stojí za rychlejším hojením. Podporuje totiž vznik nových buněk.

S čím vším nám kostivalová mast pomůže?

 • Modřiny
 • Zlomeniny
 • Revmatická artritida
 • Rány
 • Otoky
 • Vymknuté klouby
 • Namožené svaly
 • Dna
 • Bolesti zad
 • Osteoartritida

Kostivalová mast - recept

Kostivalová mast se nemusí jen kupovat. Snadno si ji můžeme vyrobit doma. Na její přípravu nám bude stačit kostival lékařský, konkrétně jeho kořen, dále pak sádlo a med. Pokud chceme, můžeme přidat i esenciální oleje. Z kostivalu lékařského si navíc můžete připravit také tinkturu z kostivalu

Jaký nejlepší má kostivalová mast recept?

 1. Vezměme kořen kostivalu lékařského a opláchněme jej v osolené vodě. 
 2. Až okape, nakrájíme jej keramickým nožem na tenké plátky. Krájením kovovým nožem by mohl kostival přijít o své cenné látky.
 3. Vezměme nádobu, která není kovová, ale zároveň ji můžeme ponořit do vodní lázně s horkou vodou. Dejme do ní sádlo a ve vodní lázni rozpusťme. Poté přimíchejme nakrájený kořen kostivalu. Všechny kousky by měly být v sádle úplně ponořené. 
 4. Směs nechejme v lázni asi 20 minut. Poté nádobu se směsí z lázně vyndejme a nechejme vychladnout. Zamíchejme med a případně i esenciální olej.
 5. Kostivalová mast se nechá přes noc odstát. 
 6. Druhý den mast ohřejme, ale již nepřivádějme k varu. Jakmile se mast rozpustí, přeceďme ji přes plátno.
 7. Rozdělme do uzavíratelných nádob a skladujme v temnu a chladu.

kostivalová mast2Kostival lékařský.

Kostivalová mast - použití

Kostivalová mast nemá dávkování, kterého bychom se museli striktně držet. Abychom ale docílili co nejlepšího účinku právě s naším zdravotním problémem, vyzkoušejme doporučená dávkování. Jaké má kostivalová mast použití na bolesti zad, osteoartritidu a vymknuté klouby?

 • Bolesti zad: Kostivalová mast, která obsahuje 35 procent extraktu kořene kostivalu by se měla aplikovat na postižená místa třikrát denně po dobu pěti dnů.
 • Osteoartritida: Kostivalová mast s 35 procentním podílem extraktu kořene kostivalu se natírá na kolena třikrát denně po dobu šesti týdnů.
 • Vymknutí kloubu: Jestliže má kostivalová mast 35 procent extraktu kořene kostivalu, maže se s ní kotník čtyřikrát denně po celých osm dní.

Kostival lékařský

Kostival lékařský používali již ve starém Římě. Dnes ji najdeme zejména kolem řek a potoků a v mokřinách. Vyrazit za ním ale můžeme i do lesa. Kostival lékařský je trvalka, která má silný hnědý oddenek. Rostlinu poznáme podle oválných listů s jemným chmýřím.

Má květy s fialovou, růžovou ale i bílou barvou. Dejme si ale pozor, bylinka se v minulosti díky svému vzhledu často pletla s rulíkem zlomocným. Na léčení se nepoužívá jen její kořen, ale i listy. Nejúčinnější je kostival lékařský buďto jako mladá rostlina anebo při usychání.

Zaujala vás mast z rýmovníku? Pak vyzkoušejte také smrkovou mast, měsíčkovou mast, kopřivovou mast, řepíkovou mast nebo konopnou mast


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3720x

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte