Korálovec ježatý /Hericium erinaceus/

▪ Korálovec ježatý - vzhled

Klobouk korálovce ježatého je v mládí bílý až nažloutlý - ve stáří až nahnědlý, na vrchní straně místy pokrytý krátkými rezavohnědými šupinami a ostny, zespodu ověnčen četnými až 6 cm dlouhými ostny.

Třeň je velmi krátký, častěji zcela chybí.


Dužnina je masitá, pružná, má nasládlou chuť a houbovou vůni.

▪ Korálovec ježatý - výskyt

Korálovec ježatý roste vzácně paraziticky na kmenech dubů a buků. Tato houba je uvedena v Červeném seznamu jako zranitelný druh. Roste od srpna do prosince.

▪ Korálovec ježatý - vliv na zdraví

Korálovec ježatý má vysoký obsah bílkovin v sušině, draslíku, fosforu a nízký obsah sodíku. Obsahuje všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Dále obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen, fosfor, avšak jen malé množství sodíku. Je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladin cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve.

Zevně je korálovec ježatý doporučován pro jeho příznivý vliv na kožní onemocnění (ekzémy, alergie, akné atd.). Dále pozitivně působí při regeneraci tkání při omrzlinách a popáleninách, pomáhá zlepšovat stav kloubů při revmatismu, udržovat vitalitu a pružnost pokožky a zabraňovat vypadávání vlasů. Ve spojení s olejem z rakytníku výrazně posiluje regenerační schopnosti tkání těla.

▪ Korálovec ježatý - možnosti využití

Korálovec ježatý je houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Jedná se o vzácnou jedlou houbu s plodnicí kulovitého či vejčitého tvaru. Paraziticky roste na poškozených kmenech buků a dubů. Díky svému charakteristickému tvaru se v angličtině se nazývá hřívou lva, v čínštině či němčině hlavou opice. Korálovec ježatý se tradičně podpůrně používá u celkové tělesné vyčerpanosti, při neurastenii a u zánětů. Byl také podáván na žaludeční a dvanácterníkové vředy, při zánětech žaludeční sliznice, rakovině žaludku, jícnu a tlustého střeva a při léčbě rakoviny děložního krčku.

▪ Korálovec ježatý - recept

Extrakce horkou vodou

10 - 30 g sušených nakrájených plodnic

Houby zalijeme třema litry vody a přivedeme do varu. Snížíme teplotu a vaříme ještě 30 minut. Pijeme během dne jako teplý nebo studený čaj. Extrakt má hořkou chuť, kterou způsobují vylouhované účinné látky bohaté na polysacharidy. Doporučuje se kombinace s vitaminem C.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1671x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Chtěl jsem si objednat sadbu korálovce,ale na žádné stránce to není možné!Proč?

Dobrý den, houby neprodáváme, toto je pouze atlas hub.


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte