Kokořík mnohokvětý /Polygonatum multiflorum/

Kokořík mnohokvětýčeleď: listnatcovité

Kokořík mnohokvětý – popis

Vytrvalá, 30 - 90cm vysoká bylina s plazivým oddenkem. Lodyha je oblá a lysá, mírně obloukovitě prohnutá. Listy jsou střídavé, široce oválné až vejčité, lysé. Květy vyrůstající ve 2 - 5květých hroznech jsou trubkovité, bílé, s nazelenalými cípy. Plody jsou jedovaté modročerné bobule.

Kokořík mnohokvětý – léčivé účinky

Kokořík mnohokvětý je jednou z nejvýznamnějších čínských posilujících bylin a taoisté věří, že způsobuje dlouhověkost a moudrost. Již tradičně ji denně pijí v podobě posilujícího vína a podle jejich pověsti odstraňuje šedivé vlasy a zvyšuje pohlavní vitalitu. Jako posilující bylina může být kokořík zvláště vhodný pro ženy v menopauze. Číňané věří, že podporuje tvůrčí síly, proto je prospěšná pro tvrdě pracující vedoucí pracovníky, kteří trpí “vyhořením”. V Číně se rovněž podává při některých srdečních poruchách a zevně se používá na ošetření zhnisaných ran. Užívat by se měly pouze hotové přípravky, které lze získat v obchodech, protože rostlina obsahuje i jedovaté látky.

Použitelné části kokoříku mnohokvětého: oddenek

Období květu: květen až červen

Použití v kuchyni a pěstování

Roste v listnatých a smíšených lesích na vyživených, humózních, slabě kyselých, písčitých, kamenitých i hlinitých půdách. U nás jen velmi zřídka. I přes svůj pěkný vzhled se jen zřídka pěstuje. Jméno kokořík je lidovým názvem několika dalších rostlin, třeba bledule, ovšem dnes se v botanice používá pouze pro rod Polygonatum.

Tip: Hotové lékárenské přípravky

Bylina je při samoléčbě nebezpečná.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2589x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte