Kineziologie je cesta k rovnováze

Kineziologie je jednou ze známých metod užívaných v alternativním lékařství, je cestou k vnitřní rovnováze i zdraví. Jedná se o terapii, která je celosvětově uznávaná lékaři, psychology, pedagogy i laiky. Jejím cílem je udržení rovnovážného stavu organismu, za pomoci svalů lidského těla. Zabývá se studiem svalů a pohybů těla. Metoda se zakládá na poznatku, že jsou-li v dobré kondici svaly, pak je v pořádku i tělo, návazně i psychický stav člověka. Každá skupina svalů se vztahuje k určitým dalším částem těla nebo orgánům, ústrojí, kostem, lymfatickému a krevnímu systému.

Kineziologie se zabývá kombinací fyziologických, mechanických i psychologických procesů a mechanismů. Aplikace kineziologie na lidské zdraví jsou různé, přes fyzické a pracovní terapie, biomechaniku až k cvičení a sportu.

V dobách minulých žili lidé významně více ve spojení s přírodou a jejím přirozeným řádem. Dnes, kdy jsme od přirozeného prostředí, zejména ve městech, stále více odpojeni, znovu objevujeme zapomenuté zákonitosti souhry přírodních systémů, souvislostí a člověka. Člověk se všemi svými částmi a na všech úrovních je bytostí nejen tělesnou, ale i duchovní.

Počátky kineziologie

Metoda kineziologie se využívá ve Spojených státech amerických od 60.tých let dvacátého století. Zakladatelem a objevitelem kineziologie je chiropraktik George Goodheart, který zjistil souvislost mezi stlačováním bodů na jednotlivých místech těla člověka a možností tímto posílit oslabené svalstvo. Existuje vztah mezi tlakovými body, svaly a jednotlivými orgány. Tyto energetické dráhy se využívají rovněž v tradiční čínské medicíně, akupresuře a akupunktuře.

Postup kineziologa při vyšetření a léčebném procesu

V první fázi léčení zkoumá terapeut kineziologie stav celého těla klienta, a to jemným tlakem rukou na jednotlivé svaly a svalové skupiny, zkoumá jejich reakce. Negativní emoce sval oslabí, zatímco pozitivní ho zpevní. Při stresových situacích a různých fobiích je šedá kůra mozková odpojena, náš mozek tedy nereaguje tak, jako za běžných okolností a z toho důvodů je spousta našich psychických bloků a traumat neuvědomovaných. Emoční bloky způsobí narušení energetického toku a způsobí energetický blok.

K vyšetření používá kineziolog takzvaný svalový test. Jedná se o velmi šetrnou techniku, kdy terapeut působí jemným tlakem na zápěstí vyšetřované osoby. Zjištěním změny napětí svalu dokáže terapeut určit psychickou příčinu testovaných potíží. Podle odpovědí, které získá, rozhoduje o dalším postupu léčby a odstraňování potíží – odblokování. Vhodnou korekcí je možné zmírnit až odstranit emocionální i fyzické problémy a zahájit samoléčebné mechanismy těla a duše.

 
Dle kineziologie se všechny naše vzpomínky a zážitky otiskují do tzv. buněčné paměti a to již od samotného početí.

Kineziologie nabízí celý soubor technik, jak se k hluboko uloženým informacím dostat. Mozek koordinuje činnost svalů a kineziolog se může propracovat k informacím, které by na vědomé úrovni nikdy nebylo možné získat.

Pomocí kineziologie lze rozpoznat a určit příčinu stresu a také jeho emocionální dopady a dosahy, je možné odstranit strach nebo bolest ze vzpomínky na danou situaci, navodit běžný, pozitivní energetický tok. Mozek přijímá veškeré informace, zpracovává je a ukládá do buněčné paměti. Tyto uložené informace, které se v našem těle shromažďují, mohou, zejména pak ty negativní, zablokovat energetický tok v našem těle a na nevědomé úrovni nám tak způsobovat problémy, negativní emoce, strachy, ale i nemoci. Vznikají různé emoce, které pak negativně ovlivňují vztah k nám samotným, k ostatním, k sexualitě, všeobecně životu.

Techniky odstraňování takovýchto bloků kineziologií jsou velmi jemné, neinvazivní. Kineziolog příslušnou vhodnou korekcí pomáhá klientovi s odstraněním určitého bloku tak, aby byl klient schopný používat celý potenciál svého mozku v podobné situaci.

Jednoduchými doteky a masážemi, případně světelným působením lze přerušený energetický tok obnovit. Tato změna se projeví zlepšením svalové reakce.

Kineziologie využívá vlastních ozdravných sil člověka, kterými disponuje každý a po jejich odblokování se organismus automaticky vrací do rovnovážného stavu. Jedná se o metodu naprosto objektivní, kterou se může naučit každý. V některých státech světa (USA, Nizozemí, Maďarsko) je dokonce hrazena zdravotní pojišťovnou.

Kineziologie léčí problém po celé časové ose, tedy jak v současnosti, tak v regresi.

Kineziologie – ONE BRAIN

Z původní kineziologie se nadále vyvinula metoda známá jako Kineziologie – ONE BRAIN. Vychází z poznatku, že náš mozek je rozdělen na dvě hemisféry pravou a levou. Každá hemisféra odpovídá za některé funkce a druhy informací. Levá odpovídá za naše reakce spojené s logikou, tedy činnosti čtení, psaní, počítání, vědomí času, celkově racionální myšlení. V pravé hemisféře sídlí kreativita, intuice, smyslové a mimosmyslové vnímání. Obecněji pravá hemisféra je dominující u žen.

Při nerovnovážné či nesprávné komunikaci těchto dvou mozkových hemisfér se projevují specifické poruchy učení – dyslexie, dysgrafie, logopedické a vyjadřovací obtíže.

Kineziologie – metoda One Brain pomáhá při specifických poruchách učení a chování, závislostech, fóbiích, depresích, alergiích, oslabení imunitního systému, nespokojenosti sám se sebou, problémy se sebeúctou, zvyšuje životní energii a psychickou pohodu. Napomáhá otevření plného osobnostního potenciálu člověka, jeho seberealizaci.

Kineziologie všeobecně zastává názor, že na začátku všech našich problémů, ať již psychických nebo fyzických, stojí stres a prožité trauma, které nebylo z organismu odstraněno. Psychoterapeutickou pomoc metodou One Brain – Kineziologií vyhledávají klienti, kteří mají psychické nebo fyzické obtíže.

Výsledek léčby kineziologií závisí také na přístupu klienta, jeho otevřenosti této metodě. Často se odhalí pravdy z prenatálního období nebo z dětství, které si jen neradi přiznáváme. Je posléze už jen na klientovi, zda je ochoten a schopen tyto pravdy přijmout, vyrovnat se se svými nedostatky a pracovat na jejich odstranění. Touto metodou lze nastartovat ozdravný proces organismu. Dává nám možnost poznat lépe sebe sama, porozumět svým citům, projevům a chování. Někdy nám může stačit skutečně jen velice málo k tomu, abychom se zbavili svých problémů a dlouhodobých obtíží a dostali možnost objevit sami sebe a třeba i započali novou epizodu svého života s otevřenými novými možnostmi a svými schopnostmi.

Přehled problematik, jejichž odstraňováním se kineziologie zabývá

Kineziologii lze úspěšně využívat nejen u dospělých, ale i u dětí a to již od raného věku.

Pomocí kineziologie je možné řešit dlouhodobé bolesti a obtíže nespecifického charakteru, bolesti hlavy, dlouhodobé pocity vyčerpání a únavy. Kineziologie tím, jak navozuje přirozený energetický tok v těle člověka, rovněž zlepšuje a zvyšuje celkovou životní energii člověka a napomáhá lepší psychické pohodě. Upravuje výkonnost člověka, umožňuje rozvinout celý jeho potenciál. Je vhodná i při řešení obtíží se sebepojetím člověka, sebehodnocením a sebevědomím. Pomáhá člověku mít více rád sám sebe, čímž zvyšuje i sebeúctu.

Metodou kineziologie lze řešit i různé druhy závislostí. Terapeut může zjistit, z jakých pohnutek k dané závislosti či zneužívání návykových látek dochází a pomoci klientovi s odstraněním negativních vzorců.

 
Jakýkoliv léčebný proces na fyzické úrovni lze pomocí kineziologie urychlit.

Tento léčebný postup se jeví jako velice vhodný i při řešení alergií a astmatu. Kineziolog je schopen odhalit, které potraviny jsou pro vás vhodné a které nikoliv, proto je dobrým pomocníkem při potravinových alergiích, rovněž při snaze hledat příčiny zkřížených alergií, které se často hůře odhalují a specifikují. Dlouhodobě působící alergie negativně ovlivňují fungování celého organismu, vedou k bolestem hlavy, zánětům, únavě, oslabení imunitního systému, nachlazení, proto je dobré je zavčas řešit a úpravu těchto obtíží zbytečně neodkládat. Pomocí kineziologie lze také zjistit stav minerálů a vitamínů v těle a vhodně tak upravit jídelníček klienta.

Kineziologie bývá oblíbená mezi učiteli a rodiči dětí předškolního věku a mladšího školního věku. Pomáhá řešit obtíže, které jsou ve spojitosti se specifickými poruchami chování a učení. Přesný původ vzniku specifických poruch učení není zcela přesně znám. K rozvoji přispívá dědičná dispozice a bývají vztahovány k určité dysfunkci mozku. Nejčastěji se vyskytující poruchou učení je dyslexie – porucha schopnosti číst. Dalšími obtížemi jsou dysortografie (porucha schopnosti osvojení si pravopisu), dysgrafie (obtíže s písemnou formou projevu), dyskalkulie (porucha chápání a práce s matematickými symboly, porucha počítání) a další. Náprava specifických poruch učení je vždy poměrně dlouhodobý a náročný proces, kdy právě kineziologie může být schopným pomocníkem při odstraňování těchto obtíží.

Krom specifických poruch učení u dětí se kineziologie zabývá rovněž řešením problematiky hyperaktivních dětí, kde využitím léčebných kineziologických praktik, lze dosáhnout určitého stupně zklidnění dítěte a celkově jeho lepší psychickou koordinaci. Kromě hyperaktivity lze kineziologií zmírňovat i všemožné poruchy chování u dětí.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4213x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Jantarový náhrdelník dětský

Dětský náhrdelník z přírodního leštěného jantaru Luxusní dětský…

Cena: 290 Kč

Meruňky sušené 250g FUDCO

Zdroj železa, protrinů a minerálů Sušené meruňky jsou dobrým zdrojem…

Cena: 157 Kč

Para ořechy 250g Fudco

Zdroj vitaminů, minerálů a proteinů Spolu s palmou a kokosovým ořechem jsou…

Cena: 158 Kč

Éterický olej Litsea Cubeba 10ml Dr.Popov

Éterický olej pro soustředění, paměť a myšlení V období nemoci je Litsea…

Cena: 80 Kč

GINKGO MAX 30tbl. ESI

Doplněk stravy obsahující výtažek z Ginkgo biloba pro fyzické a duševní…

Cena: 119 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte