Kdy se rodí dvojčata

Bylo zjištěno, že nejen genetika , ale také strava má výrazný vliv na to, zda se vám narodí dvojčata nebo ne. Uvádí to ve své studii porodník Gary Steinman, zabývající se vícečetnými těhotenstvími.

Co způsobuje narození dvojčat

To, že se někomu narodí dvojčata, způsobuje z velké části růstový faktor IGF. Je to protein, který uvolňují játra živočichů (i lidí) v reakci na růstový hormon. IGF zvyšuje ovulaci a pomáhá embryím přežít počáteční stadia jejich vývoje. Z krve se do stává do mateřského mléka přes mléčnou žlázu.

Mléko jako důležitý faktor

Jako jednu z příčit nárůstu počtu dvojčat uvádí Steinman podávání růstového hormonu dojným krávám za účelem zvýšení produkce mléka. Steinman porovnával výskyt dvojčat u žen, které se stravovaly běžným způsobem a měly v jídelníčku zařazené mléčné výrobky a u žen, jejichž jídelníček žádné mléčné výrobky neobsahoval (veganek). Veganky měly dvojčata pouze z jedné pětiny počtu, který byl zjištěn u ostatních žen. Ženy, konzumující mléčné výrobky, měly také koncentraci IGF o 13 % vyšší, než tomu bylo u veganek.

„Protože jsou vícečetná těhotenství náchylnější ke komplikacím, jakými jsou například předčasné porody, vrozené vady dětí a těhotenstvím vyvolaný vysoký tlak u matek, než těhotenství s jedním plodem, tak výsledky této studie naznačují, že ženy uvažující o těhotenství by mohly zvážit nahrazení masa a mléčných produktů jinými zdroji bílkovin, a to zejména v zemích, které dovolují používání růstového hormonu u skotu,“ řekl doktor Steinman.

Používání růstového hormonu není v Evropě zatím není povoleno, a ani to nevypadá, že by se k tomu schylovalo, takže české maminky si mohou alespoň v tomto případě oddychnout.

Genetické naprogramování

Nejen mléčné výrobky, ale také genetická dispozice hraje velkou roli při narození dvojčat. Byla provedena velká studie, ve které figurovaly afroamerické ženy, asiatky a bělošky. Zjistilo se, že u afroameričanek jsou hladiny IGF nejvyšší, tzn.šance na dvojčata geneticky vyšší. Nejnižší hladina IGF byla u asiatek. Tyto výsledky potvrzoval i počet narozených dvojčat v těchto demografických skupinách. Šance na dvojčata tedy přímo souvisí s hladinou IGF v krvi ženy.

V předchozích šesti studiích o vzniku dvojčat doktor Steinman zjistil tyto další okolnosti:

  • Ženy, které otěhotní během kojení, mají devětkrát větší pravděpodobnost, že budou mít dvojčata
  • U jednovaječných dvojčat jsou častější holčičky než chlapečci
  • Jednovaječná dvojčata jsou náchylnější k potratu než dvouvaječná
  • Jak stoupá počet jednovaječných plodů, tak stoupá úroveň fyzické odlišnosti mezi nimi
  • Při metodě asistované reprodukce se zvyšuje výskyt jednovaječných dvojčat
  • Ženy, oddalující mateřství, porodí častěji dvojčata, a to i když k početí došlo přirozeným způsobem

Stáhnout v PDF

Přečteno: 12520x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Malachit + Onyx

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 420 Kč

MALACHIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků malachitu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 98 Kč

JASPIS ČERVENÝ náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků jaspisu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte