Jemná motorika u dětí: Proč je důležitá a jak jí podpořit?

PR článek

Rozvoj jemné i hrubé motoriky je pro děti naprosto zásadní, souvisí totiž s vývojem mluvidel. Jak tedy podpořit vývoj této dovednosti?

jemná motorika u dětíVíte proč je důležitá jemná motorika u dětí?

Pomozte dítěti ve správném vývoji

Správná a včasná koordinace rukou a zraku je velmi důležitá pro všechny manuální činnosti. Díky ní následně děti zvládnou čtení nebo psaní. Jemnou motoriku potřebují už malé děti pro takové činnosti jako je oblékání, svlékání, správné držení tužky, šněrovaní bot a další aktivity. Jak tedy dítěti pomoci, aby se správně vyvíjelo?

Zapojte dítě do běžných činností v domácnosti

Ideálním způsobem rozvíjení motoriky jsou hry nebo zapojení dítěte do běžných činností v domácnosti. Už malé batole vám zvládne asistovat v kuchyni, i když se budete muset obrnit trpělivostí. Pokud například krájíte brambory, dávejte dítěti malé kousky na stranu a chtějte po něm, aby je házelo do připraveného hrnce. Uvidíte, že to zvládne a bude ho to bavit. Přitom si procvičí úchop prsty. Učte se spolu odemykat klíčem nebo doma občas sbírat smítka ze země.

Hračky vybírejte s rozumem

Skvělým pomocníkem jsou i různé manuální hračky, třeba stavebnice. Nejenom, že se dítě zabaví na dlouhou dobu, ale také procvičí drobné svaly na rukou a potrénuje prsty. U stavebnice se navíc dítěti rozvíjí fantazie. Jaké dílky dá dohromady a co z toho nakonec vznikne, je zcela na něm. Jemná motorika se především v předškolním věku razantně rozvíjí. Při hře se stavebnicí si dítě uvědomuje i tvar dílků, jejich velikost i to, jak fungují fyzické zákony. Do těchto her zapojte všechny děti bez rozdílu věku.

rozvíjejte jemnou motoriku u dětíSprávné hračky rozvíjejí jemnou motoriku dětí i jejich fantazii.

Kamarádské vztahy při hře

U hry se stavebnicí se rozvíjí nejen motorické schopnosti, ale také sociální vztahy. Děti mohou stavět spolu a učit se spolupráci. Děti předškolního věku prohlubují kamarádské vztahy a zároveň posilují sebedůvěru. Přestože stále převládá stereotyp, že stavebnice jsou spíš pro kluky, není tomu tak. Stavění baví i holčičky, můžete jim dokonce pořídit speciální set v růžových barvách.

Vaří celá rodina

Bez rozdílu pohlaví se děti zabaví i u dětské kuchyňky. Už dvouleté děti rády připravují „kafíčko“ nebo „dortík“. Děti milují napodobování, a tak můžete postavit kuchyňku vedle linky a vařit společně. Užijete si spoustu zábavy, strávíte čas společně s dětmi a zároveň zvládnete udělat i to, co potřebujete. Děti si opět potrénují svaly na rukou a prstíky. Ke kuchyňkám pro děti pořiďte ještě umělý košík s ovocem a zeleninou a naučte je zároveň rozeznávat jednotlivé druhy potravin a barvy.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte