img

Lilek černý /Solanum nigrum

čeleď:lilkovité

Lilek černý-popis

Lilek je jednoletá rostlina dorůstající do výšky 10-70 cm. Má přímou, větvenou, oblou nebo tupě hranatou lodyhu, která v mládí může být krátce nežláznatě chlupatá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté, na vrcholu zašpičatělé. Má 4-10 květů, květy jsou 5četné, stopkaté, korunní lístky mají bílou barvu a jsou často nazpět ohnuté. Plodem je kulovitá bobule, ve zralosti je nejčastěji černá, někdy zelená až žlutozelená.

Lilek černý-léčivé účinky

V minulosti se užívala nať na uklidnění a proti křečím, čerstvě rozmačkané listy se pokládají na hnisající rány.

V nati je ale obsažen i alkaloid solanin, ten rozrušuje červené krvinky, má místně dráždivý účinek, tlumí činnost centrálního nervového systému, působí na dýchání a srdce. Otrava se může projevit nejistou chůzí, zvracením nebo průjmem. K otravě většinou dochází zejména u dětí, které si plody lilku spletou s borůvkami. Existují však i vyšlechtěné odrůdy lilku černého, jejichž plody jsou vhodné ke konzumaci.

Použitelné části lilku černého: Nať, listy.

Období květu: červen-září

Lilek černý-pěstování

U nás je lilek černý rozšířen zejména v teplých oblastech v oblasti nížin. Na horách a v chladných polohách se vyskytuje jen přechodně. Můžeme ho najít na rumištích, kompostech, polích, podél cest, smetišť, na zahradách, okrajích odpadních vod a v okolí zemědělských statků. Roste převážně na dusíkatých, prohnojených a čerstvě vlhkých půdách.

Zdroj obrázku: Wikipedie

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Když mám PMS a volám SOS

Jsem vážně na vodstřel, když mám PMS. Já vim, že vás asi nebudou zajímat nějaký kecy ohledně premenstruačního syndromu jedný neznámý ženský ve středních letech, jenže já mám dneska duševní pnutí a potřebuju si „ulevit“. Vod toho jsem zakládala tenhle blog. Tak pojďme se hromadně podpořit ženy! Taky vás všechno okolo tak sejří, když na dveře klepe teta Irma?