Javor babyka /Acer campestre/

img

Javor babyka-popis

Javor babyka je strom dorůstající do výšky až 20 m. Má kulovitou korunu, tmavě hnědou borku, která je ve stáří podélně i příčně rozpraskaná v téměř pravoúhlých obdélníkách. Listy má vstřícné, řapíkaté, s tupými laloky, z řapíků po nalomení vytéká mléko. Květy jsou uspořádány v latách po 5, jsou oboupohlavní, žlutozelené, vykvétají současně s rašením listů. Plodem je křídlatá 2nažka dlouhá asi 2-4 cm a široká 1 cm.

Javor babyka-léčivé účinky: žádné

Použitelné části javoru babyky: žádné

Období květu: květen

Javor babyka-pěstování

Nejčastěji můžeme javor vidět v parcích a zahradách jako okrasný keř. Daří se mu v pohostinném místě a sušší, výživné půdě, nejlépe se zásaditým složením. Bývá také používán jako součást živých plotů, kde je častým řezem udržován v menší keřovité formě. Množí se semeny.

Javor babyka-využití

Javor babyka má nejtvrdší a nejpevnější dřevo ze všech našich javorů, užívá se proto k výrobě nábytku, ale hlavně dýmek.

Javor babyka-kuriozita

Jak už bylo řečeno, javor babyka vidíme většinou v keřovité podobě, nebo v podobě menšího stromku. Javor babyka v Pisárkách u řeky naproti Riviéře ale za dvě století dorostl do mohutného stromu. Bouře ho ale připravila o část koruny a proto byl zásah specializované firmy nevyhnutelný. I když je dnes už jenom odleskem své bývalé majestátnosti, pořád patří k cenným exemplářům svého druhu.

Zdroj obrázku: Wikipedie



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.