Jak vyzrát na plíseň v bytě? Pomůže jen mechanické čištění

Fotolia_99840335_XSJak vyzrát na plíseň v bytě?Zelené nánosy na zdech v bytě, i černající venkovní fasáda - přesně tak mohou vypadat plísně, mikroskopické vláknité houby, které umí pěkně znepříjemnit život. Jak plíseň v bytě či na fasádě vzniká, a jak tomu zabránit? 

Hned na úvod je třeba říci, že plíseň v domě představuje vážný problém. Obvykle se totiž nedrží jen na zdech, ale má tendenci se šířit i na jiná místa, jako jsou skříně a věci v nich ukryté, za nábytkem, v koutech, kde se neprovádí pravidelný úklid,... Proto není dobré brát ji na lehkou váhu.

Plísni prospívá nadměrná vlhkost

Nejčastější příčinou vzniku plísně je nadměrná vlhkost. Ta může pocházet jak z použitých materiálů ve fasádě, například z jejího zateplení, tak z interiérových zvláštností. Zvýšenou plesnivostí mohou trpět prostory, které obývá hodně lidí, stejně jako místnosti, které trpí zatékáním vody, například netěsnící střechou. Plíseň v bytě mohou umocňovat také vodní akvária nebo nadměrné pěstování rostlin a květin v bytě. Pozor bychom se měli také dávat na dostatečné větrání a vytápění bytu, jen tak můžeme zabránit zbytečné a nechtěné tvorbě plísní.

Plíseň v bytě může zkomplikovat život hlavně alergikům

Obecně platí, že bychom přítomnost plísní rozhodně neměli podceňovat. Pokud se totiž tyto mikroskopické houby rozmnoží, mohou způsobovat zdravotní problémy. Na plísně by si měli dávat pozor především alergici, kterým mohou zkomplikovat dýchání nebo ještě zhoršit alergické onemocnění. Pozor by si ale měli dávat i lidé, kteří alergiemi běžně netrpí. Problém může vyvolat například zápach, který může dráždit dýchací soustavu nebo vyvolávat bolesti hlavy. Proto je dobré s plísní v interiérech i exteriérech skoncovat co nejdříve.

Jak plíseň v domě účinně a rychle odstranit?

Proti plísni v interiérech existuje jedna účinná zbraň, a tou je mechanické odstranění a očista zanesených míst. A právě tím se zabývá moderní česká firma Umyjem-to. Ta vznikla v roce 2011 a za tu dobu už stihla posbírat stovky pozitivních ohlasů. Zabývá se odstraňováním plísní z bytů a domů, ale i čištěním fasád. Používá při tom velmi účinnou metodu mytí parními vysokotlakými čističi. Zbaví vás tak problému s mikroskopickými houbami a vy se během chvíle vrátíte zpět do normálního života. Jejich metody umí šetrně odstranit jak plísně v místnostech, tak zelené řasy na fasádách domů a panelových bytů.

Důležitá je i prevence

U plísní je ale velmi důležité nepodcenit také prevenci. Pokud máte podezření na její výskyt, nebo se jen chcete ujistit, že ve vašem bytě nehrozí, svěřte se do rukou zmíněné společnosti. Umyjem-to, specialista na čištění fasád a prevenci proti šíření plísní, vám pomůže zajistit, aby problém s plísněmi u vás už nikdy nenastal.

Nenechte plíseň, aby vám vstoupila do života

Plíseň v domě dokáže pořádně zkomplikovat život, proto si zapamatujme dvě jednoduchá pravidla. První pravidlo zní, že bychom jí neměli dovolit, aby se do bytu vůbec dostala. To znamená hlídat teplotu i vlhkost v bytě, kontrolovat riziková interiérová místa a čas od času zkontrolovat také stropní systémy. Druhé pravidlo zní, napravit škodu co nejdříve. Pokud už se do bytu plíseň dostane, rozhodně bychom neměli čekat, až se rozvíří, nebo co hůř, dostane do cirkulace vzduchu, ale měli bychom hned začít s jejím odstraňováním. To znamená ihned kontaktovat oborníky, kteří vědí, jak na mechanické odstranění plísní v bytech a fasádách. Jen tak nám plíseň neudělá z domova peklo. 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1392x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

3 měsíce starý příspěvek, ale stále aktuální.
Budu se zabývat plísní v bytech, ne na vnějších fasádách.
Když čtu všechny návody, tak nikde jsem se nesetkal s názorem použití vápna. Vápenná omítka i ve vlhkém prostředí je vzdušná, samozřejmě mnusí být s hašeného vyzrálého vápna, což se dnes nenosí. Naši předkové tak v neizolovaných zdech žili a… celý příspěvek


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte