Jak účinně bojovat proti mravencům a komárům

Boj proti mravencům a komárůmPomalu, ale jistě přichází léto, což znamená teplo, slunce, dovolenou, výlety do přírody, ale také všudypřítomný hmyz. A to nejenom venku, ale také u nás doma. Tito malí „otravové“ nás pronásledují všude. Ale jak se jim bránit? Co použít pro boj s nimi? V tomto článku najdete rady, jak se alespoň pokusit těmto nezvaným hostům vzdorovat.


Boj s mravenci

Kdo by je neznal? Na rozdíl od hodného a milého Ferdy Mravence nám ti skuteční tak milí nejsou. A to ani na zahradě, natož když se Vám nastěhují domů. Ale co s nimi dělat? Jak se jim ubránit? Zde najdete pár rad, které Vám v boji pomohou.

Nezvěte mravence dál

Lépe se to říká, než udělá. Mravence vede vynikající čich a k Vám domů se dostanou během svých výprav za potravou. První, čím je tedy dobré začít v boji proti mravencům, je samotná prevence. Ta je účinná v případě, že mravence ještě doma nemáte. Pokud patříte k těm šťastným, tak si ohlídejte následující:

První radou je dobré utěsnění oken. To je sice dobrá rada, ale v létě, kdy se člověk snaží co nejvíce větrat, je to někdy problematičtější.

Potom přichází na řadu řádné uskladňování potravin. Pro mravence lákavé potraviny je dobré uchovávat ve skleněných dózách. Ty se potom pro mravence stávají nedobytnou pevností. Cukr tedy zásadně v domácnosti nenechávejte v mističkách či papírových sáčcích, ty totiž pro mravenčí návštěvu nepředstavují žádný problém. Mravenec se však dobře nakrmí i z drobečků na kuchyňské lince nebo si vezme na mušku mísu s ovocem, kterou chcete uvítat návštěvu.

Dobrým útočištěm pro mravence je samozřejmě květináč, který máte za oknem a který Vám dělá tolik radosti. Takový květináč se během krátké chvilky může stát jejich novým příbytkem.

Prevenci rozhodně nepodceňujte, ale vzhledem k tomu, že uhlídat se nedá všechno, podívejte se na možnosti boje.

Mravence lze jednoduše vyhnat za pomoci babských rad.

Obrátit se na chemii nebo odborníky?

Nemáte rádi chemii a chcete se vyhnout vydání sumy peněz za deratizátory? Občas musíme sáhnout i po těchto způsobech. Pokud nepomohou „babské rady“, nemáme již jinou možnost.

Přípravků proti mravencům je dnes značné množství. Vždy záleží, který nejlépe odpovídá Vašemu bydlení. Existuje spousta sprejů, gelů, prášků i pastiček. Například gel vytlačíte do rohů místnosti a mravencům do jejich cestiček. Přestože jim chutná, dokáže je docela spolehlivě zahubit. Dávejte však pozor, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Zde je pak lépe zvolit biolitové pastičky, které vypadají jako malý domeček, pro domácí mazlíčky tedy nepřestavují takové riziko.

Vždy je třeba vyhubit celé hnízdo mravenců. Můžeme využít speciální návnadu. Tento insekticid dělnice zanesou do hnízda jako potravu a populace mravenců tak uhyne. Může se však stát, že mravenci hynou moc rychle, ostatní si pak potravu od dělnic již neberou a hnízdo přežije.

Babské rady v boji proti mravencům

Už několikrát bylo na tyto rady v článku poukázáno a zatím se žádná z nich neobjevila. Čas pro „babské rady“ právě nastal. Sami si pak vyzkoušejte, jak moc na ty Vaše mravence budou fungovat.

 • Pokud Vám nebude vadit poněkud násilná forma této likvidace, vyzkoušejte položit do cestiček mravenců směs kvasnic a cukru nebo medu. Pokud ji mravenec sní, uhyne na kvašení ve svých útrobách.
 • Tato rada vyžaduje notnou dávku trpělivosti a možná pokud ji podpoříte některou z chemických likvidací, může být ještě účinnější. Vezměte mycí houbičku, namočte ji do cukrové vody, položte do místa častého výskytu mravenců a nechte je na ni nalézt. Pak ji vezměte, mravence na ní zlikvidujte. Houbičku vyperte, vysušte a postup opakujte.
 • Proti mravencům účinkuje celá řada aromatických koření.Další rada poslouží k odstěhování mravenců. Do míst, kde se shromažďují, položte osolený celer posypaný skořicí. Za pár dní jsou mravenci pryč.
 • A znovu mírumilovnější přístup. Mravenci prý nemají rádi silně aromatické látky jako třeba hřebíček, majoránku, skořici, mátu, prášek do pečiva, pepř, kuchyňskou sůl, pálivou papriku, chilli, kmín.
 • Můžete také vyzkoušet potřít rámy oken případně cestičky mravenců zubní pastou (spíše tou pro dospělé) nebo ústní vodou, nebo byt vytírejte octovou vodou. Ani toto nemají mravenci rádi.
 • Důležité je utěsnit cesty, kterými k Vám mravenci přicházejí. Buď použijete silikon, nebo můžete tyto škvíry pomazat směsí chlorovaného vápna (2 díly) a vepřového sádla (1 díl).
 • Pijete-li kávu, můžete použít i kávovou sedlinu. Samozřejmě z černé kávy a vysušenou. Tou pak mravence posypte. Místo kávové sedliny můžete použít také prášek do pečiva.
 • Objevte díry, kde se mravenci zdržují, a můžete si vybrat hned z několika variant, v čem je vykoupat. Do mravenčích děr nalijte Savo, nebo horkou slanou vodu, nebo roztok z pěti dílů jedlé sody a jednoho dílu cukru. Nepatříte-li mezi ochránce přírody, vyzkoušejte do děr nalít acetonové ředidlo C6000, funguje to stoprocentně.  
 • Jedna opravdu „babská rada“ říká, ať nakreslíte na zem čáru bílou křídou a mravenci ji nepřekročí. Jestli u toho odříkat nějakou formuli není již známo :-).

Boj s komáry

Asi každý zná tu situaci, kdy se ukládá ke spánku, připraven k odpočinku po celém dni a najednou to uslyší. Ten nejodpornější zvuk. Slabé a protivné pískání v blízkosti ucha. Je tu a začíná boj. Komár se dostal dovnitř, a pokud nebude zneškodněn, ráno se na těle objeví několik svědících bodanců. Lze jim zabránit ve vstupu k nám domů? Podívejme se, jak na to.

Kdo nám to pije krev?

Tentokrát za všechno mohou samičky. Samec komára je vlastně mírumilovný a raději si pochutná na pylovém nektaru. Samička to vidí jinak a právě ona je tou krev pijící bestií. Dělá sice proto, aby uživila svá vajíčka, ale nás to potom svědí. Kolikrát si člověk řekne, že raději by každý rok daroval trochu krve pro komáry, jen aby neslyšel ten otravný zvuk a nedostal to svědivé bodnutí.

Vyhnout se jim nelze. V našich zeměpisných šířkách žije asi 45 druhů a setkáváme se s nimi nejenom v létě.

Jakou použít hradbu proti komárům?

Proti komárům existuje mnoho různých přípravků, které seženeme v drogerii nebo lékárně, ale výběr se neobejde bez opatrnosti. Především chemické spreje nejsou úplně vhodně pro děti do 3 let a už vůbec ne pro lidi trpící alergiemi či atopickým ekzémem. Stejně tak mohou dráždivě působit i repelenty v přístroji, který lze zapojit do zásuvky.

Jednou z variant, jak komárům zabránit ve vniknutí do našeho domu, jsou sítě, které se umisťují do oken.

Vyrábějí se i ultrazvukové odpuzovače, které si jako program můžete stáhnout do svého počítače či telefonu. Fungují na bázi frekvence zvuku, která je pro tento bodavý hmyz nepříjemná a odpuzuje ho. Kromě výše zmíněných programů je lze koupit jako malé krabičky do zásuvky nebo na baterky, které vysílají zvuk o frekvenci 22-28 kHz.

I na komáry existuje celá řada účinných zbraní.Jste-li příznivci spíše přírodních výrobků, pak určitě stojí za zkoušku éterické oleje, které jsou přímo určeny proti komárům. Buď je můžete použít na pokožku či oděv, nebo do aromalamp. Další variantou jsou pak protikomáří náplasti, které přilepíte na pokožku či oděv nebo náramky odpuzující tento otravný hmyz.

Další rada trochu zavání „babskou radou“, ale přiřaďme ji do této sekce. Jedná se o užívání B-komplexu. Pokud denně užíváte jednu tabletku, prý hmyzu nevoníte. Ubráníte se tak nejenom komárům, ale také třeba klíšťatům.

Babské rady na výrobu „repelentů“

 • První domácí repelent se vyrábí z Alpy francovky. Do jednoho decilitru Alpy dáte lžičku hřebíčku, v uzavřené sklenici necháte týden luhovat a repelent je na světě. Pak už jenom stačí se jím namazat.
 • Dokonce i vědci tvrdí, že proti komárům je nejúčinnější skořice nebo máta. Prý stačí výtažek z kůry skořicovníku a je po komárech.
 • Další domácí repelent se vyrábí z rozmarýnu. Vyluhujte sáček rozmarýnu a nechte až do vychladnutí. Do 1 litru vyluhovaného rozmarýnu přidejte lžíci vinného octa a máte hotový další repelent, který nastříkáte na sebe, např. pomocí důkladně vymyté lahvičky od parfému s rozprašovačem. Lze jej uchovávat v ledničce.
 • Můžete se také nechat inspirovat od polských sousedů. Květ karafiátu dáte do termosky a zalijete horkou vodou. Luhovat necháte jeden den a opět používáte jako repelent.
 • V předchozím odstavci jsme mluvili o užívání B-komplexu. Místo něj lze také konzumovat jiné potraviny bohaté na vitamín B. Jsou to např. kvasnice, arašídy, ananas či hrozny.
 • Jste-li kuřáci, máte v tomto boji s komáry napůl vyhráno. Nesnáší totiž kouř z cigaret nebo dým z ohně. Ovšem hrozí zde riziko, že tím vyženete i ty vítané členy domácnosti.  
 • Za pokus také stojí ozdobit si okno afrikány nebo pelyňkem. Ozdobíte si okno a ještě se ubráníte komárům. Stejně tak vám poslouží i muškáty. A to nejen proti komárům, ale také proti mouchám.

Co na štípance?

Pokud se vám nepodařilo se komárům ubránit a už máte štípanec, pak je tu pár receptů, jak zmírnit utrpení z nich.

 • Nejen na komáří štípnutí, ale třeba také na žihadlo od včely, je dobrá cibule. Rozkrojte ji a potřete zasažené místo. Stejně tak lze použít i citron.
 • Můžete také aplikovat kostku ledu, která zpomaluje krevní oběh a nevítané látky se nešíří dál do těla.
 • Bolest také utišuje olej z levandule nebo šťáva z listů jitrocele. Stejně lze použít i petrželovou nať, listy černého rybízu nebo rajče.

 

Přejeme Vám hodně úspěchů v boji proti nepříjemnému hmyzu.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 24164x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Ja se tyto boje se skudci snazim vzdycky resit ekologickou cestou, nejvice spokojena jsem byla s mravencim bufetem. :-)

a co jist vic vitaminu b, napriklad b komplex


Doporučujeme k tématu

Komplex vitaminů B Repelent 60tbl. VH

Proti komárům a klíšťatům Repelent v tabletové formě se zvýšeným…

Cena: 99 Kč  119 Kč 

HMYZZZÍK osvěžovač vzduchu 50ml

Osvěžovač vzduchu se směsí přírodních silic, vhodných k osvěžení…

Cena: 95 Kč

ALOE VERA gel čistý 100ml ESI

99,9% Aloe Vera Zklidňuje suchou, podrážděnou a zčervenalou pokožku, na…

Cena: 145 Kč

ERBAVEN - osvěžující gel na "těžké"…

Osvěžující gel na unavené a bolavé nohy Osvěžující gel obsahuje aktivní…

Cena: 203 Kč

NO DOL TRAUMGEL na pohmožděniny ESI 50ml

Zklidňující gel na pohmožděniny, bolesti svalů a kloubů Tento produkt…

Cena: 181 Kč

MOSQUITO gel po štípnutí

Hojivý a chladivý gel po štípnutí hmyzem Gel s extraktem z Aloe vera a olejem z…

Cena: 102 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte