Jak sterilizovat roušky? Jednorázové roušky nemusíte hned vyhazovat!

Jak sterilizovat roušky? Jednorázové roušky nemusíte hned vyhazovat!

Jak se o roušky starat? Jak sterilizovat roušky? Víme, že roušky proti koronaviru jsou teď nedostatkovým zbožím. I když jste možná byli dostatečně aktivní a ušili jste si vlastní roušky sami, určitě jste je také rozdali příbuzným, přátelům, sousedům či dalším lidem a nevlastníte jich doma desítky. Každou roušku je třeba však opakovaně dezinfikovat a prát, jinak ochrana nemá smysl. Poradíme vám, jakými způsoby můžete své roušky sterilizovat a jak nezanedbáte ochranu před zákeřným onemocněním COVID-19.

Čtěte také:

Koronavirus může být smrtelný. Zjistěte, jak před ním psy i kočky ochránit

Domácí dezinfekce za pár korun – nejen na roušky

Jak vyrobit domácí dezinfekci? A jak sterilizovat roušky? Na bavlněné roušky ji budete potřebovat. Kupte si v lékárně 60% líh nebo Alpu, může být také Lesana. Sežeňte si rozprašovač a líh nebo Alpu do něj nalijte. Pokud máte čistý líh, můžete si do rozprašovače také přidat některé esenciální oleje s antiseptickými účinky, například tea tree olej, lemon tea tree, cedr, eukalyptus, rozmarýn, šalvěj či další oleje, které vám také mohou pomoci spravit náladu, rozjasnit vám mysl nebo vás uklidnit.

Může jít například o neroli z pomerančových květů nebo třeba antiseptickou a uklidňující levanduli. Směs lihu a esenciálních olejů pořádně protřepejte a můžete ji začít používat.

Náš tip: rozprašovač s éterickými oleji RESPIRAN

Jak sterilizovat roušky i jinak? Na roušky a pro dezinfekci roušek můžete používat i samotné esenciální oleje. Stačí jednu kapku kápnout na bavlněné plátno. Sami pak budete z roušky vdechovat silice, takže budete i vy lépe chráněni.

rouska zena ruka

Alpu či líh v rozprašovači si můžete nastříkat na ruce, na oděv nebo také na jednorázové roušky po každém příchodu z venku. Jednorázové roušky nemají příliš dlouhou trvanlivost a sterilizovat do mikrovlnky byste je rozhodně dávat neměli. Protože jsou z tenkého materiálu, mohly by vám začít hořet. Ostatně před takovým postupem dezifekce varují i samotní hasiči. To samé platí i o bavlněné roušce. Můžete tedy použít domácí dezinfekci a roušku přežehlit mezi složeným ručníkem. Brzy však jednorázovou ústenku vyhoďte.

Jak sterilizovat roušky: Bavlněné roušky proti koronaviru

Jak sterilizovat roušky? Každou roušku je třeba po použití řádně vyprat nebo sterilizovat. Bavlnu můžete prát na 90 °C, což je nejvhodnější. Pokud používáte šátky, nákrčníky nebo roušky z různých materiálů, pomůže také vyprání na 60 °C. Drastické chemické dezinfekce nejsou vhodné, když pak budete mít roušku na ústech. Pomáhá také přežehlit roušku nažhavenou žehličkou, sterilizovat horkou párou nebo UV lampou čili horským sluníčkem. Poslední dvě zmíněné možnosti ale asi těžko budete mít k dispozici doma. Někdo také radí dostatečně mokrý respirátor zapnout na pár minut do mikrovlnné trouby.

Nezapomínejte také na správné používání roušky. Není potřeba se zbytečně dotýkat rukama obličeje, raději si roušku nasazujte a sundávejte za úchytky, které se dávají za uši. S rouškou netřepejte, opatrně ji sundejte a připravte si ji ke sterilizaci. Abyste kvůli roušky zbytečně nezapínali pračku, můžete ji jednoduše vyvařit na sporáku v hrnci po dobu několika minut. Pak stačí roušku nechat uschnout a nakonec přežehlit.

NEUNIKLO VÁM?

Jak vyrobit roušku? Snadný návod, podle kterého zvládne ušít roušku každý

Koronavirus: Týká se vás práce z domu? Poradíme, jak to zvládnout!

Koronavirus: Domácí dezinfekce na ruce lze vyrobit z dostupných surovin za pár korun

Jak se učit s dětmi doma? Rady a tipy, jak učení doma hravě zvládnout!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?