Hlavička

Jak odstranit vodní kámen snadno a rychle? Pomůže ocet i kyselina citronová

30. 4. 2020

Vodní kámen je nepřítel každé domácnosti. Jak odstranit vodní kámen? Hlavně v kuchyni a koupelně dokáže napáchat velké škody. Vytváří nehezký povlak a usazeniny na nádobí i spotřebičích. Spotřebiče se poté ničí, dochází i k zanášení potrubí. Připravili jsme si pro vás několik rad, jak odstranit vodní kámen snadno a rychle. S vodním kamenem můžete bojovat třeba pomocí octu nebo citronové šťávy.

Jak vzniká vodní kámen

Vodní kámen je pevný povlak, který se usazuje především na kuchyňských spotřebičích, v nichž se zahřívá a poté ochlazuje tvrdá voda. Hlavní složkou vodního kamene je uhličitan sodný. Vodní kámen se vytváří postupným uvolňováním minerálů z vody, především solí vápníku a hořčíku.

Velice záleží na podloží, kterým voda protéká. Pokud se jedná o vápencové podloží, voda je tvrdá. Naopak o povrchové vodě hovoříme jako o měkké. Tvrdá voda je důvodem vzniku vodního kamene.

Vodní kámen ničí spotřebiče

Vodní kámen je nežádoucí jak v kuchyni, tak koupelně. Co vše způsobuje?

  • Snižuje účinnost pracích i mycích prostředků.
  • Zvyšuje spotřebu vody.
  • Zvyšuje finanční náklady.
  • Může vyřadit spotřebič z provozu.

Představte si, že si zalijete čaj a najednou v něm uvidíte bílé kousky. Je to vodní kámen, který se uvolňuje z varné konvice. To rozhodně našemu zdraví neprospívá. Jestliže se chcete vodního kamene zbavit, postačí vám prostředky, které již doma máte.

Vodní kámen v rychlovarné konvici

Jak odstranit vodní kámen ve varné konvici? Ocet je všestranný pomocník, který si poradí i s vodním kamenem. K čištění můžete využít neředěný ocet, ale i roztok. Ten připravíte smícháním octa s vodou. Do varné konvice dejte hrneček octu a konvici zapněte. Ocet pomůže odstranit vodní kámen. Po dokončení ocet vylijte a několikrát propláchněte. Ideální je nalít do konvice vodu, a ještě několikrát přivést k varu a vylít.

Konvici můžete vyčistit také pomocí kyseliny citronové. Konvici naplňte vodou, přidejte lžíci kyseliny citronové a přiveďte k varu. Jestliže se nepodaří odstranit vodní kámen na poprvé, proces opakujte. Vždy konvici ale důkladně vypláchněte vodou.

Vodní kámen v pračce

I pračka potřebuje pravidelnou péči. Vodní kámen se usazuje uvnitř pračky, ale také v dávkovači na prací prostředek. Existují odvápňovací tablety nebo i tekuté odstraňovače vodního kamene. Ideálně je používejte jednou měsíčně. Díky tomu předejdete nepříjemnému zápachu i poškození pračky.

vodni kamenI spousta přírodních čističů nám může pomoci odstranit vodní kámen

Čistá pračka bez vodního kamene snižuje spotřebu a nesnižuje účinek pracího prostředku. Navíc pračka vydrží dlouho funkční. Často se totiž stává, že vodní kámen pračku rozbije. Když se budete chránit, nebudete muset kupovat za pár let novou.

Vodní kámen v myčce

Taktéž v myčce se může usazovat vodní kámen. Uvnitř potrubí v myčce se usazuje nejen vodní kámen, ale i mastnota z nádobí. Jestliže budete myčku pravidelně odvápňovat, pak jí prodloužíte životnost a stejně jako u pračky zvýšíte účinnost mycích prostředků. Pomohou vhodné kapsle do myčky nebo speciální čistič na myčku nádobí.

Myčku můžete vyčistit i pomocí zubní pasty. Jak? Vezměte si zubní kartáček, naneste na něj zubná pastu a začněte pomalu čistit plochy zanesené vodním kamenem.

Vodní kámen na žehličce

Na parních otvorech žehličky se mohou objevit zaschlé krusty vodního kamene. Děje se to hlavně v případech, kdy žehlička nemá samočisticí odvápňovací funkci. Vodní kámen pak při žehlení znečišťuje oblečení. Víte, jak odstranit vodní kámen ze žehličky? V tomto případě pomůže zase ocet. Ale pozor, nesmí se dostat dovnitř žehličky.

Do misky nalijte ocet a ponořte sem žehličku tak, aby se ocet nedostal do žehličky. Nechte působit přes noc a poté žehličku otřete. Bude jako nová.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

stolařství

Stolařství Tichý a syn Ostrava

Rodinné stolařství Josef Tichý a syn se sídlem v Ostravě se dlouhodobě zabývá zakázkovou stolařskou a truhlářskou...

Bárta Ornst Elektro – průmyslová i domovní elektroinstalace

Společnost Bárta Ornst Elektro provádí elektrikářské práce u novostaveb i při...

pedkov3

PEDKOV: opravy hydraulických čerpadel a hydromotorů, Slušovice

Společnost PEDKOV se zabývá opravami hydraulických čerpadel a hydromotorů...

Vodoinstalatérství Karel Pospíchal

Instalatérství je obor, zahrnující komplexní práce v oblastech vody, topení i plynu. Instalatér Karel Pospíchal...

05

Et Euro Teplo, a.s.: český výrobce kamen v Domažlicích

Česká firma Et  Euro Teplo, a.s. v Domažlicích patří mezi přední výrobce a dodavatel...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte