Jak dlouho se nosí rovnátka?

Přemýšlíte o tom, že byste si nechali srovnat zuby? Pak máte jistě spoustu otázek a jednou z nich jistě bude i to, jak dlouho se rovnátka nosí? Právě na to se vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

 2020_5_3_Jak-dlouho-se-nosí-rovnátka_HLAVNIJak dlouho se nosí rovnátka?

Přesnou dobu, po kterou budete nosit rovnátka, vám neřekne ani ten nejlepší ortodontista na světě. Nicméně se její délka dá odhadnout podle závažnosti vady, kterou máte a také podle zvoleného druhu léčby. V podstatě se dá říci, že čím závažnější je vaše vada a čím jste starší, tím déle léčba trvá. V neposlední řadě je také délka léčby závislá na vaší spolupráci, pokud nebudete spolupracovat, vaše léčba se může protáhnout nebo být i méně úspěšná.

Jak dlouho se nosí fixní rovnátka?

Pokud se rozhodnete pro léčbu fixními rovnátky, počítejte s dobou léčby 18 až 30 měsíců. U menších vad však může být doba léčby kratší. Kdy budete pravidelně docházet na kontroly ke svému ortodontistovi. Obvykle se kontroly plánují v rozmezí 4 až 6 týdnů. Pokud se vám zámeček fixních rovnátek uvolní, je potřeba zajít na pohotovostní kontrolu, co nejdříve.

Poté následuje ještě tzv. retenční období, které trvá od několika měsíců až do dvou let. Během této doby je nutné, abyste nosili dočasná rovnátka, která zabrání vrácení zubů do původní polohy. Odborně se těmto aparátkům říká retainery. Retainery jsou buď snímací (retenční dlaha nebo deska), nebo fixní (lepený drátek na vnitřní ploše zubů). Konkrétní typ reteineru se určuje podle typu vady.

Jak dlouho se nosí neviditelná rovnátka?

Neviditelná rovnátka Invisalign jsou moderní alternativou fixních rovnátek. Léčba tímto systémem je velmi účinná a je vhodná téměř pro všechny zubní vady. Výhodou neviditelných rovnátek Invisalign je kratší doba léčby. Rovnátka Invisalign se obvykle nosí 4 měsíce až 1,5 roku.

Léčba se řídí podle předem stanoveného plánu. Ten dostanete spolu s průhlednými fóliovými dlahami. Dlahy jsou vyrobeny na základě 3D modelu, který vznikne před zahájením léčby. Díky tomu tak už před nasazením první dlahy budete vědět, jak bude vypadat výsledek.

Dlahy se mění podle plánu a první výsledky jsou zpravidla viditelné už po dvou měsících od zahájení léčby. Počet dlah je závislý na závažnosti vady, kterou máte.

Kromě toho, že je léčba rychlejší než léčba pomocí fixních rovnátek, je také pohodlnější. Nepocítíte během ní žádnou bolest a navíc vás neomezuje v jídle. Před jídlem a pitím si totiž rovnátka vyjmete a poté je zase nasadíte.

Během léčby navštívíte lékaře pouze jednou za 3 měsíce, abyste se ujistili, že léčba pokračuje podle plánu. K tomu, aby byla úspěšná, je však potřeba, vaše spolupráce a disciplína. Rovnátka je potřeba nosit co nejvíce, ideálně tedy 22 hodin denně. Což není díky jejich diskrétnosti takový problém. S neviditelnými rovnátky Invisalign odpadá kromě bolesti i problém s mluvením.

I po léčbě neviditelnými rovnátky nastává retenční fáze, kdy je potřeba nosit aparátky, které zabrání návratu zubů do původní polohy. Doba nošení retenční dlahy se opět liší v závislosti na závažnosti vady.

V minulosti jste neměli na výběr a kvůli pěknému úsměvu jste museli podstoupit jistou míru nepohodlí. V současnosti však máte na výběr, můžete ovlivnit nejen míru pohodlí, kterou budete během léčby pociťovat, ale do jisté míry i délku léčby.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte