Houžovec hlemýžďovitý /Lentinellus cochleatus/

▪ Houžovec hlemýžďovitý - vzhled

Klobouk má v průměru 2-7 cm, je nálevkovitý, škeblovitý až lopatkovitý, s podvinutým okrajem, pružný, lysý, masově nahnědlý až okrový. Lupeny daleko sbíhající na třeň. Jsou úzké, se zoubkatým ostřím, bělavě až masově nahnědlé.


Třeň je 2-8 cm vysoký a kolem 1 cm široký. Obvykle je vrásčitý, pružný, masově nahnědlý.

Dužnina je tuhá, taktéž bělavá až masově nahnědlá. Má velmi výraznou anýzovou vůni i chuť.

▪ Houžovec hlemýžďovitý - výskyt

Houžovec hlemýžďovitý vyrůstá v trsech na rozkládajících se pařezech jehličnanů i listnáčů a nalezneme jej od července do listopadu.

▪ Houžovec hlemýžďovitý - vliv na zdraví

Přestože čerstvé houby obsahují až 95 % vody a mají nízkou energetickou hodnotu, jejich výživná hodnota je vysoká. Obsahují cukry, bílkoviny, aminokyseliny, minerály a stopové prvky. Tyto látky naše tělo potřebuje. Například v mladých plodnicích se nachází nejvíce bílkovin. Množství vitamínů se v různých houbách liší. Všechny obsahují karoten, - provitamín A, vitamín B1 a B2, také menší množství vitamínu E, D, K, PP, také důležité minerální látky a stopové prvky: vápník, draslík, sodík, fosfor, železo, mangan a měď. Je však také pravdou, že houby vstřebávají z okolní půdy a ovzduší i nežádoucí prvky, jako je arzén, rtuť a olovo. Proto je nesbíráme v místech, kde by v půdě mohl být vyšší výskyt těchto prvků. Vyhýbáme se místům poblíž komunikací, průmyslových podniků, v místech spadu z tepelných elektráren a podobně.

▪ Houžovec hlemýžďovitý - možnosti využití

Přestože je houžovec hlemýžďovitý jedlý, ke konzumaci se vzhledem k jeho výrazné anýzové vůni příliš nedoporučuje. Použít se dá pouze v malém množství a nejlépe se uplatní v omáčkách.

▪ Houžovec hlemýžďovitý - recept

Houbová omáčka

na drobno nakrájené houby - 1 plný hluboký talíř
1 větší cibule
0,5 dcl oleje
1 kelímek smetany na vaření
0,5 l mléka
4 lžíce hladké mouky
sůl a pepř
kmín
petrželová nať

Na oleji necháme zesklovatět jemně nakrájenou cibuli, přidáme kmín a nakrájené houby, osolíme a dusíme asi 10 - 15 minut. Přidáme mouku a necháme několik minut smažit.  Zalijeme smetanou a mlékem a za stálého míchání přivedeme omáčku do varu. Omáčku dochutíme pepřem a solí, příp. se může přidat i trochu citronové šťávy. Pokud nám omáčka hodně zhoustla, tak rozředíme mlékem a vaříme ještě asi 5 minut. Na závěr přidáme hrst nadrobno nasekané petrželové natě.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte