Holubinka citlivá /Russula luteotacta/

Foto: Wikimedia, Autor: Sarefo

▪ Holubinka citlivá - vzhled

Klobouk 3 – 8 cm, v mládí sklenutý, brzy plochý, ve stáří až nálevkovitě prohloubený, okraj dosti tupý, často laločnatý, dlouho hladký, ve stáří krátce uzlinatě rýhovaný. Pokožka za vlhka slizká a lesklá, za sucha matná, většinou slupitelná pouze na okraji, červená nebo růžová, později vybledávající, u mladých plodnic skrytých před světlem krémově bělavá.

Lupeny nízké, dosti husté, krátce sbíhající na třeň, často příčně spojované, křehké, v mládí slzící, světle krémové, na poraněných místech po nějaké době žloutnoucí.

Třeň 3 – 6 x 1 – 2 cm, obvykle kratší než průměr klobouku, plný nebo vycpaný, poměrně pevný, bělavý, někdy s růžovým nádechem, na zasychajících otlačených místech pomalu žloutne.

Dužnina tvrdá, bělavá, pod pokožkou klobouku růžová až červená, na řezu po delší době žloutnoucí, má slabou ovocnou nebo kokosovou vůni a palčivou chuť.

▪ Holubinka citlivá - výskyt

Holubinka citlivá roste na vlhkých stinných místech v listnatých, lesích, především v doubravách, bučinách a habřinách. Vyskytuje se od nížin do horského stupně na vápenatých, hlinitých a silikátových půdách.

▪ Holubinka citlivá - vliv na zdraví

Tato houba není jedlá.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte