Hlaváček jarní /Adonanthe vernalis/

img

Hlaváček jarní – popis

Hlaváček jarní je vytrvalá, 10 až 50 cm vysoká bylina. Listy přisedlé, zpeřené, lístky čárkovité, do 1 mm široké. Na lodyze jen jeden květ, který je až 7 cm široký, korunní lístky jsou světle až zlatavě žluté v počtu 10 až 20, celokrajné, v horní části mělce zubaté, kalich je pětičetný.

Hlaváček jarní - léčivé účinky

Hlaváček jarní obsahuje ve vodě rozpustný adonidosin, která má silnější účinky na srdce, jež však netrvají dlouho, a adonivernosid, který je ve vodě jen málo rozpustný a na srdce účinkuje slabě.

Hlaváček jarní působí povzbudivě na srdce, zejména při degeneraci srdečního svalu a při poruchách krevního oběhu. Účinek nastupuje rychle, není však tak intenzivní a dlouhodobý jako např. při použití náprstníkových drog. Dále má hlaváček mírně močopudné účinky. Užívá se ve formě nálevu nebo tinktury. Vzhledem k tomu, že se jedná o drogu  za určitých podmínek jedovatou, nedoporučuje se její užití v samoléčbě. Kromě toho je sběr hlaváčku zákonem zakázán, neboť jde o rostlinu chráněnou.

Použitelné části hlaváčku jarního: kvetoucí nať, která se suší při teplotách 55 až 60°C.

Období květu: březen až květen

Hlaváček jarní - použití v kuchyni a pěstování

Občas bývá hlaváček jarní pěstován i na zahradách, na vhodných stanovištích vydrží léta a časem se rozrůstá do bohatých trsů. Vyžaduje lehčí, výživné, písčité a vápnité půdy, stanoviště by mělo být slunné. Množí se semeny, která se sklízí krátce po dozrání a ihned se vysévají, nebo dělením trsů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.