Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

O blahodárných účincích sauny se nedá pochybovat. Prohřívání tkání je dobré pro tělo – uvolňuje napětí svalů, povzbuzuje prokrvování tkání a podporuje látkovou výměnu, tedy odbourávání škodlivých látek. Sauna po sportu je proto dobrá jako účinná metoda regenerace. Špičkoví sportovci to ví a tuto metodu používají. Začněte saunu po sportu využívat i vy.

Regenerace po sportu nesmí chybět

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli na chvíli na kolo nebo za sebou máte několikakilometrový závod. Tělo zkrátka po každé výraznější aktivitě potřebuje zrelaxovat, odpočinout si, vzpamatovat se z námahy, načerpat novou energii a připravit se na další akci. Oblíbeným a účinným způsobem takové posportovní regenerace je sauna. Jste saunoví začátečníci? Přečtěte si, jaké druhy sauny existují a nejčastěji se používají. 

Sauna po sportu zlepší látkovou výměnu a vyplaví toxiny

Proč zrovna sauna po tréninku je tím pravým způsobem, jak regenerovat? Díky saunování z těla rychleji dostanete toxické a únavové látky. Podporuje totiž látkovou výměnu a odplavuje z těla všechny škodliviny. Zároveň sauna posiluje srdeční činnost a zlepšuje okysličování i prokrvování tkání. Díky tomu pomáhá svalům rychleji zregenerovat a připravit je na další výkon. Navíc si v sauně příjemně odpočinete. Nebyli jste ještě nikdy v sauně? Přečtěte si základní pravidla saunování

Jak posílit imunitu sportovce? Saunováním

Sauna po sportu je také skvělým způsobem, jak posílit imunitu a zvýšit odolnost organismu proti infekcím. Teplo v sauně totiž v těle nastartuje procesy podobné těm, jako když máme zvýšenou teplotu a tělo bojuje proti nějaké nákaze. Zvedne se tedy tělesná teplota, rozšíří se cévy v podkoží a člověk se začne potit. Tělo vytváří protilátky a zvyšuje se tak jeho obranyschopnost.

  • Sauna je vhodná zejména pro vytrvalostní sportovce

Sauna po tréninku se doporučuje zejména sportovcům, kteří se zaměřují na vytrvalostní sporty. Mezi ně patří třeba běh nebo jízda na kole. Saunování nejen pomáhá tělu rychleji a lépe zregenerovat, zároveň také posiluje vytrvalost.

  • Sauna podpoří i růst svalů a hojení po úrazech

Stejně tak má ale saunování pozitivní účinky i pro ty, kteří se věnují silovým sportům, tedy třeba těm, kteří chodí do posilovny. Například i proto, že saunování podporuje růst svalové hmoty. Růstový hormon navíc pomáhá regeneraci svalů a urychluje hojení po úrazech.

  • Pozor na saunování po kontaktních sportech

Naopak se sauna po sportu nedoporučuje sportovcům, kteří dělají kontaktní sporty. Je to kvůli úderům do hlavy, které dostávají. Pokud by u nich došlo k úrazu hlavy, saunováním by se urychlil krevní oběh a mohly by nastat komplikace.

Sauna po sportu1Saunovat se po bojových sportech není dobrý nápad!

Sauna po sportu? Ano, ale ne hned

Pro všechny ostatní sportovce je ale sauna po tréninku bezpečným, dobrým a účinným způsobem regenerace. Samozřejmě to neznamená, že do sauny máte skočit hned po tom, co doběhnete domů nebo co vyjdete z posilovny. Počkejte pár desítek minut a do chvíle, než se vám zpomalí tep – navštívit saunu se doporučuje, až když vám tep klesne pod 100 úderů za minutu. Po kontaktních sportech se sauna doporučuje nejdřív až následující den.

Nic se nemá přehánět, takže i saunu navštěvujte přiměřeně. To znamená dvakrát nebo třikrát týdně a po dobu 10 až 15 minut. Příliš dlouhá návštěva tělo spíš unaví a vyčerpá, než aby mu pomohla.

Při saunování dodržujte několik pravidel

  • Při saunování po sportu samozřejmě platí podobná pravidla jako když saunu navštívíte kdykoliv jindy:
  • Důležité je doplňovat tekutiny, nejlépe čistou vodu, aby v sauně nedošlo k dehydrataci.
  • Po saunování je potřeba se ochladit v bazénku s vodou nebo ve studené sprše.
  • Dobré je se po sauně chvíli vydýchat a teprve pak se do studené vody ponořit či se začít sprchovat, aby vaše tělo nedostalo velký šok. Při chlazení se totiž stáhnou teplem roztažené cévy a prudce se zvýší krevní tlak.
  • Regeneraci můžete kromě saunování podpořit třeba také masáží a samozřejmě i doplněním vitamínů a minerálů.
  • Existují i doplňky výživy určené přímo pro regeneraci.

Zaujala vás sauna po sportu? A vyzkoušíte jí někdy? Napište nám do komentáře. 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1576x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte