Rozhovor: Akrojóga je zábava i snadné hubnutí, zvládne ji každý. Katka a Honza začali nabízet i on-line lekce pro začátečníky

img
29. 01. 2021

Akrojóga je založena na fyzickém cvičení ve dvojici – kombinuje různé jógové a akrobatické techniky. Díky ní se můžete krásně protáhnout, zaposilovat si a společně se pobavit, to všechno klidně v jeden moment. Akrojóga se dá cvičit kdekoliv a kdykoliv, strávíte u toho příjemné, zábavné chvilky a ještě u toho spálíte společně pár kalorií.

Katka a Honza se akrojógou setkávají již dlouhodobě – v cirkusových skupinách Chůdadlo a Candentis Scaena, na workshopech, individuálních lekcích, kurzech, vlastních trénincích, a těsně před karanténou i v lekcích pro fitnes centrum Inner Vibe. Co to vlastně ta akrojóga je a k čemu je dobrá? Povídali jsme si právě s Kateřinou Horovou z dua Akrooba

Co je to vlastně akrojóga a proč se teď o ní najednou tolik mluví?

„Akrojóga je cvičení v páru, které umožňuje nejen protažení a posilování, ale i nacítění se na sebe, práci s (rovno)váhou, společné dosahování cílů, moc příjemnou zábavu a mnohdy i budování důvěry mezi aktéry. Pravděpodobně právě díky spojení všech těchto benefitů v jedné disciplíně začíná být akrojóga tak populární. Navíc jednotlivé pózy vypadají působivě a přitom nejsou tak fyzicky náročné. Mimoto se akrojóga hojně využívá v novém cirkuse, který stoupá na popularitě.” 

Čtěte také:

Jóga - způsob relaxace a pohybu, nebo životní filozofie?

Jóga pro začátečníky, která vás bude bavit. Vyzkoušejte pozdrav slunci

Víme, jak na pevné tělo i šťastné manželství! Akro jóga posiluje důvěru a ubírá přebytečná kila

Jak takové cvičení vypadá a v čem je specifické?

„Asi hlavně tím, že akrojóga je o cvičení ve dvou (nebo i více) lidech, kteří jsou na sobě závislí a jeden bez druhého by akrojógu cvičit nemohl. Je to zkrátka o té důvěře, kompatibilitě, naladění se na sebe navzájem. Při akrojóze většinou ten silnější, větší (tzv. base) je dole a pomáhá létat druhému, většinou menšímu (tzv. flyer). Je to hodně o  fyzickém kontaktu, ale rozhodně to není jen pro páry, my jsme toho s Honzou živoucím důkazem. Mohou společně cvičit klidně také dva muži, nebo dvě ženy. Jedna z možností je například cvičení rodičů s dětmi, to může být prima zábava pro oba.”

K čemu je taková akrojóga dobrá? 

„Je na ní skvělá ta komplexnost – rozvíjí sílu, flexibilitu, důvěru v partnera (ať už je to partner životní nebo sourozenec, kamarád, kolega z práce...). Uvědomění si vlastního i parťákova těla, naladění se na druhého, práce se svou i parťákovou rovnováhou, zapojení vnitřních svalů těla, překonávání obav, zkoumání možností lidského těla... Akrojóga je skvělá i na vyčištění hlavy, protože je nutné být při cvičení stoprocentně přítomný a bdělý, takže člověk rozhodně nemá čas myslet na cokoliv jiného. Je také super pocit, když společně něco zvládneme. Hodně to motivuje k dalšímu cvičení.”

Od doby, co Tě znám, mám pocit, že sis neuvěřitelně vypracovala postavu. Stojí i za tím právě akrojóga?

„Určitě ano, akrojóga je fyzicky náročné cvičení, člověk buduje všestranně svou sílu. Mimoto působím v taneční skupině ale hlavně je to četností tréninků. Poslední rok trénuji třeba pětkrát týdně a někdy i pět hodin denně. To se pak rychle nastřádá.”

Je to cvičení výhradně pro dva nebo mohu nějak cvičit i sama?

„Akrojóga je primárně určena pro dva, ovšem znám vynalézavé lidi, kteří našli způsob, jak cvičit sami, je to ale spíš rarita. Pravý požitek má člověk právě z toho, když cvičí s někým dalším. Má to pak jakýsi nový rozměr, a je to větší zábava. Lze cvičit i ve více, než ve dvou lidech. Momentálně třeba pracujeme na novém projektu, kde se učíme pózy ve třech – ty jsou pro nás nový level, je to spousta legrace, ale i napětí a nových výzev.”

Mohou cvičit i děti nebo teenageři? Není to pro ně nebezpečné?

„Děti mohou určitě cvičit se svými rodiči, pokud “létají”. Je to skvělá zábava a cvičení pro oba. Pokud se chystají cvičit teenageři, je vhodné ohlídat, aby nezvedali větší váhu, než jsou oni sami. Ale platí tu (stejně jako u dospělých) pravidlo zdravého rozumu. Pokud spolu budou cvičit dva teenageři, kde silnější a větší bude báze a lehčí, menší, bude létat, je to v pořádku.” 

Předpokládám, že na to, abych mohla akrojógu začít cvičit, musím mít nějaké základy z jógy nebo jiného cvičení?

„Určitě je snazší, když máš s pohybem (jakýmkoliv – ne nutně s jógou) už zkušenosti. Ale jsme přesvědčeni, že i člověk, který se nikdy nehýbal, základní pozice zvládne, jen mu to může trvat trochu déle. Akrojóga má ale i hodně individuálních faktorů – jak často budeš trénovat, jaké máš fyzické předpoklady – nejdůležitější ale je, jestli to miluješ! Potom to dává smysl, i když člověk zůstává u základů.”

Naučili byste to tedy i mě jako začátečníka, který nemá žádné zkušenosti?

„Pokud bys do toho měla chuť jít, tak určitě! Právě pro takové lidi jsou zamýšleny naše on-line lekce akrojógy. Jdeme v nich krůček po krůčku, začínáme nejzákladnějšími pozicemi a vysvětlujeme všechny detaily. Navíc mohou lidé vyzkoušet naši průpravnou lekci zdarma, kde jsou vysvětleny všechny základy akrojógy a tak zjistit, zda je to pro ně to pravé. A je možné si s námi dát i online trénink, ve kterém zodpovíme případné dotazy. Ale i ti zkušenější u nás časem najdou inspiraci na další cviky, plánujeme i pokročilejší lekce.”

Jak se mám na lekci připravit, potřebuji nějaké pomůcky? 

„Nejdůležitější je podložka – jógamatka nebo karimatka (určitě nic příliš měkkého jako matrace, špatně by se držela rovnováha). Také je fajn si kolem sebe udělat dostatek místa a připravit třeba měkké polštáře kolem sebe pro případ pádu. Další vhodnou pomůckou pro začátečníka je třeba polštář, který si může dát base pod pánev, aby vykompenzoval případné neprotažené zadní strany stehen. A to je vlastně všechno. Pak už je důležité jen se důkladně rozcvičit, a může se jít na věc. U našich lekcí jsme si zvolili koncept čtyř nových pozic na lekci – čtvrtá je vždy bonusová, protože je hlavou dolů (a to může být skutečný boj. Hlavně tedy psychický). 

Slyšela jsem i pojem partnerská jóga, je to to samé jako akrojóga?

„Tohle je ve skutečnosti docela dobrá otázka – partnerskou jógu chápu spíš jako “jógu ve dvou” – některé cviky, které bych pod tento pojem zařadila, třeba děláme v našich průpravných lekcích, kde se učíme protahovat, nebo posilovat, ve dvou. Podle mě je tam ale hrozně tenká hranice, mezi tím, co je ještě partnerská jóga a co už akrojóga. Podobné “prolínání” jsme objevili třeba i v pojmech akrojóga a párová akrobacie. Představuji si, že když jde skutečně o akrojógu, dbá se víc na správné držení těla a je kladen důraz na zdravý pohyb, a v párové akrobacii by to pak mělo být hlavně o tom výkonu. Ale ty rozdíly se opravdu překrývají, a my sami to třeba nijak moc nerozlišujeme. V některých kolektivech děláme akrojógu, jinde párovou akrobacii (ačkoliv děláme to samé) podle toho, jak tomu naši kamarádi říkají.”

Nabízíte on-line hodiny akrojógy, je vůbec možné cvičit doma bez lektora, který je fyzicky přítomen?

„Myslíme si, že pokud je člověk zodpovědný, dbá na své bezpečí a tipy, které ve videu říkáme, je akrojóga naprosto bezpečná. My vlastně bez spotera cvičíme běžně a v lekcích se tedy snažíme i ukázat, jak může base kontrolovat případný pád flyera. Určitě jsou ale pózy, ze kterých může být pád nebezpečný, by měli lidé dělat se spotingem. Je určitě dobré poslouchat své tělo a nedělat nic, v čem se necítíme dobře. Rozhodně je vhodné mít ke všem pozicím a svým tělům respekt a nepouštět se do pozic bez přípravy a bezhlavě.” 

Akrojógu cvičíte společně s kamarádem Honzou. Jak jste se našli a jak vás napadlo začít pořádat společné lekce?

„Poznali jsme se při spolupráci se skupinou Pyroterra, se kterou jsme přes zimu jezdili do Rakouska vystupovat s fire show. Akrojógu už jsme oba znali, a věděli, že je to něco, co bychom rádi dělali s někým pravidelně. Jenom zkrátka ani jeden z nás neměl nikoho, s kým bychom takovou příležitost měli. Naše první společná vzpomínka na akrojógu je právě tam odsud. Zkoušeli jsme si první akrojógové pozice v půlmetrovém sněhu a Honza skončil s hlavou zabořenou v závěji. Když jsme se vrátili a začali spolu trénovat, stvořili jsme naší ohňově akrobatickou show The Game a naučili se spoustu věcí. Učit jsme chtěli začít někdy v minulém roce, odučili jsme pár lekcí v “Inner Vibe” a nespočet spontánních lekcí pro kamarády. Nadchlo nás to, a rozhodně nás nezastaví to, že to zrovna teď nemůžeme dělat naživo.”

Ty ještě vystupuješ i jako tanečnice, dá se i toto nějak skloubit s akrojógou?

„Rozhodně! Akrojóga a tanec je právě dokonalé spojení. Všechny pohybové styly se v určitých bodech překrývají a lze je kombinovat. Takto jsme také s Honzou stvořili naši nejnovější UV light show, kde jsme propojili tanec s párovou akrobacií – je na motivy Alenky v říši divů. Wonderland je dokonalé spojení tance a akrojógy.

Autor článku: Monika Poledníková

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?

Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít? Kvalitní boty…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...

Čchi kung neboli tradiční čínské cvičení, které podpoří vaši tělesnou i mentální vitalitu

Čchi kung je tradiční čínské cvičení, které má za úkol dodat do lidského těla novou léčivou energii. Jedná se prakticky o sestavu ...

8 tipů, jak neztratit motivaci při cvičení doma

Cvičení doma je jednou z cest, jak se v současné době koronavirové pandemie a uzavřených sportovišť věnovat pohybu. Ne všem ale domácí cvičení vyhovuje. Udržet si motivaci, bývá často při cvičení v domácích pod...

Zacvičte si Pět Tibeťanů společně s námi! Budete se cítit jako znovuzrození

Pět Tibeťanů je soubor cviků, který navrací ztracené mládí. Tuto pohybovou aktivitu údajně provádí v pravidelných intervalech tibetští mniši. Tak si udržují fyzickou vitalitu a duševní svěžest. Chcete se taktéž...

Řešíte, jak začít cvičit? 6 osvědčených rad, které vám doma nahradí trenéra

Jak začít cvičit? Možná vaše věčná otázka nebo jen novoroční předsevzetí. Faktem je, že cvičení nás udržuje v kondici, pomůže zhubnout a vyplavují se díky němu hormony štěstí. Je nezbytné pro udržení dobrého zd...

Máte pocit, že stárnete? Pusťte se do účinného cvičení. Silový trénink vám ubere léta

Cvičení je důležité v každém věku, avšak pro starší lidi má i značně specifické výhody. S přibývajícím věkem máme strach, abychom ...

Proč se pustit do jízdy na skateboardu? Plusy a negativa tohoto sportu

Skateboarding jako takový přerostl v posledních letech v celosvětový fenomén. Kdysi dávno pouliční sport z okrajových městských částí se z ničeho nic dostal na olympijské hry a pořádají se v něm oficiální mistr...

Čchi kung neboli tradiční čínské cvičení, které podpoří vaši tělesnou i mentální vitalitu

Čchi kung je tradiční čínské cvičení, které má za úkol dodat do lidského těla novou léčivou energii. Jedná se prakticky o sestavu ...

Foursquare jako jednoduchá a zábavná míčová hra. Objevte její taje!

Foursquare nebo také Four Square je míčová hra, kterou hrají maximálně čtyři hráči na čtvercovém kurtu rozděleném do kvadrantů. K této zábavě tedy nepotřebujete nějaké zvláštní vybavení (pouze míč). Vhodné je h...

Aqua jóga uvolní efektivně celé tělo. Riziko poranění je při cvičení minimální

Aqua jóga je prováděna ve vodě, tj. nejčastěji v bazénu. Jednotlivé ásany se ve vodním prostředí provádí mnohem snadněji. Současně také cvičícímu nehrozí riziko poranění, jako je tomu u klasické jógy na souši. ...

Trampolína jako moderní pomocník při hubnutí. Vyzkoušejte zábavné cvičení na trampolíně

Trampolína začíná být velkým hitem. Cvičení na trampolíně má spoustu předností. Je zábavné, užijete si spoustu legrace, tuky mizí ...

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Proč se pustit do jízdy na skateboardu? Plusy a negativa tohoto sportu

Skateboarding jako takový přerostl v posledních letech v celosvětový fenomén. Kdysi dávno pouliční sport z okrajových městských částí se z ničeho nic dostal na olympijské hry a pořádají se v něm oficiální mistr...

Foursquare jako jednoduchá a zábavná míčová hra. Objevte její taje!

Foursquare nebo také Four Square je míčová hra, kterou hrají maximálně čtyři hráči na čtvercovém kurtu rozděleném do kvadrantů. K této zábavě tedy nepotřebujete nějaké zvláštní vybavení (pouze míč). Vhodné je h...

Znáte slackline? Zabaví se při něm celá rodina!

Slackline získává čím dál více obdivovatelů a nadšenců. Je to na první pohled velmi jednoduchý a v podstatě finančně nenáročný sport moderní doby anebo chcete-li volnočasová aktivita. Potřebujete pouze popruh a...

Sportovní výkon můžete vylepšit správným výběrem motivační hudby

Co nejlepší sportovní výkon nemusí zajímat zrovna jen vrcholové sportovce. Vyžadovat ho můžete třeba i vy, protože si prostě chcete něco dokázat anebo potřebujete vylepšit fyzickou kondici. Jak se tedy vybičova...

Venkovní fitness vás bude bavit. Jak si na workout hřišti počínat?

Venkovní fitness je mezi lidmi velmi populární. V podstatě jej můžete pojmout po svém například s použitím vlastních posilovacích pomůcek, různých balančních podložek nebo fitness trampolín. Obecně se ale nabíz...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…

Core: Posílení středu těla, díky kterému se bolest zad už neobjeví

Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…

Strečink – jak se správně protahovat

Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Vybavení na posilování doma i v posilovně

Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…

Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny

V posledních letech se u nás v Česku ve fitness světě rozmohl velký trend. Jsou jimi ořechová másla. Proč? Mají totiž unikátní slo...