Jaký plavecký styl je pro vás ten pravý?

Plavecký styl je pojem, pod kterým lze hledat nejrůznější techniky plavání. Mezi ty nejznámější a nejpoužívanější patří znak, kraul a prsa. Aby byl pobyt ve vodě pro tělo prospěšný po všech stránkách, je důležité volit způsob plavání s rozmyslem. Každý styl je totiž pro tělo prospěšný v jiném smyslu.

Naučit si správně konkrétní plavecký styl nemusí být nic složitého. Záleží na pohybových schopnostech člověka a v neposlední řadě hraje určitou roli i vztah k vodě obecně. Ti jedinci, kteří si prošli traumatickým zážitkem spojeným s tonutím, mohou prožívat celoživotní obavy vůči plavání.

Plavecký styl a vývoj v historii

Již ve starověku si lidé vytvářeli vztah k plavání. Avšak pohyb ve vodě nebyl nijak koordinovaný. Žádný konkrétní plavecký styl tehdy nebyl znám, a tak se plavci nechali inspirovat plaveckou technikou psů. Ve starověkém Římě se řadil um plavání do základních dovedností, které děti musely ovládat stejně jako čtení, to platilo zejména u potomků šlechty. Nebyly to ale jen děti, které musely umět plavat. Starověk je spojen i s četnými válečnými boji, proto bylo zapotřebí naučit pohybu ve vodě i vojáky, aby se neutopili. S časem se plavání vyvíjelo a procházelo i obdobím jakéhosi zavržení, na kterém svůj podíl měli opět Římané dopřávající si koupání v lázních. Ty se staly určitým symbolem nečistých praktik a orgií.

Ničemu neprospělo ani pořádání gladiátorských utkání ve vodě. Lidé začínali kvůli těmto aktivitám smýšlet o vodě spíš negativně, což se projevilo především v době středověké. Společnost se v přírodě koupala ojediněle. Zlom nastal počátkem století devatenáctého. Plavání se začalo opět těšit velké oblibě, a dokonce se stalo jednou z disciplín na prvních olympijských hrách. Plavecký styl získal konkrétní podobu v roce 1906. V té době došlo poprvé k rozdělení technik plavání na volný způsob, znak a prsa.

 model-wearing-mermaid-dress-sea_33862-418Mermaiding je velmi zvláštní plavecký styl, díky kterému žena vypadá jako mořská panna.

Plavecký styl vybírejte podle toho, jak je vám příjemný

Pokud přemýšlíte o tom, jaký plavecký styl zvolit, řiďte se především tím, co je vám pohodlné a příjemné. Mezi nejoblíbenější styly můžeme zařadit tyto:

  • Prsa: jedná se o velmi letitý a klasický plavecký styl, který je mezi lidmi poměrně dost rozšířený. Velice vhodný je v případě, že chcete posílit celé tělo. Nahradí tedy docela dobře i pobyt v posilovně. Při plavání prsou však může docházet k nesprávné poloze hlavy. Mnozí plavci ji totiž nechávají po celou dobu nad hladinou, což může způsobit nepříjemné potíže s krční páteří. Když plavete prsa, je zapotřebí vydechovat do vody.
  • Znak: tento plavecký styl bychom mohli nazvat jakousi meditací ve vodě. Slouží převážně k odpočinku. Velice dobře při něm zregenerujete a ve výsledku budete jako znovuzrození. Plavání na znak se doporučuje hlavně těm lidem, kteří mají problémy s páteří a často trpí na bolesti zad. Jedná se o jeden z nejprospěšnějších stylů v tomto směru.
  • Kraul: chtěli byste se zbavit přebytečných kilogramů? Pak zvolte plavecký styl kraul. Pravidelné plavání touto technikou zaručeně pomůže s hubnutím. Kromě toho posílíte i celkovou tělesnou kondici a vaše srdce bude bít jako zvon.

Nejste si jistí, zda provádíte konkrétní plavecký styl správným způsobem? Pak je nasnadě přihlásit se do kurzu plavání, kde vám lektor poradí a vaši plaveckou techniku pomůže zdokonalit.

Plavecký styl a pár kuriozit na závěr

Někteří odvážlivci a milovníci adrenalinu asi považují klasické techniky plavání za nudné, proto si život ozvláštňují všemožnými prapodivnými způsoby. Jedním z takovýchto podivínů je Bulhar Jane Petkov, který dokonce figuruje i v Guinessově knize rekordů. Do té se dostal každopádně zásluhou. Uplaval totiž neuvěřitelnou vzdálenost, a to něco málo přes tři kilometry. Nebylo by na tom nic podivného, kdyby muž nezvolil neobvyklý plavecký styl zavázaný celý v pytli. Otázkou ovšem zůstává, zda se vůbec může takový způsob pohybu ve vodě, nazývat plaveckým stylem. Odvaha tomuto plavci ale zcela jistě nechyběla. Další velmi podivný plavecký styl se nazývá mermaiding. Už jste o něm slyšeli? Jedná se o plavání ve stylu mořské panny a k dispozici jsou i kurzy v této oblasti. Na nohy si navléknete neoprenový „ocas“ a pustíte se do téměř pohádkového dobrodružství ve vodě. Mermaidingu propadly samozřejmě zejména ženy a některé se jím dokonce i živí a nazývají se profesionálními mořskými pannami. Plavecký styl tedy rozhodně není fádní, pokud jej uchopíte takto kreativně.

Autor článku: Iveta Berezkinová


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte