Jak na jarní detoxikaci pomocí stravy

PR článek

Zima pomalu končí, objevují se první paprsky jarního sluníčka a den se prodlužuje. A podle tradice začala postní doba – tzv. masopust. V zimě máme přirozeně větší touhu déle spát a dávat si kaloričtější a tučnější stravu. Ale s přicházejícím jarem bychom měli správně navázat na moudrost našich předků a jídelníček odlehčit. Pokud to uděláme v pravý čas, tak se vyhneme pověstné jarní únavě. Tzv. jarní únava je podle tradiční čínské medicíny stav přetížení okruhu jater a žlučníku.

Naše těla ovlivňuje roční období. V polovině února začíná období jater a žlučníku. Pro toto období je typický právě masopust, odlehčená strava a velmi vhodná je konzumace prvních zelených výhonků, které se v přírodě přirozeně objevují.

Potraviny vhodné pro detoxikaci

Mezi první posly jara je medvědí česnek. Tato nenápadná zelená rostlinka s výrazně zelenými listy je prostoupena účinnou silicí obsahující sirné složky a čpavek. Obsahuje vitaminy C, fytoncidy, hořčiny a další látky. Účinné látky v listech pomáhají regulovat činnost žaludku, napomáhají trávení, pomáhají stimulovat vylučování trávicích šťáv, urychlují hojení vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a pomáhají krvetvorbě. Použití česneku medvědího je podobné jako u česneku kuchyňského: na dochucení polévek, salátů, ale i k masu.

Změna jídelníčku a zařazení potravin, které zlepšují krvetvorbu je obzvlášť vhodná pro ty, kteří na konci zimy trpí únavou, bledostí, zimomřivostí, nečistou pletí, kožními problémy, bolestmi hlavy a špatnou náladou. Od poloviny února bychom měli zařazovat do jídelníčku potraviny, které mají zelenou barvu, dále naklíčené luštěniny a obiloviny a všechny druhy salátů. Z ovoce je vhodné zařadit ve vyšší míře citrusové plody, limetku, granátové jablko, avokádo a ananas.

zeleny-jecmen-raw-nutri-elements

Potravinové doplňky pro detoxikaci organismu

Z potravinových doplňků funkci jarní očisty a podpory regenerace organismu výborně zajistí například šťáva z mladého ječmene. Šťáva je plná chlorofylu, který je důležitý pro rostliny, zvířata i lidské tělo. Chlorofyl pomáhá tělu zvyšovat produkci hemoglobinu, který váže a transportuje kyslík krví. Samozřejmě tato šťáva neobsahuje jen chlorofyl, ale i celou řadu vitaminů a minerálních látek. Čím více železa a hořčíku má, tím více pomáhá ke zlepšení funkce, velikosti a tvaru červených krvinek, které obsahují právě hemoglobin. Proto doporučujeme vybírat ječmen s obsahem chlorofylu alespoň 9,1 mg/g.

Skvělý pomocník, který zlepšuje regeneraci bílé tukové tkáně v játrech je Maca. Této hlíze z Jižní Ameriky se také přezdívá peruánský žen-šen. Právě proto, že pomáhá ke zvýšení výdrže během náročné sportovní činnosti, pomáhá nárůstu a udržení energie, podporuje fungování imunitního systému, redukci chronické únavy a zvýšení libida. Mezi další hlavní výhody patří, že nezpůsobuje přestimulování a návyk jako káva, ale energie se uvolňuje postupně a má dlouhotrvající účinek. Tato hlíza je po sběru zbavena všech nečistot a rozemleta. Lyofilizací (tj. proces zbavení přebytečné vody pomocí chladu 3 °C) se z něj vytvoří prášek, který je vakuově balen. Tímto šetrným procesem neztrácí žádné z důležitých vitaminů, ani minerálních látek. Proto doporučujeme si vybírat kořen z rostliny Maca sušený chladem.

maca-nutri-elementsmaca-nutri-elements

Detoxikace aloe vera gelem

V neposlední řadě skvělý pomocník proti jarní únavě a podpory očisty těla je známá aloe vera. Dužnina z aloe vera byla používána již ve starém Egyptě, a to k balzamování mrtvých, a to nejen kvůli detoxikačnímu a desinfekčnímu účinku, ale měla i symbolický význam – představovala zásobu energie na cestu do říše mrtvých. Údajně ji měla v oblibě i Kleopatra, která ji používala na ošetření pletiAloe vera gel obsahuje celou řadu pro tělo důležitých látek: minerální látky a stopové prvky, polysacharidy, fenolické a organické sloučeniny, enzymy, vitaminy a vlákninu. Polysacharid acemanan pomáhá stimulovat produkci bílých krvinek a zvyšování kapacity T-lymfocytů. Oba tyto faktory přispívají ke zlepšení činnosti imunitního systému. Aloe vera v kosmetice je známou záležitostí a uplatňuje se v léčbě zánětů na kůži, akné, podpory hojení ran, léčba bradavic, říznutí a hojení jizev a popálenin. Vybírejte vždy 90 a více procentní aloe gel zpracovaný za studena. Užíváme 1 ml na 1 kg tělesné váhy denně. První týden začínáme na čtvrtinové dávce a pak každý týden o čtvrtinu přidáváme až na 100% denní dávky.

lr-lifetakt-aloe-vera-drinking-gel-traditional-s-medemlr-lifetakt-aloe-vera-drinking-gel-traditional-s-medem

Pokud však upřednostňujete komplexní přístup, bude pro vás vhodný Ultimate Greens. Obsahuje komplex 22 rostlinných látek, enzymů, bylin, vodních řas, kořenů a výtažků z tráv, které podporují správné fungování imunitních procesů a zlepšují činnost jater a střev. Tato unikátní směs pomáhá optimalizovat kyselost (pH) střev a krve tím, že obsahuje inulin, komplex sladkovodních řas a probiotické kultury. Tím pomáhá vyživovat organismus a zlepšovat stav kůže a pleti. Ultimate Greens je bohatým zdrojem organických vitaminů, minerálních látek, aminokyselin, enzymů a vlákniny.

Zmíněné produkty můžete koupit zde:

Aloe Vera - www.kvalita.top

Zelený ječmen, Maca a Ultimate Greens - www.wellness4you.cz


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Užívám aloe vera gel každé jaro a jsem maximálně spokojená :-) za mě nejlepší detoxikační kůra.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte