Cvičení Pět Tibeťanů vás dostane do formy.

Zacvičte si Pět Tibeťanů společně s námi! Budete se cítit jako znovuzrození

Pět Tibeťanů je soubor cviků, který navrací ztracené mládí. Tuto pohybovou aktivitu údajně provádí v pravidelných intervalech tibetští mniši. Tak si udržují fyzickou vitalitu a duševní svěžest. Chcete se taktéž dostat do formy a celkově omládnout? Pak se do cvičení pusťte společně s námi.

Možná se vám bude z počátku zdát, že cvičení Pět Tibeťanů je poměrně složité, když si ale vaše tělo na jednotlivé pozice zvykne, bude se přizpůsobovat s postupem času lépe a lépe. Docílíte tak výrazného zlepšení kondice. I vaše mysl bude bystřejší než kdy předtím.

Pět Tibeťanů a historie omlazujícího cvičení

Jak již bylo uvedeno v úvodu, cvičení Pět Tibeťanů pochází z dalekého Tibetu. Konkrétně ho provozovali a pravděpodobně stále provozují tamější mniši. V třicátých letech minulého století se stal průkopníkem těchto cviků jistý Peter Kelder. Ten pobýval pracovně v Indii a na svých cestách navštívil i jeden z mnoha tibetských klášterů. Zde jej mniši soustavu cviků naučili a sdělili mu, že si tak udrží věčné mládí. Své poznatky po návratu Peter reprodukoval svému příteli Angličanovi Bradfordovi, který byl plukovníkem. Ten se nakonec rozhodl místo v tibetských horách navštívit. S mnichy v klášteře strávil celých 23 let. Když se odstěhoval zpět do Británie, jeho přítel Peter Kelder jej nepoznával. Zázračné cvičení Pět Tibeťanů z něj udělalo jiného člověka. Ve svých téměř pětašedesáti letech vyhlížel mladistvě a svěže.

Čtěte také:

Cvičení pilates – kombinace jógy, rehabilitačního cvičení, posilování i protahování

Pět Tibeťanů v praxi: Ještě, než začnete cvičit

Nejprve si ujasněte, kdy chcete soustavu cviků Pět Tibeťanů provádět. Ideální je stanovit si pevný čas a cvičení zpravidelnit. Cviky lze provozovat buď v ranních hodinách ihned po probuzení, nebo klidně i na večer po práci. V první fázi se určitě fyzicky nepřepínejte. Vaše tělo si musí na pohybovou aktivitu opět zvyknout, pakliže jste se dlouho nehýbali. Jednotlivé pozice v prvním týdnu opakujte maximálně třikrát až čtyřikrát. V dalších dnech pak klidně cvičení zintenzivněte. Doporučeno je opakovat pozice od druhého týdne 5x a po měsíci až dvou 21x. První cvik pak ukončete v momentu, kdy se vám začne točit hlava. Tuto specifickou pohybovou aktivitu provozujte v pohodlném sportovním oblečení. Doprovodit vás může i příjemná relaxační hudba. A v neposlední řadě neopomeňte důkladný strečink, abyste si nenatáhli svaly.

Pět Tibeťanů v praxi aneb začínáme se cviky

Až si pořídíte pohodlné oblečení, případně i karimatku, uděláte si strečink a naplánujete pravidelný režim pohybové aktivity, můžete se pustit do cviků Pět Tibeťanů. Zde vám popíšeme, jak jednotlivé pozice provádět:

 1. Pět Tibeťanů – cvik první: výchozí pozice je ve stoje s rovnými zády. Poté rozpažte a dlaně otočte směrem k zemi. Dále se začněte otáčet kolem své osy, tj. zleva doprava (ve směru hodinových ručiček). Během otočky se opírejte o pravou dolní končetinu. Levá noha umožňuje pohyb. Nakonec se zastavte, až se vám bude motat hlava, spojte dlaně k sobě, zavřete oči a počkejte, až závratě ustanou.
 2. Pět Tibeťanů – cvik druhý: nyní se položte zády na karimatku nebo cvičící podložku a paže dejte podél těla. Pak začněte zvedat do vzduchu natažené dolní končetiny. U toho se zdvihá i hlava.
 3. Pět Tibeťanů – cvik třetí: zůstaňte na podložce a klekněte si. Trup zdvihněte, abyste si neseděli na nohách. Paže jsou podél těla volně. Hlavu mírně předkloňte a protáhněte krční páteř. Dále se opatrně zakloňte a ruce opřete v oblasti beder.
 4. Pět Tibeťanů – cvik čtvrtý: ten je poněkud složitější, ale určitě jej zvládnete také. Sedněte si na zem a nohy natáhněte (chodidla jsou od sebe v šířce pánve). Ruce se dlaněmi opírají o podložku a jsou volně podél trupu. Záda jsou narovnaná. Nyní budete provádět jakýsi „most“. Proto se odrazte na nohách i rukách, zvedněte pánev vzhůru a v pozici vydržte několik vteřin. Pozor na to, aby stehno a lýtko svíralo pravý úhel. Snažte se rovněž neprohýbat v trupu směrem dolů.
 5. Pět Tibeťanů – cvik pátý: výchozí pozice je v kleče na všech čtyřech končetinách. Poté se na rukách zhoupněte a hýždě zdvihněte do výšky, abyste dolní končetiny natáhly. Vytvoříte tak jakousi „stříšku“. Chodidla se opírají o podložku, ruce jsou natažené a trup je rovný. Hlavu nezvedejte, ale svěste směrem dolů.

Ideální bude, když jednotlivé pozice cvičební soustavy Pět Tibeťanů zhlédnete i na instruktážních videích (např. na YouTube). Uděláte si tak jasnou představu, jak má tělo při cvicích správně vypadat. 

Pět Tibeťanů je soubor cviků pro životní vitalitu.

Pět Tibeťanů v praxi: Co ještě potřebujete vědět?

Pokud jste soustavu cviků Pět Tibeťanů zvládli na poprvé bez většího zadýchání, tak máte dobré vyhlídky na brzké zlepšení fyzické kondice. Nezapomeňte během cvičení pravidelně dýchat a před ním + po něm se dobře protáhnout. Strečink je podstatný proto, abyste si nepřivodili svalové zranění. Pravidelné cvičení Pěti Tibeťanů vás celkově zklidní, projasní vaše myšlenky, zlepší prokrvování končetin a ozdraví vaše tělo v mnoha směrech.

Autor článků: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

 • hedvika

  12:51 18. 6. 2021 +2
  Cvičení Pěti tibetanů dokáže vyléčit vážné nemoci,změnit vaše jednání i život doporučuji.Stále se tímto cvičením zdokonalujete v hodně oblastech života a přináší stále nové zkušenosti.
 • Ingrid

  15:06 28. 1. 2021 +3
  Znala jsem jednoho pána, kterému bylo osmdesát a cvičil Pět Tibeťanů každý den od svých čtyřiceti let - alespoň to tvrdil :) a opravdu vypadal skvěle na svůj věk. Mladší ročníky by strčil do kapsy...určitě to zkusím! Vrásky to asi nevyhladí, ale kondici vylepší...

Lunární kalendář

NEDĚLE 01. 08. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 02. 08. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ÚTERÝ 03. 08. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 04. 08. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 05. 08. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 06. 08. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 07. 08. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

8 tipů, jak neztratit motivaci při cvičení doma

Cvičení doma je jednou z cest, jak se v současné době koronavirové pandemie a uzavřených sportovišť věnovat pohybu. Ne všem ale domácí cvičení vyhovuje. Udržet si motivaci, bývá často při cvičení v domácích pod...

Říkám: "No stress!"

Už za necelý dva měsíce se vdávám. Vobčas mám nerva, že nestíhám zařídit co potřebuju... Včera jsem ale řekla, že se stresovat fakt nebudu. A taky, že výzdobu a různý "serepetičky" nepotřebuju... Prostě to bude jednoduchý, hezký a hlavně milý. Beztak si všichni budou pamatovat jenom to, jak se nažrali a ožrali, no ne?!