Fenykl na dobré trávení

Fenykl na dobré trávení

Fenykl obecný

(Foeniculum vulgare)

Vzhled fenyklu

Původ fenyklu nalezneme v Asii, kde odedávna sloužil jako koření i jako léčivá rostlina.  Fenykl je dvouletá i víceletá rostlina, vysoká 80 až 200 cm. Má vysoký obsah éterických olejů.  Používají se listy a kořeny, které se suší na slunci a plody. Listy se sbírají na jaře a používají se čerstvé jako koření. Kořeny a plody se sklízejí na podzim. Z čerstvých květů se získávají semena ve tvaru půlměsíčků, chutnající po anýzu. Plody se odstřihnou, jakmile zhnědnou  a nechávají se zavěšené, aby doschly.

Kde fenykl pěstovat

K pěstování je třeba vápenitá, dobře propustná půda, teplé a slunečné místo. Vyséváme koncem jara na chráněný záhon v řádcích asi 25 cm od sebe. Protože rostliny jsou dosti velké, protrhají se později na vzdálenost 50 cm.

Využití fenyklu v kuchyni a při péči o zdraví

Fenykl má vysoký obsah vitaminu C a vitamínů B, aminokyselin a stopových prvků, pomáhá posilovat imunitu a je bohatá na draslík, vápník, hořčík a železo. Má zklidňující, detoxikační a hlavně zeštíhlující účinky.

V kuchyni se fenykl využívá v syrovém stavu do salátů nebo tepelně upravený či sušený jako koření (semínka). Jako koření se používá k okořenění ryb, omáček a salátů. Může se využít i při přípravě likérů, dává se do pečiva. Čaj z fenyklu pomáhá při nadýmání, střevních a žaludečních obtížích. Ulevuje od křečí v zažívacím ústrojí a při zácpě. Je močopudný. Jelikož podporuje vykašlávání hlenů, uplatní se také při kašli a astmatu. Mléko s fenyklem se podává kojícím matkám. Může se podávat i dětem, ale u citlivých lidí mohou silice (éterické oleje) vyvolat alergickou reakci.

Listy fenyklu mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. Italové připravují z čerstvého fenyklu kaši  a tu podávají například k jehněčím kotletám. Po rozebrání řapíku fenyklu na jednotlivá lůžka vzniknou mističky, které se mohou plnit podle chuti např.šunkou, sýrem, hříbky nebo zapékat na mnoho způsobů. tradičně se pečený fenykl podává k rybám nebo se s rybou přímo peče. Výborný je v těstovinách, rizotu, skvěle ho doplňují hřiby, smetana, parmezán a rajčata.

FENYKL - RECEPTY

  • Čaj z fenyklu

1 lžičku semen fenyklu rozdrtíme v hmoždíři a zalijeme ¼ l čaje. Necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme po jídle. Fenykl rozdrtíme vždy těsně před přípravou čaje, aby nevyprchaly vonné silice.

  • Čaj KKF na dobré trávení

¼ lžičky koriandu, ¼ lžičky římského kmínu, ¼ lžičky fenyklu. Vše rozdrtit v hmoždíři, zalít 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut odstát. Pít po jídle.

  • Polévka z čerstvého fenyklu I.

2 čerstvé fenykly, 1 špagetová cuketa, 1 menší cibule, 1 stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, římský kmín 1/4 lžičky, fenykl (semena) 1/4 lžičky, 0,5 cm čerstvého zázvoru, sůl

Na olivovém oleje orestujeme koření rozdrcené v hmoždíři (římský kmín a fenykl), přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, česnek a zázvor. Cuketu nakrájíme na kostky, fenykl nakrájíme na půlkolečka a také přidáme na pánev restovat. Po cca 3 minutách zalijeme vroucí vodou (1,5-2 l) a 10 minut vaříme. Polovinu polévky rozmixujeme a smícháme s druhou polovinou. Dosolíme dle chuti a můžeme podávat.

  • Polévka z čerstvého fenyklu II.

1/2 ledového salátu, 1 -2 hlízy fenyklu (podle velikosti), 2 větší pomeranče, lahůdková cibulka, olivový olej, sůl, čerstvě mletý pepř

Fenykl a cibulku očistíme a nakrájíme na proužky, salát natrháme na menší kousky. Jeden pomeranč zbavíme kůry a vykrájíme "filátka", to znamená jen čistou dužinu bez bílých slupek. Druhý pomeranč vymačkáme. na zálivku smícháme šťávu z pomeranče, olivový olej a lehce osolíme. Smícháme s ostatními surovinami. Necháme odležet v chladničce. před podáváním posypeme pepřem a ozdobíme snítkami fenyklu.

  • Lék z fenyklu při angíně

1 lžička fenyklu, 1 středně velká cibule, ¼ l mléka nebo vody. Suroviny krátce povaříme, potom scedíme a pijeme 3x denně. Užíváme při léčbě kataru horních cest dýchacích, zánětu nosohltanu a jako pomocný prostředek proti angíně.

  • Čistící mléko z fenyklu a podmáslí

30 ml drcených fenyklových semen, 125 ml podmáslí

V nádobě s dvojitým dnem mírně zahříváme podmáslí s rozdrcenými semeny asi 30 minut. Necháme stát a louhovat další 2 hodiny. Pak scedíme a uchováme v lahvích v chladničce. Spotřebujeme do týdne.

  • Obklad z fenyklu na unavené oči

Po umytí očí aplikovat po dobu 15 minut obklad namočený do nálevu z fenyklu získaného z 10 g semen svařených ve vroucí vodě.

  • Lázeň z fenyklu na suchou pleť

Napařovací lázeň s fenyklovým čajem pomůže při suché pokožce na obličeji. Protože se póry vlivem horké vodní páry rozšíří, může pokožka blahodárné éterické oleje obzvlášť dobře přijímat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.